• 0

30 Mayıs 2019, 09:04 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Vali Balcı: 'Dede Korkut Destanını Okuyun ve Anlayın'

Vali Balcı: 'Dede Korkut Destanını Okuyun ve Anlayın'

Vali Dr. Ozan Balcı, Olgunlaşma Enstitüsü ile Güzel Sanatlar Lisesi organizesi ile düzenlenen 'Dede Korkut’u Anma ve Kutlama' programına katıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Türkiye'nin 17. değeri olarak UNESCO listesinde yer alan “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Dede Korkut-Korkut Ata Mirası: Kültürü, Efsaneleri ve Müziğini konu alan” program Deveciler Hanı’nda gerçekleştirildi. Programda müzik dinletilerinin ve tiyatro gösterilerinin ardından konuşan Vali Dr. Ozan Balcı sözlerine Dede Korkut’un, "Şol gökleri kaldıranın/ Donatarak dolduranın/ Ol deyince olduranın/ Doksan dokuz adı ile" dizelerini okuyarak başladı.

Dede Korkut’un tarihimizde çok önemli olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, "Yiğitlik, kahramanlık, merhamet, Türk-Oğuz kalitesinin Korkut Ata dediğimiz bilge kişisidir. Türk edebiyat tarihinin önemli ismi Prof. Fuat Köprülü'nün derslerinde söylediği bir söz vardır: 'Bütün Türk edebiyatını terazinin bir gözüne, Dede Korkut'u öbür gözüne koysanız, yine Dede Korkut ağır basar' demektedir. O yüzden okumanızı, anlamanızı salık veririm. Türk tarihinin önemli destanlarından biridir." dedi.Demokrat Arayış Gazetesi


Etiketler : Tokat, Dede Korkut, Vali Balcı,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]