• 0

26 Haziran 2019, 09:22 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Tokat'taki Bir Asırlık Milli Mücadele Ruhu Yolumuzu Aydınlatıyor

Tokat'taki Bir Asırlık Milli Mücadele Ruhu Yolumuzu Aydınlatıyor

Bu yıl 100’üncü yılını idrak ettiğimiz Atatürk'ün Tokat'a gelişi coşkulu törenlerle kutlanacak.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadele yolunda uğradığı durakların en önemlilerinden Tokat, Paşa'nın ziyaretinin 100'üncü yıldönümünü kutluyor. Bu yıl 100’üncü yılını idrak ettiğimiz Atatürk'ün Tokat'a gelişi, ilde coşkulu törenlerle kutlanacak.

 

Atatürk'ün Tokat'a gelişinin 100. yılı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, "26 Haziran 1919’un 100. yıldönümünde Millî Mücadele Ruhu’nu dipdiri tutarak, atalarımızın canlarını vererek bizlere emanet ettiği bu coğrafyada, çok çalışıp üreterek gelecek kuşaklara başı dik, alnı açık ve hemen her konuda dünyada örnek gösterilen bir ülke olmak için azami gayret göstermeliyiz." dedi.


Balcı mesajında, "Toplumsal dayanışma, milli birlik ve beraberlik duygularıyla toplumumuzun bütün fertleriyle el ele vererek ülkemizi daha ilerilere taşımak zorundayız. Kurtuluşa giden yolda bütün imkansızlıklara rağmen zorlukların üstesinden gelmeyi başarmış bir milletin evlatları olarak, Cumhuriyetimizin 100. yılına tekabül eden 2023 yılında, önümüze koyduğumuz bütün hedefleri gerçekleştirerek atalarımıza olan borcumuzu ödeyebiliriz.  Tarihin hiçbir döneminde ruhunda esaret prangası taşımayan milletimiz, vatanı işgal altındayken 100 yıl önce özgürlük ve bağımsızlık meşalesini yakarak, milli iradeyi hâkim kılmak için tek ruh, tek beden olmuş ve galip gelmiştir. İşte bu realite, bizi 2023’e taşıyacak tek gerçektir." ifadelerine yer verdi.

 

BAŞKAN EROĞLU: MİLLİ MÜCADELE ŞEHRİ TOKAT

 

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise 26 Haziran 1919'un önemine dikkat çekerek şunları kaydetti:

 

"26 Haziran Tokat için çok anlamlı, Millî Mücadele’miz açısından da oldukça önemli bir gündür. Kuvayı Milliye ruhunu canlandırmak ve düşmana karşı direniş sağlamak amacıyla başlatılmış mücadelenin geçiş güzergâhında yer alan ve bu mücadeleye büyük destek sağlayan bir şehrin halkı olarak gururluyuz. Mustafa Kemal Paşa, Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcından vefatına kadar 6 kez Tokat'a gelmiş, ilk gelişi, 26 Haziran 1919 tarihine rastlamıştır. Bu yıl 100’üncü yılını idrak ettiğimiz Atatürk'ün Tokat'a gelişini her yıl coşkulu törenlerle kutlar, Millî Mücadele ruhunu tüm benliğimizle hissederiz.

 

Bir asır önce bu topraklardan geçen Gazi Mustafa Kemal’in Tokat’ımızda ifade ettiği “Her an memleket için şerefimle ölmeye hazırım” cümlesi, bugünümüze ve geleceğimize ışık tutmaktadır. Gazi Mustafa Kemal, gerek 26 Haziran 1919’da gerekse de sonraki ziyaretlerinde Tokat’ta gördüğü ilgi ve alakayı çeşitli vesilelerle ifade etmiştir. Bu bölgedeki çalışmalarında halkın kendisine verdiği destek, Kurtuluş Savaşı’nın başarılmasında önemli bir rol oynamıştır. Kurtuluş Savaşı'mızın hazırlık çalışmalarının yoğun bir şekilde sürdürüldüğü Amasya, Sivas ve Erzurum üçgeninde yer alan Tokat, önemli bir geçiş yolu olarak tarihteki yerini almıştır.

 

Paşa’nın Tokat'ta o gün söylediği, ‘Hiçbir müdafaa vasıtasına malik olmasak bile, dişimiz, tırnağımızla, zayıf ve dermansız kolumuzla mücadele ederek Şeref ve haysiyetimizi, namusumuzu müdafaa etmeyi zaruri görüyorum. Tarih, bize vatan uğrunda canını, malını esirgemeyen milletlerin asla ölmediklerini, hala yaşadıklarını göstermektedir. Ben hayatımı, hiçbir zaman milletimden üstün görmedim ve görmeyeceğim. Her an memleket için şerefimle ölmeye hazırım’ sözü, Millî Mücadele’mizdeki kararlılığın en net ifadelerinden biridir. İşte bu söz, Tokat ile birlikte Anadolu'nun birçok köşesinde milli uyanışı ve millet olmanın temel bilincini oluşturmuştur.

 

Bu vesile ile 26 Haziran 1919’un 100’üncü yıldönümünde başta Kurtuluş Savaşı’mızın komutanı ve Cumhuriyet’imizin Banisi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bütün şehitlerimizi rahmetle yâd ediyorum. Allah birliğimizi daim eylesin, Türkiye’miz sonsuza kadar var olsun."


İlgili resim
Demokrat Arayış Gazetesi


Etiketler : Tokat, 26 Haziran, Atatürk,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]