• 0

06 Eylül 2019, 09:09 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Her Daim Amatör Ruha Sahip Bir Tokatlı

Her Daim Amatör Ruha Sahip Bir Tokatlı

Tokatlı olarak Tokatspor’un ilk takım kaptanı ve kulübün eski futbolcularından, emekli mal müdürü ve sivil toplum kuruluşlarının gönüllü temsilcisi Halis Sağlam, kendi kaleminden kendisini anlattı:

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokatlı olarak Tokatspor’un ilk takım kaptanı ve kulübün eski futbolcularından, emekli mal müdürü ve sivil toplum kuruluşlarının gönüllü temsilcisi Halis Sağlam, kendi kaleminden kendisini anlattı:

 

“BEN TOKATSPORLU HALİS’İM…

NEFES ALDIĞIM, HİSSETTİĞİM YER TOKAT, EVİM TOKATSPOR…

‘NERELİSİN?’ SORUSUNUN TEK BİR CEVABI VAR:

TOKATLIYIM, TOKATSPORLUYUM…”

 

Adım HALİS SAĞLAM… 15.04.1947 yılında Tokat merkez Oğulbey mahallesinde marul zamanı doğmuşum. İlkokulu İbn-i-Kemal ilkokulunda Rahmetli öğretmenim Nadire Kültürel ve Baş Öğretmenim Bedri Altınok’un yardım ve destekleri ile tamamladım. Daha sonra Gazi Osman Paşa Ortaokulu


Ve Gazi Osman Paşa Lisesini 1966-1967 yıllarında iyi derece ile bitirdim. İlkokul, orta ve lise öğrenimim sırasında 6 yaşından itibaren, ustaların ustası Nuri Ayyıldız’ın yanında sobacı çıraklığı, Tokat’ımızın ismi meşhur “Cimcim” lokantasında kebapçı çıraklığı, Belediye parkında garsonluk yaptım.

 

Devlet fidanlığında çapaya gittim. Belediye fen işlerinde çalıştım. Okul, kitap, elbise ve ayakkabı gibi ihtiyaçlarımın temini hususunda aile bütçemize katkı sağladım. Babam H. İbrahim Sağlam 1950-1969 yıllarında Belediye parkı Bahçıvanı olduğundan, Belediye parkında doyduk ve büyüdük. Çocukluğum, gençliğim Tokat Belediyesi-Behzat ve Mahkeme önü semtleri çevresinde geçmiştir. 1968 yılında Tokat defterdarlığında memur olarak işe başladım. 1970-1971 yıllarında askerliğimi Isparta Okuma Yazma Okul Komutanlığında Öğretmen Çavuş olarak tamamladım.

        

3 ÇOCUK BABASI BİR TOKAT SEVDALISI…

 

Askerlik dönüşü tekrar Tokat Defterdarlığı Gelir ve Vergi Dairesi Müdürlüğünde Tokatspor’umun sihirli eli sayesinde tekrar görev aldım. Memuriyet ve sporculuğu birlikte yürüttüm. 1972 yılında evlendim 2 erkek 1 kız çocuğum var. Oğlum Barış, Tank Yarbay… Oğlum Hüseyin Kumru, Tokat Kumru Eczanesi Eczacı Mesul Müdürü, Kızım Halise Özlem ise Tokat Milli Eğitim’de Edebiyat Öğretmeni… Tokat Defterdarlığında ve Tokatspor’da görevim devam ederken Maliye Bakanlığının açtığı Maliye kursu sınavını kazandım 1975 yılında faal sporculuk yaşamıma ara verdim. 2 yıl 1975-1977 yıllarında Maliye kursuna devam ettim ve derece ile mezun oldum.

 

Sırası ile Ordu/Kumru-Gümüşhane/Şiran-Amasya/Göynücek-Tokat/Artova-Bursa/ Mudanya Bursa/Yenişehir-Giresun/Espiye ve Manisa/Ahmetli İlçelerinde Malmüdürü ve Gümrük saymanlık Müdürlüğü görevlerinde bulundum. Bu arada Eskişehir Üniversitesi İktisat Fakültesi iş idaresi bölümünü bitirdim. 1997 Yılında emekli olarak ‘’Dağı yeşil, bağı yeşil olup nikahı yeşile kıyılmış”, gözünü sevdiğim bereketli toprakları olan memleketim Tokat’a döndüm yerleştim. Şimdi ise Tokat İl ve İlçeleri içerisinde en çok vergi veren (İl birincisi), en çok mal ve hizmet üreten oğlum Eczacı Hüseyin Kumru Sağlam’ın Kumru Eczanesi’nde, halka hizmette, güveni üstün tutarak, idari tecrübemle her babanın yaptığı gibi evladıma sahip ve halkımıza yardım etmeye çalışıyorum. Sevgili hemşerilerim, canlarım, biliyorum merak ediyorsunuz… “Spor, Tokatspor bu anlattıklarınızın neresinde?” dediğinizi hissediyorum. “Ben” ağırlıklı kelimelerle insan kendini anlatması zordur… Tarifsizliğin tarifi gibidir, ama bazen zorda kalıyorsun, mecbur kalıyorsun. Sürçü lisan edersem affola…

 

26 Haziran 1969 yılında Tokat amatör küme futbol şampiyonu Gazi Osman Paşa Spor Birliği amatör sporcusu olarak, kulübüm ile birlikte profesyonel futbolcu olarak Tokatspor kulübüne dahil oldum. 1975 yılına kadar 5 sezon Tokatspor formasını gururla giydim. Profesyonel Tokatspor kulübünün ilk tescilli futbolcusuyum. Yöneticilerimizin, “Sen bizim öz evladımızsın, başka sporculara örnek olman gerekir” gibi telkinleri ile transfer ücreti vs. almadan profesyonel futbol yaşamım başladı. Tokatspor’un bordo-beyaz renklerinin tespitinde oy kullandım. Tokatlı olarak Tokatspor’un ilk takım kaptanıyım. Tokatspor’un Bordo/Beyaz formasıyla ilk resmi maçına çıkan kadroda yer aldım. Memuriyet görevim nedeniyle, futbolu bıraktığım 1975 yılına kadar Tokatspor formasını gururla giydim, onurla taşıdım. Tokatspor kulübünün emek, yardım ve destekleriyle devlet memuru olarak işe alındım. Velhasıl Tokatspor bana iş verdi, aş verdi, hayat verdi… Bugün de dahil olmak üzere hayatımın tüm yaşamında Tokatspor adının ve gücünün etkisini ve faydasını gördüm. Açılmayan ve aşılmayan tüm kapılar Tokatspor adı ve gücü sayesinde tarafıma ve aileme açılmıştır.

 

“TOKATSPOR’UMUN HIRÇIN KANI DAMARLARIMDA DOLAŞIYOR…”

 

Emekli olup Tokat’a yerleştikten sonra Tokatspor kulübü tarafından bana verilen kulüp müdürlüğü, genel kaptanlık, genel sekreterlik ve yönetim kurulu üyeliği gibi görevleri elimden geldiğince yaptım. İki dönem Tokat Kültür Turizm Derneği Başkanlığı, Tokat Anadolu Öğretmen Lisesi Okul aile birliği Başkanlığı, CHP İl yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundum. Halen, Anadolu Basın Birliği Tokat Şubesi Yönetim Kurulu üyesiyim. Öz be öz Tokat ve Tokatsporluyum. Sevgili spor severler, bizi de sıradan sayarak Tokatspor’da yaşayan efsaneler hizmet kervanına futbolcu ve yönetici sıfatıyla, acizane gönül vermiş kişi olarak, kendi ağzımdan, kendi kalemimle, kendimi tanıtmamı isteyen “topu da sözü de bana bırakan” değerli dost, can, Tokat’ımızın güzide basın emekçisi ve yöneticisi Sayın Hüseyin Alpay kardeşime selam olsun. Yayın ve gazetecilik hayatında başarılar diliyorum.

     

Sevgili ve kıymetli Tokatlılar ve sporseverler ‘’GEÇMİŞİNİ BİLMEYEN GELECEĞİ YAKALAYAMAZ’’ büyük sözü uyarınca BENİMLE ZAMAN TÜNELİNDE NOSTALJİK, AHDE-VEFA GEZİNTİSİ YAPMAYA NE DERSİNİZ? ÖNCELİKLE ŞU BİLİNSİN’Kİ,1947 YILINDA DOĞDUĞUM ŞEHRİN KOKUSU HALA ÜZERİMDE, TOKATSPOR’UMUN HIRÇIN KANI DAMARLARIMDA DOLAŞIYOR. BEN TOKATSPORLU HALİS’İM. NEFES ALDIĞIM, HİSSETTİĞİM YER TOKAT, EVİM TOKATSPOR. NERELİSİN? SORUSUNUN TEK BİR CEVABI VAR: TOKATLIYIM, TOKATSPORLUYUM.

      

Orta Okul ve Lise yıllarında sporun Atletizm dalında dereceleri olan başarılı bir öğrenci iken okul ve sınıf arkadaşlarım, Aziz Yürükoğlu, Ümit Demirağ, Abidin Karaçayırlı, Dr. Metin Erol, Rahmetli Tokatspor Şehidi kaleci Mehmet Özkan, Büyük Erhan Hanlı ve Saip Gökçe ağabey hem lise takımında hem de Tokat’ın Fenerbahçesi amatör kümenin dişli, mazisi şampiyonluklarla dolu Tokat Gazi Osman Paşa Spor Birliği Futbol takımında oynarlarken ben de kale arkasında onları izler, onların çektiği şutların toplarını toplarken, kendi kendime sorardım, “benim onlardan neyim eksik” diye.


Halbuki ben çalışkan öğrenci ve başarılı bir atlet idim. İşte bir sporcunun önce atlet sonra futbolcu olabileceğini gören ve sezen lisede coğrafya hocamız ve daha sonraları ben dahil birçok spor emekçisinin Tokatspor’a kazandırılmasında az buz emeği olmayan, HOCALARIN HOCASI ERCAN SÜSOY’UN BİR İŞARETİ İLE ÖNCE LİSE TAKIMINDA, SONRA G.O.P. SPOR BİRLİĞİ GENÇ TAKIMINDA, BİLAHARE 1966-1969 YILLARINDA TOKAT 1. AMATÖR KÜME FUTBOL ŞAMPİYONU G.O.P. SPOR BİRLİĞİ A-TAKIMINDA DEĞİŞMEZ DEFANS VE GÖREV ADAMI OLARAK VAZİFELENDİRİLDİM.

 

ŞANLI TOKATSPOR TARİHİ…

        

YIL 1967 Orhan Şeref Apak Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı 2.Profesyonel Ligi ihdas edildi. Amatör futbolda başarılı geçmişi, ekonomik gücü yerinde, spor siyaseti güçlü, Trabzonspor-Samsunspor-Sivasspor-Bursaspor gibi takımlar ve İller hemen müracaat ederek sorgusuz sualsiz


2.lige dahil oldular. Biz Tokatlı sporcular ve amatör futbol takımlarımız o yıllara kadar Turhal ve Sivas’tan öteye geçemediğimiz için ve yarışma tecrübesi, yetişmiş spor adamı eksikliği gibi nedenlerle 2.lig trenini kaçırdık ve çok üzüldük. İşte bugünlerde yıl 1968 TFFD bir adım daha atarak TÜRKİYE


3.PROFESYONEL FUTBOL LİGİNİ KURDU. 2.Lige iştirak cesaretini gösteremeyen Tokatlı sporseverler, spor emekçileri, profesyonel futbol sektörünü turizm amaçlı, ticari ve ekonomik değerlendiren tüm Tokatlıları yeni bir heyecan ve fitili ateşlenecek yeni bir arayış içerisine iterek 3.lig’e girebilmek adına her türlü siyasi baskı ve yarış içerisine girdiler.

     

Birçoğu Rahmeti Rahmana kavuşan bir avuç kurucu Tokatspor sevdalıları olan başta Vali Yusuf Yakuboğlu önderliğinde Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Zeki Akengin Başkanlığında Burhan Yamanoğlu, Ömer Dedeoğlu, Güngör Kaya, Tayyar Şahin, Necmettin Abanoz, Faruk Kükrer, Mustafa Daldal, İsmet Orbay, Yalçın Özgül, Mehmet Koyuncu, İskender Evrenesoğlu, Nevzat Aydın ve Erol Kenanoğlu’ndan oluşan kurucu heyete sonraları Devlet Hastanesi Dr. Alaaddin Kavaklıoğlu, Orman İşletme Müdürü Nuri Kaymak, DSİ Müdürü Mehmet Kurdoğlu, Eczacı Mehmet Bayındır ve Turan Çivilidağ eklenerek bu değerli insanların azim ve ısrarlı takipleri sonucunda


TOKATSPOR PROFESYONEL FUTBOL TAKIMI 26 HAZİRAN 1969 YILINDA T.F.F.3.LİGİNE KABUL EDİLDİ. O gün Kulübümüzün ilk başkanı rahmetli Dr. Zeki Akengin tarafından kendi eliyle davul zurna eşliğinde büyük bir coşku ile ATATÜRK Anıtına çelenk konuldu.

      

1969-1970 Futbol sezonunda kuruluş yılı takımımızın ilk teknik direktörü Ankaralı Macit Gürdal Hoca, yardımcısı ise Fiko, Fikret Öğretmendir. Daha sonraları ise teknik kervana Ercan Süsoy ve Sivaslı Lütfü Baykuş Hocalarla devam edilecektir. O gün, yollara koyulan, kalpleri ve gönülleri spor aşkıyla dopdolu yöneticilerimiz Tokatspor’u Tokatlılar yaşatacaktır ve bu takımda Tokatlı futbolcular oynayacaktır demişlerdir. O gün tozlu topraklı sahalara inen Tokatspor futbol takımının tüm oyuncuları Ziya-Faruk-K. Erhan-B. Erhan- Halis Sağlam (Ben)-Dursun-Talat-Mahmut-Erkan-Atilla-Cahit-Murat-Ümit- Mehmet-Kıni Nuri-Cavidan-Kont Ömer-Fevzi-Erdal –Yılmaz ve Oral İLK DEFA AMATÖR LİG’DEN PROFESYONELLİĞE ADIM ATAN TOKAT’IN YETİŞTİRDİĞİ TOKAT G.O.P. SPOR BİRLİĞİ, TOPÇAMSPOR VE TURHAL ŞEKER SPOR KULÜBÜ FUTBOLCULARINDAN YANİ BİZİM ÇOCUKLARIMIZDAN OLUŞUYORDU.

 

TOKATSPOR UĞRUNA HEM AĞLADIK HEM GÜLDÜK…

 

Hepimizin tek bir amacı vardı, Tokat’ı temsil etmek ve şampiyonluğa ulaşmaktı… Benim de ilk resmi maçında oynadığım Tokatspor, deplasmanda Konya Ereğlispor ile yaptığı maçın 90.dakikasında sol açığımız Turhallı Atilla’nın kaçırdığı penaltı sonucunda maç 1-1 bitmiştir. Sevgili veli nimetim Tokatlılar, Tokatsporlular Tokatspor’da ki futbolculuk yaşamımda Bordo-Beyaz renkler uğruna acı, hüzün dolu günlerde yaşadım spor adına Tokatlı, Tokatsporlu Halis olarak güzelliklerde yaşadım. 1971 yılında Urfaspor maçına giderken Gaziantep yolundaki trafik kazasında spor şehidimiz olan, kalecimiz Mehmet Özkan ve bu takımda forma giyip ter akıtıp daha sonraki yıllarda vefat eden Kont Ömer, Yozgatlı Turgut, Fevzi, Ordulu Şevket, Samsunlu Çolak İsmet, Sivaslı ismet, K. Erhan Asal, B. Erhan Hanlı, öğretmen Mahmut Otçu, Kıni Nuri, Bayram ve Tuncay ve spor gazilerimiz Ordulu Arap Ömer ve aylarca Tokatspor uğruna komada kalan yaralanan Ercan Süsoy ile üzüldük ve ağladık.

     

Sevindim. Tokatsporlu Halis olmak bir ayrıcalıktır. Spor yaşamımda ve memuriyet hayatımda açılmayan kapılar açıldı. Daima alkışlandım. Sevilmek, korunmak nedir onu gördüm Tokatspor sayesinde gitmediğim İl kalmadı en iyi otellerde kaldım, en iyi gıdaları aldık. Para-pul ile elde edilemeyen, gidilemeyen yerleri gördük. Velhasıl Tokatspor bana iş verdi, aş verdi, hayat verdi. Şimdi Tokatsporlular olarak koşullar ne olursa olsun spor adına, YAPTIKLARIMIZI, YAŞADIKLARIMIZI SEVENLERİMİZLE PAYLAŞMAK ZAMANIDIR DİYEREK BİR ANIMI SUNUYORUM.

     

Yıl 1972-1973 sezonu, ezel ebed rakibimiz komşu Çorumspor. Çorum’daki maçta dövüldük taşlandık. Rövanş Tokat’ta Antrenör Lütfü Baykuş, yardımcısı Osman Nuri Ünver (Kıni) ve genel kaptan Eczacı Mehmet Bayındır, Takım kaptanı BENDENİZ. O hafta sporun zekilik, çeviklik ve ahlaki değerlerini üstün tutarak iyice hazırlandık.  Beyinlerimizi tamamen Tokat’ın ve maçın emrine bıraktık. Maçın Hakemi Milli Hakem Hilmi Ok… Tribünler tıka basa dolu, soyunma odasında sporcular teknik kadro ve yöneticiler hep beraber Çorumspor’u yenme andı içtik en son olarak genel kaptanımız Sayın Eczacı Mehmet Bayındır adeti olduğu üzere konuşmaya başladı: “Kömüşlerim, evlatlar buradan sahaya öyle bir çıkacaksınız ki zıpkın gibi, sizin hırsınızdan yer gök yıkılsın, tribünler coşsun, rakip takımın eli ayağı titresin.’’

 

Elindeki yarım çay bardağını yere attı çıkış talimatını verdi. EN ÖNDE BENİM, TAKIM ARKADAŞLARIMA BAKTIM, HIRSIMDAN YERİMDE DURAMIYORUM. “TAMAM MI ARKADAŞLAR” DEDİM. “TAMAM” SESİNİ DUYDUM… “YA ALLAH BİSMİLLAH” DEYİP SOYUNMA ODASINDAN ÇOK HIZLI KOŞARAK AYRILDIĞIMI, STAD ORTA SAHASINA GELİP GERİYE DÖNÜP BAKTIĞIMDA ARKAMDA HİÇBİR SPORCU ARKADAŞIMIN OLMADIĞINI GÖRDÜM. Bu duruma güler misin, üzülür müsün? Stat, tribünler gülmekten kırılıyor. Takım arkadaşlarım gelene kadar orta santrada tek başıma hopladım zıpladım. Bu önemli derbi maçı çok kısa önce kaybettiğimiz Rahmetli Küçük Erhan Asal’ın 80.dakikada attığı muhteşem kafa golü ile 1-0 kazandık. Buradan çıkarılacak kıssa, adımız kulübümüz Profesyonel işte, ruhumuz, kalbimiz amatör ruh ve heyecanı ile Tokat’ın başarısı için çarpmaktaydı. YERLİLİK VE MİLLİLİK BU OLSA GEREK!

 

TOKATSPOR’UN BUGÜNÜNÜ NE SİZ SORUN NE DE BEN SÖYLEYEYİM…

      

Değerli Tokatlılar Tokatsporlular, Tokatspor’un bugününü ne siz sorun ne ben söyleyeyim. DÜNÜ,1969-2019 TOKATSPOR KULÜBÜ DERNEĞİ BUGÜNÜ İSE TOKATSPOR A.Ş 2019. Profesyonelliğin gereği ne ise o yapılıyor. Para desen sular seller gibi ama profesyonel manada KULÜP OLAMAMIŞIZ, KURUM OLAMAMIŞIZ. Acımasızca çarkın dişlileri arasında


Tokatlı iş adamlarına idareci unvanı verilerek ezmişiz, yok etmişiz. BUGÜNE KADAR (1969-2019) 50 kulüp başkanı gelip geçmiş. Hepsine şükran borçluyuz, minnettarız. Bu değerli insanlar hiç olmazsa TOKATSPOR KULÜBÜ DERNEĞİNİ 50 YIL 3.LİG’DE,2.LİG’DE AYAKTA TUTMUŞLAR, YAŞATMIŞLARDIR. Buarada,50 yıllık mazide 50 spor adamı yetiştiremediğimize yanarım. Bu süreçte bu uğurda harcanan gereksiz ve yersiz para ve zamana da yanarım. YA SONRASI, TOKATSPOR A.Ş MACERASI.SÖZDE 50.YILI KUTLAYACAKTIK. Bir de baktık ki A. Ş’nin içerisinde TOKAT YOK, TOKATLI YOK,15 LİLER YOK, GAZİ OSMAN PAŞA’NIN TORUNLARI YOK.AMA TOP BENİM, SAHA BENİM, KULÜP BENİM, İSTEDİĞİMİ YAPARIM. İSTER MAÇA ÇIKAR İSTER ÇIKMAM.


İSTERSEM TOKATSPOR’U ATARIM SATARIM DİYE AĞLAYAN ÇOCUKLAR GİBİ MIZIKÇILIK YAPAN, YÖNETİCİSİNİ YOLDA GÖRSEM TANIMAM, HİLKAT GARİBESİ BİR A.Ş. UĞRUNA, DARBE MİSALİ, ŞİRKET NEDİR? NASIL OLURU ANLAMADAN, DİNLEMEDEN, YÜK BİZDEN GİTSİNDE KİMİN SIRTINDA GİDERSE GİTSİN MANTIĞI İLE UÇTUK, UÇURULDUK. SONUMUZ HAYROLACAKKEN, BALIKLAMA HAYIRSIZA DÜŞTÜK. BATTIK.2018-2019 2.Lig futbol sezonunda korkaklar gibi yeşil sahalardan kaçtık lig sonuncusu olarak 3.lige düştük aslında suçun tamamı Tokatspor A. Ş’de değil suç bizlerde de var. Tokat’ı yönetenlerde de var. Dün de vardı bugün de var. Geçmişten hala ders almamışız. Tecrübeyi, spor adabını, ticari mantıkla birleştirememişiz.

      

SÖZÜN ÖZÜ: Bugün, elimizle kurduğumuz büyüttüğümüz Tokatspor’umuzun başarıya ulaşmasına, kalbimizle, gözümüzle tekrar şahit olmak istediğimiz gündür. Şimdi herkesin, her kurumun ve yönetime talip olacak her kişinin BÜYÜK DÜŞÜNEREK, TOKATSPOR’U TOKATLI’LAR YAŞATACAK DEME ZAMANIDIR. Şimdi çok çalışıp, yeni evimiz, adresimiz olan 3.ligde’de başarılı olabilmek için, yeni mücadeleye uyum, geleceğe doğru bir nehir gibi akma zamanıdır. Şimdi Tokatlı ve Tokatsporlular olarak koşullar ne olursa olsun yaptıklarımızı, yapacaklarımızı sevenlerimizle paylaşmak zamanıdır. Şimdi tüm bunları anlatmak için, en çok biz eski futbolculara, spor adamlarına, spor yazar ve çizerlerine fırsat doğduğu gündür. Şimdi geçmişini bilmeyen geleceği yakalayamaz demek zamanıdır. Şimdi daha güzel Tokat, daha başarılı Tokatspor umudu dileğiyle, hayatın tozlu yollarından geçip, yine de yanına geldim. Sorma bana neler çektim! Bu yoldan geçenlere mi kızar oldun, sevdasına dayanamayıp geri dönenlere mi? Yıllardır yudum, yudum bir sigara dumanı gibi, o bitmeyen hasreti içime çektim susuzluktan olduğunu sanma, “SEVDANDIR EYY ŞAMPİYON TOKATSPOR” DEMEK ZAMANIDIR.

 

HALİS SAĞLAM

TOKATSPOR ESKİ KAPTAN FUTBOLCUSU

(0530 883 09 51)

 


halis sağlam tokat ile ilgili görsel sonucu
Demokrat Arayış Gazetesi


Etiketler : Halis Sağlam, Tokat, Spor,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]