• 0

24 Nisan 2019, 08:17 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Tokat'ın Orman Köyleri Bu Projeyle Destekleniyor

Tokat'ın Orman Köyleri Bu Projeyle Destekleniyor

2023 Tokat Vizyonu doğrultusunda başlatılan Orman Tokat projesi değerlendirme toplantısı, Vali Dr. Ozan Balcı başkanlığında yapıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ta yapılacak ağaçlandırma çalışmalarını çok önemsediğini söyleyerek, özel ağaçlardan, gelir getirici ağaçlara kadar her tür ağacın önemli olduğunu belirtti. Balcı, Tokat’ın ve Tokatlının faydasına olacak çalışmalara gerekli hassasiyetin gösterilmesini isteyerek, “Tokat’ı heyecanlandıracak projelerle vatandaşlarımıza gelir getirecek işler planlayalım." dedi.

Orman Tokat başlığı altında yürütülen proje kapsamında yapılan ve Orman İşletme Müdürü tarafından Vali Dr. Ozan Balcı’ya sunulan projeler ve çalışmalar şöyle: 
 
SOSYAL AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI HIZLANDIRILACAK:

Sosyal Ağaçlandırma çalışmaları kapsamında Okul bahçeleri, Üniversite Kampüsüne, İbadethane bahçelerine, mezarlıklara, hastane, sağlık ocağı bahçesine karayolu ve köy yolu kenarlarına 16.000 adet fidan dikilecek. 

30 adet okul 3.500 adet fidan, 18 adet kamu kurumu 2.700 adet, 12 adet mezarlık 2.250 adet ve Dünya Ormancılık haftası etkinlikleri çerçevesinde vatandaşlara 10.000 adet meyve ve çam fidanı dağıtıldı.
 
BAL ORMANLARI SAYISI ARTIRILACAK:

2 adet Bal Ormanı kurulacak. Bu sayede bal üretimi artırılıp verim kalitesi de yükseltilerek, arıcılıkla uğraşan vatandaşlarımıza ekonomik kazanç sağlanacaktır.
 
Tokat Merkez köyü Akın ve Tekneli köylerinde bal ormanı yapılacak yerin arazi incelemeleri tarafımızdan yapılarak proje çalışmaları başlatılmış, 2019 yılı sonbaharında uygulamalara başlanacaktır.
 
ŞEHİR ORMANI VE MESİRE YERLERİ TESİS EDİLECEK:

1 adet Tokat Şehir ormanı mevkiinde tamirat ve tadilatı, 2 adet mesire yeri yapılması sağlanarak toplumun dinlenme, eğlenme ve spor ihtiyacını karşılamak, yurdun güzelliğine katkı sağlamak ve turistik hareketlere imkan sağlanacaktır.

Tokat Şehir ormanı (Gıj Gıj mevkiinde) yapılan yerde tadilat ve tamirat işleri için keşif yapılıp,  gelişim ve yönetim planı ile vaziyet planının yapımına başlandı. Mesire yeri yapılacak Topçam ve hac dağ mevkilerinin arazideki ön etüt çalışmalarına devam edilmektedir.
 
ORMAN KÖYLÜLERİNE DESTEK:

130 aileye Ekonomik kredi kapsamındasüt sığırcılığı ve Süt koyunculuğu desteği, sosyal kredi kapsamında Güneş Enerjisi paneli, üretim mekanizasyon ekipmanı destekleri sağlanarak orman köylüsünü yerinde kalkındırması sayesinde göçünde önüne geçilmiş olacaktır. 

130 aileye Ekonomik kredi kapsamında Süt sığırcılığı ve Süt koyunculuğu desteği, sosyal kredi kapsamında Güneş Enerjisi paneli, üretim mekanizasyon ekipmanı destekleri için taslak çalışma programları hazırlandı onaya sunuldu. Proje çalışmaları ve bilgilendirme çalışmalarına başlandı.
 
GELİR GETİRİCİ ORMANLARIN KURULMASI:

Orman köylerinde yaşayan vatandaşların gelir seviyelerinin arttırılması için öncelikli ceviz ve kuşburnu fidanların ve bunun yanında ülke ekonomisine katkı sağlayacak Alıç, Ahlat, İğde, Mürver, Kızılcık, Mahlep, Ihlamur, Sumak, Mantar, Salep, Badem ve Karadut fidanları üretilerek uygun sahalara dikilmesi sonucu 31 yerleşim yerlerimizde gelir getirici ormanlar oluşturulması sağlanacaktır. 

Orman köylerinde yaşayan vatandaşların gelir seviyelerinin arttırılması için öncelikli ceviz ve kuşburnu fidanlarının tohumlarının fidanlık sahasına ekildiği ve bunların yanında ülke ekonomisine katkı sağlayacak Alıç, Ahlat, İğde, Kızılcık, Mahlep, Ihlamur ve Badem fidanlarının tohumlarının da ekildiği ve sonbahar döneminde toprakla buluşturulacaktır. Karadut fidanları için yeterince altlık olmadığından 1.000 adeti aşı yapılmıştır. Diğer geriye kalan miktar ise 2020ilkbahar döneminde aşı yapılacaktır. Sumak, Mantar, Salep (yumru) Mürver bitkilerinin tohumlarının ekim zamanı sonbahar olduğundan 2019 sonbahar döneminde tohumlar ekilecektir. Ekimi yapılan türlerin bakım çalışmaları (ot alma, sulama) yapılmaktadır.
 
AĞACI SEVİYORUZ, ORMANI SEVİYORUZ, GELECEĞİMİZE HİZMET EDİYORUZ:

2019-2023 yılları arası 20 milyon 23 bin fidanı toprakla buluşturacağız. Meraları iyileştirip hayvancılığı geliştirmek adına verimli otlak alanlarının artırılması ve hayvancılığın yaygınlaşarak (özellikle küçükbaş) et ve süt üretiminin çoğaltılarak vatandaşa kaliteli ürün sunarak ekonomiye girdi sağlanacaktır. 

Fidanlık sahasında 2019 yılı sonbaharında dikilmek üzere 2,2 Milyon adet fidan üretimi için tohumların ekilmiştir. Çimlenmeler başlamıştır ve bakım çalışmaları yapılmaktadır.

2019 yılı içerisinde 100 hektar mer’a alanın proje çalışmaları devam etmektedir.
 
2023’E KADAR 30 MİLYON FİDAN ÜRETİLECEK:

Gelir Getirici türlerde ve ağaçlandırma çalışmalarında kullanılacak ibreli ve yapraklı türler için 30 milyon fidan üretilecektir. Bu sayede üretilen fidanlarla ormanlarımızda ve vatandaşların kullanımında olan arazilerde gelir getirici türlerden üretilen fidanlar toprakla buluşturulup, üretimde artış sağlayıp, vatandaşa gelir elde edilmesinin sağlanacaktır.

Gelir Getirici türlerde ve ağaçlandırma çalışmalarında kullanılacak ibreli ve yapraklı türlerden fidanlığımızda 

2,2  milyon fidan üretimi için tohum ekimi yapılmıştır. Çimlenen tohumların bakım çalışmaları devam etmektedir.

Fidanlık sahasında 2019 yılı sonbaharında dikilmek üzere 2,2 Milyon adet fidan üretimi için tohumların ekilmiştir. Çimlenmeler başlamıştır ve bakım çalışmaları yapılmaktadır. 

5 YILDA 1.000.000 ADET CEVİZ ÜRETİMİ:

Ekonomik getirisi yüksek olan ceviz üretimini artırıp vatandaşımıza gelir sağlamak için ormanlık alanlara, hazine ve özel mülkiyete konu yerlerde ceviz yetiştirmek için tarafımızdan aşılı ve aşısız fidan üretilerek vatandaşlarımıza dağıtılacak, aynı zamanda ormanlık alanlarda ceviz ağaçlandırma sahaları oluşturulacak, vatandaşlara 49 yıllığına verilerek bu sahalardan gelir elde edilmeleri sağlanacaktır. 

50.000 adet aşısız ceviz fidan üretmek için fidanlığımızda tohum ekimi gerçekleştirilmiştir. Yer yer çimlenmeler başlamış ve çimlenmeler devam emektedir. Ayrıca ve aşılı ceviz fidan üretimi için orman fidanlığımızda 10.000 adet fidan aşı çalışması yapılmıştır. 2019 yılı sonbahar döneminde ise 140.000 adet aşısız ceviz fidanı üretilecektir. 
 
KUŞBURNU ÜRETİMİ CANLANDIRILIYOR:

2019-2023 yılları arasında çelikten ve tohumdan 500.000 adet fidan üretimi hedeflenmektedir. İlimizin doğal türü olan Kuşburnu yeterince üretilmemekte, artırılması için fidan üretimi yapılacak ve bu fidanlar vatandaşlara dağıtılacak, uygun alanlara diktirilecektir. 

Ormanlık ve diğer alanlara dikilecek fidanlar için orman fidanlığımızda kuşburnu tohum ekim çalışmaları yapılmıştır. Çimlenmeler yer yer başlamıştır. 
 
KARADUT GÜN IŞIĞINA ÇIKIYOR:

2019-2023 yılları arasında çelikten 20.000 adet fidan üretimi hedeflenmektedir. İlimizde eski yıllarda çok miktarda bulunan Karadut ağaçları artık kaybolmaya yüz tutmuştur. Bu ağaçların kaybolmasını engellemek için mevcutta bulunan ağaçlardan aşı kalemi alınıp, tekrar çoğaltılması için fidan üretimi yapılarak vatandaşları dikime teşvik ederek meyvesinden faydalanmasını sağlanacaktır.

Karadut fidanları için yeterince altlık olmadığından 1.000 adeti aşı yapılmıştır. Diğer geriye kalan miktar ise 2020 ilkbahar döneminde aşı yapılacaktır. Ayrıca 2000 adet akdut elde etmek için; Akdut tohumu 11.04.2019 tarihinde ekimi yapılmıştır.
 
MAHLEP ÜRETİMİNİ ARTIRIYORUZ:

2019-2023 yılları arasında tohumdan 50.000 adet fidan üretimi hedeflenmektedir. Bu üretilen fidanlardan kiraz ve vişne aşılanması için altlık yetiştirmek, ilaç sanayiinde kullanmak amacıyla tohumun toplatılıp Pazar satışında piyasası kilogram fiyatı 15-20 TL arasında değişmekte olduğu, ekonomik getiri olarak vatandaşa kazanç sağlayacağı düşünüldüğünden üretimi artırma yoluna gidilecektir.

Ormanlık ve diğer alanlara dikilecek fidanlar için orman fidanlığımızda Mahlep tohum ekim çalışmaları yapılmıştır. Çimlenmeler başlamıştır.
 
KIZILCIK ÜRETİMİNDE ATILIM:

2019-2023 yılları arasında tohum, çelik ve aşı ile 20.000 adet fidan üretimi Hedeflenmektedir. Yöremizde doğal olarak yetişen kızılcığın üretim miktarını artırıp, kullanım alanları da dikkate alınarak Pazar sıkıntısı olmadığından vatandaşlarımıza ekonomik girdi sunmak amacıyla gerekli fidan ve teknik destekler sağlanacaktır.
 
IHLAMUR FİDANI ÜRETİYORUZ:

2019-2023 yılları arasında çelikten 20.000 adet fidan üretimi hedeflenmektedir. Üretimi tohumla, daldırma, kalem aşısı ve çelikle de üretilecektir. Bu üretimin çoğaltılması halinde vatandaşlarımıza ekonomik olarak kazanç sağlayacaktır.

Ormanlık ve diğer alanlara dikilecek fidanlar için orman fidanlığımızda ıhlamur tohum ekim çalışmaları yapılmıştır.

ALIÇ ÜRETİMİNİ ARTIRIYORUZ:

2019-2023 yılları arasında tohumdan 10.000 adet fidan üretimi hedeflenmektedir. Tohumdan üretilecek olup, ilimizde doğal olarak yetişmektedir. Ayrıca ormanlık alanlarda yapılacak Alıç dikimlerinden dolayı oluşacak meyve ağaçlarından yaban hayvanları da yararlanıp yaşamlarını devam ettirebileceklerdir. 

Ormanlık ve diğer alanlara dikilecek fidanlar için orman fidanlığımızda alıç tohum ekim çalışmaları yapılmıştır. Çimlenmeler başlamış ve bakım çalışmaları devam etmektedir.

AHLAT ÜRETİMİNİ ARTIRIYORUZ:

2019-2023 yılları arasında tohumdan10.000 adet fidan üretimi hedeflenmektedir. Tohumdan üretilecek,  Ormanlık alanlarda yapılacak Ahlat dikimlerinden dolayı oluşacak meyve ağaçlarından yaban hayvanları da yararlanıp yaşamlarını devam ettirebileceklerdir.

Ormanlık ve diğer alanlara dikilecek fidanlar için orman fidanlığımızda ahlat tohum ekim çalışmaları yapılmıştır. Çimlenmeler başlamış ve bakım çalışmaları devam etmektedir.
 
AZALAN SALEBİ ÇOĞALTIYORUZ:

2019-2023 yılları arasında yumrudan 50.000 adet fidan üretimi hedeflenmektedir. Yöremize uygun salep yumruları tabiattan toplatılarak, bu yumruları uygun şartlardaki arazilerde yetiştirip çoğaltılmasını sağlayarak yumru sayısı fazla üreten salepler değerlendirilip ekonomik getirisi yüksek olduğundan yetiştirmek isteyenlere yumrularını verip ekimle çoğaltıp kazanç elde etmek için teknik destekler verilerek ekonomik girdi sağlanacaktır. 

Bu yöreye uygun salep yumruları toplatılıp, 2019 sonbahar döneminde bu yumrular orman fidanlığımıza dikilecek ve salep fidesi elde edilecek.2020 sonbahar döneminde ormanlık ve diğer alanlara dikilecektir. 
 
TOKAT’IN ASLİ ÜRÜNÜ VİTRİNE ÇIKIYOR:

2019-2023 yılları arasında çelikten 20.000 adet mürver fidan üretimi hedeflenmektedir. Üreticimize fidan konusunda ve teknik destek vererek üretimin artışına katkı sağlanacaktır. Bunun sonucunda üretici kazanç elde edecektir.
 
KAYIN KÜTÜĞÜNDE MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ:

2019-2023 yılları arasında misel aşılama neticesinde 10.000 adet kayın kütüğünde mantar üretimi hedeflenmektedir. Yöre insanına eğitim verilerek misel aşılama ve çoğaltarak özendirilip destek verilecektir. Bu sayede vatandaş gelir elde edecektir.

2019 sonbahar dönemine kadar aşılama neticesinde kayın kütüğünde mantar üretimi hedeflenmektedir. Bu yönde kayın kütüğü ve misel temini için hazırlıklar yapılmaya devam edilmektedir. 
 
SUMAK ÜRETİMİ ARTIRILIYOR:

2019-2023 yılları arasında tohumla 50.000 adet fidan üretimi hedeflenmektedir. Yöremizde doğal olarak yetişmekte olup,  tohumla fidan üretimini artırarak vatandaşlara fidan desteği sağlayıp teknik destekle birlikte üretimini artırma yoluna gidilerek yetiştiricilere ekonomik katkı sağlanacaktır. 

Sumak bitkisinin tohum ekimi sonbahar döneminde olduğundan, 2019 sonbahar dönemine tohum ekimi gerçekleştirilecektir.
 
İĞDE ÜRETİMİNDE ARTIŞ:

2019-2023 yılları arasında tohumla 50.000 adet fidan üretimi hedeflenmektedir. Tohumla fidan üretimini artırarak vatandaşlara fidan desteği sağlayıp teknik destekle birlikte üretimini artırma yoluna gidilerek yetiştiricilere ekonomik katkı sağlanacaktır.
Demokrat Arayış Gazetesi


Etiketler : Tokat, Orman Köyleri, Proje,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]