• 0

07 Ekim 2019, 08:54 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Tokat'ta 5 Yıl İçerisinde 30 Milyon Fidan Toprakla Buluşacak

Tokat'ta 5 Yıl İçerisinde 30 Milyon Fidan Toprakla Buluşacak

Vali Dr. Ozan Balcı Orman Tokat projeleri kapsamında yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Mevcut üretim alanları ile yeni üretim alanlarında incelemelerde bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, yıllık 2,5 milyon fidanın üretildiği Merkez Fidanlığını gezdi. Çam türleri ile gelir getirici türlerden mahlep, ahlat, alıç, kuşburnu, ceviz, kızılcık, ıhlamur, iğde, dut, badem, akasya, akçaağaç, mürver, sumak, salep, mantar üretimi gerçekleştirilen fidanlıkta yapılan çalışmalarla ilgili Orman İşletme Müdürü Mehmet Sandalcı ve Orman İşletme Şefi Salih Eraydın’dan bilgi alan Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat’ın ekonomisi için çalışıyoruz. Üreticinin, tarımın, çiftçinin dostuyuz. Bizim amacımız orman köylüsünü zenginleştirmek, çiftçiyi zenginleştirmek.” dedi.

Tarım memleketi olan Tokat’ta üretime, memleketin kurduna, kuşuna, börtüsüne böceğine, havasına, suyuna, toprağına katkı sağlamak, çiftçiyi zenginleştirmek için Orman Tokat kapsamında çalışmalar yapıldığını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, Orman Tokat’ta bu yıl 6 milyon, önümüzdeki 5 yıl içinde ise hedefin 30 milyon fidan yetiştirmek olduğunu kaydetti. 130 dekar alanda peyzaj amaçlı süs eriği, top akasya, ıhlamur, huş ve iğde olmak üzere yıllık yaklaşık 30 bin boylu fidan üretilen Yazıcıoğlu Fidanlığını da gezerek sosyal ağaçlandırma, bal ormanları, gelir getirici ormanlar ile ilgili yapılan çalışmalarla ilgili bilgi alan Vali Dr. Ozan Balcı, bu yıl 100 bin kuşburnu, 10 bin karadut, 4 bin ıhlamur, 50 bin alıç, 10 bin salep, 10 bin sumak, 15 bin iğde, 10 bin civarında kızılcık, ayrıca mahlep, mürver, kayın mantarı yetiştirileceğini söyledi.

Orman Tokat kapsamında Kelkit Vadisi’nin cevizle donatılacağını belirten Vali Dr. Ozan Balcı,  Kelkit Vadisi’nin doğusunda Reşadiye’nin girişinden, Niksar, Başçiftlik ve Erbaa çıkışına kadar başta ceviz olmak üzere, badem, mahlep, kuşburnu, alıç, kızılcık, ahlat gibi ekonomiye değer katacak, gelir getirici çeşitlerle ağaçlandırılacağını sözlerine ekledi.
Demokrat Arayış Gazetesi


Etiketler : Tokat, Orman, Fidan,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]