• 0

01 Ekim 2019, 08:50 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Enerji Şirketlerindeki Denetimsizlik Meclis Gündeminde

Enerji Şirketlerindeki Denetimsizlik Meclis Gündeminde

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, elektrik şirketlerindeki denetimsizliği ve Sayıştay raporlarına yansıyan usulsüzlükleri TBMM gündemine taşıdı. Durmaz, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'na verdiği soru önergesinde, elektrikte özelleşmeler sonrası ortaya çıkan soruları gündeme getirerek, şu ifadelere yer verdi:

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

"Elektrikte devlet hâkimiyetini özel sektöre devreden özelleştirilmelerde maliyetlerin düşürülmesi, kayıp-kaçağın önlenmesi ve rekabetin artırılması amaçlanmıştı. Fakat elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirmesinin ardından, yurt genelinde her bölgede şirketlerden kaynaklı bir dizi sorun yaşanmaktadır. Sürekli olarak şirketler lehine düzenlemeler yapılmakta, yurttaşların elektrik faturalarına yeni yükler bindirilmektedir. Elektrik dağıtım şirketlerinin denetimsizliği ve yurttaşı pazar olarak görmesi kaliteyi gün geçtikçe düşürmektedir.

2018 yılı Sayıştay denetim raporlarına yansıyan sonuçlar bu denetimsizliğin sonuçlarını gözler önüne sermektedir. 2018 Sayıştay Raporuna göre; Enerji Bakanlığı'nca denetim yetkisi verilen TEDAŞ’ın şirketleri denetlemediği ortaya çıkmıştır. Ayrıca Sayıştay raporunda, şirketlerin yurttaştan aldığı katkı payı bedellerinin güvenilir olarak hesaplanmadığı, bakanlığa aktarılması gereken turaların denetlenmediği belirtildi. Şirketlerin denetimi ve katkı paylarının bakanlığa aktarımı konusunda önemli eksiklikler olduğu ortadadır. 


1- “Elektrik Dağıtım Şirketleri Yönetmeliğine “ göre yılda bir kez denetlenmesi gereken şirketler neden denetlenememiştir?


2- Denetim yapılmayan şirketler hangileridir?


3- Denetimi yapılan şirketler hangileridir? Bu denetimler sonucunda ortaya çıkan sonuçlar nelerdir?


4- Bakanlığınızca TEDAŞ’a verilen denetim yetkisinin kullanılmaması ve yönetmeliğe aykırı hareket edilmesine karşılık TEDAŞ yetkilerine herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?


5- Eksik kalan denetimlerin tamamlanması ve ortaya çıkan kamu zararının giderilmesi için neler yapmayı planlıyorsunuz?


6- Abonelerin elektrik harcama bedeli dışında, faturaya yansıyan, ödemekle yükümlü olduğu fatura kalemleri hangileridir?


7- Son 5 yılda yurttaştan toplanan katkı payı tutarları ne kadardır?


8- Yurttaştan eksiksiz kesinti yapılan, katkı payı ödemelerinin denetlenmesi neden yapılmamıştır?


9- 2018 yılında fon katkı payı ödemesi yapmayan şirketler hangileridir? Yurttaştan kesinti yapılmasına karşı bu ödemelerin yapılmamasının nedeni nedir? Bu durumda özel şirketlerin yurttaş üzerinden haksız zenginleşmesi ve kamu zararı söz konusu değil midir? Bu konuda denetim yaparak ilgililer hakkında soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?


10- Elektrik Dağıtım Şirketleri Anadolu’nun muhtelif kentlerinde ve özellikle kırsalda elektrik hattı çekilmesi noktasında “yatırım bütçemiz yok, bakanlık onaylamadı” gibi mazeretlerle ciddi sıkıntılar yaşatmaktadır. Yatırım ve taleplerin karşılanmasında bakanlığın denetim mekanizması bulunmakta mıdır? Bu sorunların çözümü için neler yapmayı planlıyorsunuz?.."
Demokrat Arayış Gazetesi


Etiketler : CHP, Tokat, Kadim Durmaz,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]