• 0

12 Eylül 2019, 13:11 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

İncesoyluer'in Kaleminden 'MHP’de Yeni Kuşak Dönemi'

İncesoyluer'in Kaleminden 'MHP’de Yeni Kuşak Dönemi'

Gazeteci-yazar Cemal İncesoyluer yayımladığı analizde, yaklaşan MHP kongresini mercek altına aldı. İncesoyluer yazısında, "İspirli ailesi, Tokat’ın eşrafından ve saygı duyulan bir ailedir. İspirli soy ismi, Tokat hafızasında müspet karşılığı bulunmaktadır." ifadelerine yer verdi. İşte o analiz:

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Milliyetçi Hareket Partisi’nin 40 yıllık ideolojik penceresi ve devlet/millete ilişkin duruşu hiç değişmedi. Osman Bölükbaşı’yla başlayan yürüyüş, Başbuğ merhum Alpaslan Türkeş ile belirlenen ilkeler doğrultusunda yoluna devam etti.


Her dönem MHP, devletin garantör partisi olarak görevini yaptı/yapıyor. Şartlara göre “Ülkücü Gençlik” pozisyon aldı. Özellikle 12 Eylül Darbesinde onca eziyet, onca işkence ve onca gadre uğramasına rağmen, Ülkücüler ne devlete, nede Türk Milletine küstü.


Başbuğ’un rahmeti rahmana kavuşmasıyla birlikte, MHP Genel Başkanlığına seçilen Dr. Devlet Bahceli ile birlikte kutlu yürüyüşünü sürdüren Ülkücüler, temel ilkelerden zerreyi miskal taviz vermezken, bazı değişimlere de kapı araladı. Mesela, hiçbir sokak hareketinin ve eyleminin içinde olmadı. Müthiş bir insan kaynağı ve kadro yetiştiren bir ocak vasfını her daim sürdürdü.


ANAP’ın, DYP’nin, AK Parti’nin, İYİ Parti’nin kuruluşunda mutlaka davet aldılar. Hatta, son yıllarda CHP’nin de bu iyi yetişmiş insan kaynağı merkezine yöneldiğini görüyoruz. Bütün bunlar, aynı zamanda Türkiye’nin siyasal algı ve anlayışının da değiştiğinin göstergesiydi.


Her ne kadar Eylül sonu itibarıyla kongre sürecinin başlayacağı gibi bir söylenti olsa da, görünen o ki MHP, CHP, İYİ Parti ve AK Parti’nin 2019 sonları ve 2020 başları itibarıyla bir kongre sürecine girecek. Önümüzdeki bu 4 yıl içerisinde bir seçim gözükmese bile, herkeste biliyor ki, burası Türkiye’dir. Bulunduğu coğrafya, dünyanın en zor, en sıkıntılı ve en netameli bir coğrafyasıdır. Bugünden yarına bu tür şeyleri kestirmek mümkün değil.


MHP’nin Tokat ölçeğinde gözle görülür bir hareket yaşanıyor. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, kongre sürecinde adına “MHP’de yeni kuşak dönemi” dediğim bir tabloyu görüyorum. Şuan konuşulan iki isim var. Kemal İspirli ve Mustafa İpek…


İkisinin ortak noktası, MHP eski İl Başkanı Fatih Demirkol’un yönetiminde olan bu iki genç arkadaş, bugün MHP Tokat İl Başkanlığı için isimleri geçiyor. Kemal İspirli, Fatih Demirkol’un İl Başkanlığında yönetimde görev aldıktan sonra, geçen milletvekili seçimlerinde MHP Tokat Milletvekili Aday Adayı oldu. Ailesi, Tokat’ın eşrafından ve saygı duyulan bir ailedir. İspirli soy ismi, Tokat hafızasında müspet karşılığı bulunmaktadır.


MHP eski İl Başkanı Fatih Demirkol, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile bir ünsiyeti nedeniyle, davet üzerine MHP’den istifa ederek İYİ Parti’ye geçti. Kemal İspirli başkanı ve arkadaşının bu kararını saygıyla karşılamasına karşılık, kendisi MHP’de kaldı. Bu anlamda da, Kemal İspirli’nin bir sınav verdiğini ve bu sınavı başarıyla geçtiğine inanıyorum.


MHP’nin yerel düzeyde, daha doğrusu Anadolu’nun hangi noktasında olursa olsun, bir ağabey ve koca reis gibi resmi görevi olmayan, ama parti tabanında ciddi özgül ağırlığı olan isimler vardır. 12 Eylül öncesinin efsane başkanı Selahattin İçel böyledir. Ümit Sarıtaşlı, Murat Polat, Zeki Kurt, Cahit Açıkkapı, Onur Çalışkan gibi isimler, işte MHP tabanında an itibarıyla herhangi bir görevi olmasa da, tabanda müthiş bir özgül ağırlığı olan isimlerdir.


Kemal İspirli ve Mustafa İpek gibi genç isimlerin, bu ülkücü ağabeylerinin rıza ve dualarını almalarını da çok önemsiyorum. Bu anlamda, Kemal İspirli’nin geniş bir konsensüs içerisinde İl Başkanlığına hazırlandığını biliyorum.


Daha başka ayrıntıları da biliyorum ama, bunları yazmam henüz erken. Allah yar ve yardımcıları olsun.


Demokrat Arayış Gazetesi


Etiketler : MHP, Tokat, Kongre,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.092 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]