• 0

03 Mayıs 2019, 14:09 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Tokat Yazmaları Yeşilçam Filmlerinde Kullanılmış

Tokat Yazmaları Yeşilçam Filmlerinde Kullanılmış

Vali Dr. Ozan Balcı Kültür Sanat projesi kapsamında Tokat Olgunlaşma Enstitüsü tarafından düzenlenen ‘Yeşilçam’da Tokat Rüzgarı’ isimli resim sergisine katıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen resim sergisinde Yeşilçam Filmlerinde kullanılan Tokat yazmalarının varlığı tespit edilerek Tokat Olgunlaşma Enstitüsünde yağlı boya tablolar haline dönüştürülerek seri haline getirilmiş ve Yeşilçam dönemine damgasını vurmuş yapımlardaki sahnelerde yer alan kareler, enstitü öğretmenlerinin ellerinde yeniden canlandırıldı. Tokat yazmacılık sanatının yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması içim yapılan tablolarda, Tatlı Dillim, Sultan, Erkek Güzeli Sefil Bilo, Malkoçoğlu ve Cem Sultan, Şark Bülbülü, Köyden İndim Şehire, Selvi Boyum Al Yazmalım, Kibar Feyzo, Yılanların Öcü, Yavrum gibi Türk Sinema tarihinde Kült olmuş filmlerden kareler alındı.


Tokat yazmalarının, Türk sinema tarihinde kıymetli bir yeri olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, "Bu meşhur olma ile birlikte Türk sinemasına da damgasını vuran Yeşilçam filmlerinde bu yazmaları kullanmışlardır. Biz de Tokat yazmalarına dikkat çekmek, böyle bir kültürün olduğunu Türkiye’ye tanıtmak amacıyla böyle bir etkinliğin yapılmasını istedik. Olgunlaşma Enstitüsü başkanı Filiz hocamız, ressam arkadaşlarımız gece gündüz demeden büyük bir emek verdiler. Bizde kendilerini bu güzel işlerde yüreklendirip, daha çok destek vereceğiz. Tokat’ın değerlerine sahip çıkacağız.” dedi.


Davetlilerin nostalji yaşadığı etkinlikte, Yeşilçam sinemasına da sembol olan Beyoğlu gazozu ve patlamış mısır ikramında bulunuldu.
Demokrat Arayış Gazetesi


Etiketler : Tokat, Yeşilçam, Yazma,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]