• 0

03 Eylül 2019, 09:02 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

İşte, Topçam Şenliklerinin 3 Günlük Özeti

İşte, Topçam Şenliklerinin 3 Günlük Özeti

Bu yıl 22.si düzenlenen Geleneksel Topçam Şenlikleri birçok etkinliğe ev sahipliği yaptı. 29-31 Ağustos tarihleri arasında 3 gün devam eden şenliklerde, Tokat’ın kültürü, gelenekleri ve gastronomisi tanıtıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi tarafından bu yıl 22.si düzenlenen Geleneksel Topçam Şenlikleri birçok etkinliğe ev sahipliği yaptı. 29-31 Ağustos tarihleri arasında 3 gün devam eden 22. Topçam Şenliklerinde, Tokat’ın kültürü, gelenekleri ve gastronomisi tanıtıldı.

 

Bu yıl 22'incisi düzenlenen Geleneksel Topçam Şenlikleri sünnet şöleni ile başladı. Dudayev Parkı’nda düzenlenen şölende 50 çocuk erkekliğe ilk adımlarını gerçekleşen törenle attı. Gerçekleştirilen şehir turu sonrasında alana gelen çocuklar halk oyunları ekiplerinin gösterilerini izledi ve sonrasında da aileleriyle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Şenliklerin 3 gün boyunca devam edeceğini söyleyen Tokat Belediyesi Başkan Vekili Havva Sabuncuoğlu; "Şehir dışında yaşayan gurbetçilerin de kentte olduğu bir tarihte düzenlenen şenliklerimize katılım bir hayli fazla. Bugün sünnet olan 50 çocuğumuz için bu şenliği gerçekleştiriyoruz. Çocuklarımızı araçlarla gezdirdik, eğlenceler çeşitli etkinliklerle devam edecek. Sünnet olan tüm çocuklarımızın gözlerinden öpüyor, ailelerini tebrik ediyorum" diye konuştu. Etkinlik Kur’an-ı Kerim tilaveti ile son buldu.

 

Topçam Şenlikleri Kortej Yürüyüşü

 

Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi iş birliğinde bu yıl 22.si gerçekleşen Topçam Şenlikleri kapsamında Gaziosmanpaşa Stadyumu önünde başlayan ve Cumhuriyet Meydanı’nda son bulan kortej yürüyüşü düzenlendi. Cumhuriyet Meydanında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden şenliklere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Yerel sanatçıların seslendirdiği Tokat türküleri ile Tokat halkının coşkulu anlar yaşadığı programda, Topçam Şenlikleri kapsamında düzenlenen Zafer Koşusunda dereceye giren sporculara Vali Dr. Ozan Balcı, Belediye Başkan Vekili Havva Sabuncuoğlu ve protokol mensupları tarafından ödülleri verildi. Daha sonra sahneye çıkan İstanbul Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı Tokatlı Sedat Sarıgül, seslendirdiği eserlerle Tokatlılara doyulmaz bir müzik ziyafeti sundu. Halk oyunları ekiplerinin de gösterilerini sunduğu programda İstanbul Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı Sedat Sarıgül’e teşekkür eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat’ın hatta Türkiye’nin bir değeri olan Sedat Sarıgül’ü keyifle dinledik. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Sedat Sarıgül, Anadolu insanının acılarını, kederlerini, mutluluklarını yansıttığı türkülerle bizim ruhumuza dokundu.” dedi.

 

 En Hızlı Bat Yeme ve Yaprak Sarması İçin Yarıştılar

 

22. Geleneksel Topçam Şenliklerinin 2’inci günü Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen yarışmada yaprağıyla ünlü Tokat’ın hamarat hanımlarının ellerinden çıkan sarmalar jürinin beğenisine sunuldu. Hanımlar, Tokat'ta sofraların vazgeçilmez yemeklerinden olan dolmayı en hızlı saran kadın unvanını almak için kıyasıya yarıştı. Protokol üyelerinin ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinliklerde en çok ilgiyi ise en hızlı bat yiyen kişiyi seçmek için düzenlenen yarışma gördü. 14 kişinin katıldığı yarışmayı Pala Ahmet olarak da bilinen Tokatlı sosyal medya fenomeni Ahmet Durmaz kazandı. Durmaz, zaferini yarışmanın düzenlendiği meydanda Tokat sarması oynayarak kutladı. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat denilince insanların aklına yöresel lezzetlerden bağ yaprağı, Tokat kebabı, sebzesi ve meyvesinin geldiğini kaydetti. Bu anlamda Topçam şenliklerinde Tokat’ın bu ürünlerini yapanları ödüllendirmek istediklerini dile getiren Başkan Eroğlu, “Bu anlamda yapılan yarışmalar oldukça güzel geçti. Tokat domatesi, zeytinyağlı sarmasını daha da iyi tanıtacağız. Şenliklerin bir başka önemli noktası birlik ve beraberliği sağladı. Bunun yanı sıra yöresel sanatçılar sahnede hünerlerini sergiledi” diye konuştu. Yapılan yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri Vali Dr. Ozan Balcı ve Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu tarafından törenle takdim edildi.

 

30 Ağustos Zafer Bayramı Fener Alayı

 

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama etkinlikleri Topçam Şenlikleri kapsamında akşam saatlerinde düzenlenen fener alayı ile devam etti. Gaziosmanpaşa Stadyumundan başlayan ve GOP Bulvarı üzerinde gerçekleşen fener alayı yürüyüşüne, 48’inci Piyade Alay Komutanlığına bağlı askerler, izciler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Ellerinde meşaleler dillerde marşlarla gerçekleşen 3 kilometrelik yürüyüş Cumhuriyet Meydanında son buldu.  Resmi açılışı yapılan Topçam Şenliklerinin ikinci gününde Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan ve Milliyetçi Hareket Partisi Tokat Milletvekili Yücel Bulut ile beraber hep birlikte Festival Meşalesini Ateşlediler.

 

Açılış meşalesinin yakılmasının ardından konuşma yapan Başkan Eroğlu: “Bugün aynı zamanda 30 Ağustos Zafer Bayramımız. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bize Cumhuriyeti bağışlayan bütün geçmişlerimize, şehitlerimize, gazilerimize ne kadar müteşekkir olduğumuzu buradan ifade ediyorum. Allah razı olsun. Yirmi ikincisini düzenlediğimiz Topçam Şenliklerimiz Sünnet Şölenimizle başlamış bulunmakta. Bugünde ikinci günündeyiz ve biraz sonra sizlerde Osman Öztunç beyefendiyle birlikte olacaksınız. Bu tip çalışmalar programlar şenlikler bizi bir araya getiren, birliğimizi beraberliğimiz pekiştiren, aynı zamanda şehrimizde bir heyecan yaratan, şehrimizin unsurlarını ortaya çıkartan bunların da tanıtımına vesile olan programlardır.” dedi. Başkan Eroğlu konuşmasında şunları kaydetti:

 

“Şehitlerimiz oldu, bir darbe teşebbüsü oldu ve bu anlamda yaklaşık üç yıldır şenliklere ara vermiştik. Ama bu yıldan itibaren inşallah yeniden şenliklerimize devam ediyoruz. Daha önceki belediye başkanlarımız döneminde başlamıştı ve bu yılda 22.sini gerçekleştiriyoruz. İnanıyorum ki daha nice nice böyle programlarda yine buluşacağız. Allah ömür verdiği sürece Topçam Şenlikleri devam edecek. Bugün ben çok heyecan duydum, zira şehrimizin bir unsuru olan yaprak, domates, hanımlarımızın o hünerli ellerinde siz değerli hemşerilerimizin görücüsüne çıktı. En lezzetli bakla dolması, en lezzetli zeytinyağlı dolma, en lezzetli et dolması, en hızlı dolma yeme ve en hızlı bat yeme gibi birçok alanlarda yarışmalar yapıldı. İşte bu vesileyle yaprağımızı, domatesimizi daha iyi tanıtalım istedik. İşte şenlikler bir taraftan bunun için var. Hemşerimiz Sedat Sarıgül Bey dün akşam Cumhuriyet Meydanında konser verdi. Bugün ise Osman Öztunç Bey birazdan sahnede olacak. Şenliklerin 3’üncü gününde hemşerimiz Songül Karlı Hanım Kanal Tokat’ın hemen o yanındaki meydanda sizlere hitap edecek, sizlere güzel bir halk müziği dinletisinde bulunacak. Bu vesileyle birçok başarısıyla Tokatta hangi insanlar yetişmiş ortaya koymuş oluyoruz. Hiç dışarından sanatçı getirmedik. İki tane halk oyunu ekibimiz çıktı. Halk oyunlarımızı da elimizden geldiğince tanıtmaya çalıştık. Bu şehir hepimizin. Bu şehrin daha iyi yerlere gelmeye daha iyi tanıtılmaya daha güzel işlere imza atmaya ihtiyacı var. Güzel işler yapıldı ama inanıyorum ki ilerde daha daha güzel işleri hep beraber yapacağız. Ben buna canı yürekten inanıyorum, güveniyorum. Sizlere inanıyoruz, sizlerle omuz omuza verdiğimizde evvel Allah yapamayacağımız hiçbir şey yok. Bunu da buradan canı yürekten belli ediyorum. Bir kez daha sizlere ve sayın vekillerime teşekkür ederek saygılar sunuyorum.”

 

Yapılan konuşmaların ardından Tokatlı sanatçı Osman Öztunç sahne aldı ve sevilen şarkılarını seslendirdi. Yaklaşık bir buçuk saat sahnede kalan Öztunç, “Burada öz topraklarımda hemşerilerimle buluşmak benim için gerçekten gurur verici sevinç duyduğum bir durum. Tokatlı kimliğindeki samimiyeti yüzlerinizden görebiliyorum” dedi. Konser sonrasında Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan Sanatçı Osman Öztunç’a hediye verdiler.

 

Tokat’ın Yaşayan Geleneksel El Sanatları Sergilendi

 

22.’si gerçekleşen Topçam Şenlikleri kapsamında Geleneksel El Sanatları sergisinin açılışı yapıldı. Geleneksel El Sanatları Sergisinin açılış kurdelesi katılımcılar ve geleneksel el sanatları ustaları tarafından kesildi. Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Geleneksel El Sanatları türlerinin en güzel örneklerinin sergilendiği stantları beraberindekiler ile inceleyerek bilgiler aldı. Tahta kalıp ile yazma üzerine baskı yapan Başkan Eroğlu, bez dokuma, bakır işleme, elek, çömlekçilik, çarıkçılık sanat eserlerinin sergilendiği stantlarla da yakından ilgilenerek, geleneksel el sanatlarının Tokat’ın kıymetli bir değeri olduğunu ifade söyledi. Tokat’a has iğne oyası ile yapılan meşhur Tokat yazmaları, Telkari sanatı, Fener, Ebru ve çinicilik örneklerinin bulunduğu stantlarda ustalar ile sohbet eden Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, ürettikleri el emeği göz nuru ürünlerden dolayı ustaları tebrik etti.

 

 Akıl ve Zeka Oyunlarına Yoğun İlgi

 

Geleneksel Topçam Şenlikleri kapsamında tertip edilen Akıl ve Zeka Oyunları yarışmasında hünerlerini sergileyen çocukları ziyaret ederek bir süre sohbet eden Başkan Eroğlu yarışmacılara başarılar diledi. Flyboard, jetski, kancabaş, kano gösterilerini izleyen Başkan Eroğlu ve beraberindekiler, 22. Geleneksel Topçam Şenlikleri kapsamında düzenlenen Kano ve Su Bisikleti yarışmalarında dereye giren sporcuları tebrik ederek, sporculara ödüllerini verdi.

 

Yeşilırmak’ta Flyboard Gösterisi Yoğun İlgi Gördü

 

Topçam Şenliklerinin 3. Günü Yeşilırmak kenarında yapılan etkinliklerle devam etti. Şenliklerin üçüncü gününde Tokat'ın geleneklerini, kültürünü tanıtmak amacıyla El Sanatları Sergileri, Geleneksel Çocuk Oyunları gösterileri yapıldı. Şenlikler kapsamında Yeşilrmak’ta ilk defa flyboard gösterisi yapıldı. Kanal Tokat projesi kapsamında su seviyesi yükseltilen Yeşilırmak’ta Türk Bayrağı ile gösteri yapan sporcu İsa Mert alkış topaldı. Suya dalıp çıkan sporcunun gösterisini vatandaşlar dikkatle izledi. Flyboard gösterisinin ardından çocuklar deniz bisikletleri ile yarışma yaptı. AFAD ekipleri ise ırmakta tatbikat yaptı. Senaryo gereği Hıdırlık köprüsü altında suya düşerek boğulan kişi, AFAD ekiplerinin balık adamları tarafından kurtarıldı.

 

Songül Karlı, Hayranları ile Buluştu

 

Topçam Şenliklerinin son günü Yeşilırmak kenarında düzenlendi. Kanal Tokat’ta gecenin karanlığına flyboard gösterisini yapan İsa Mert ışıltılı kıyafetleri ile geceye damgasını vurdu. Hıdırlık köprüsü önünde konser alanın dolduran vatandaşlar flybord gösterisini ilgi ile izledi. Flyboard gösterisinin ardından ünlü sanatçı Songül Karlı sahne aldı. Hemşerileri ile uzun bir sürenin ardından buluşan Karlı, sahne performansı ile alkış topladı. Tokat’a uzun bir aradan sonra geldiğini beliren Karlı, şehirden ayrılmadan meşhur Tokat kebabının tadına bakacağını belirterek, “Memleketime gelmeyeli çok oldu. Benim içinde bu konser keyifli oldu. Tokat çok güzelleşmiş, kanal çok yakışmış şahane olmuş, tatil köyü gibi. Her yer ışıl ışıl ve modern. İnsanlar çocukları ile geziyor, şahane bayıldım. Ayrıca Tokat’a gelmişken hamama gireceğiz. Tokatlıyım, Tokatlıları çok seviyorum. Tokatlı olsun ne olursa olsun…” diye konuştu.
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]