• 0

13 Mart 2019, 05:52 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

'Mehmet Akif Ersoy Umudun Adı'

'Mehmet Akif Ersoy Umudun Adı'

İstiklal Marşı'nın kabulünün 98. Yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı düzenlendi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda  Sosyal Bilimler Lisesi Okul Müdürü Ahmet Altunışık  açılış konuşması yaptı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı okulun edebiyat öğretmeni Tülay Yılmaz yaptı. Okul öğretmenleri yönetiminde okul öğrencileri tarafından Milletin sesi Mehmet Akif Oratoryosu, Sarıkamış Ağıtı, Yemen Türküsü, Cenk Şarkısı, Onbeşli Ağıtı, Çanakkale Türküsü seslendirirken, Çanakkale Şehitlerine gibi günün anlam ve önemini belirten şiirler okudular.  
 
Mehmet Akif’in İstiklal Marşı’nı yazma sürecinin canlandırıldığı programda  “İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması”ında dereceye giren öğrenciler ve Sosyal Bilimler Lisesi Öğrencileri İstiklal Marşı’nı okudular. Okullar arası İstiklal Marşı’nı okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt ve 48. Piyade Alay Komutanı P. Albay Rıfat Dönel takdim etti.
 
Programın sonunda konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, “İzlediğim program, Türkiye’nin geleceği için umudumu güçlendirdi” diyerek, programda emeği geçen öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un umudun ve vicdanın adı Asım’ın nesli olduğunu söyleyen Vali Dr. Ozan Balcı, “Herşeyin bittiği bütün tersanelerin işgal edildiği, orduların dağıtıldığı, milletin tam umutsuzluğa kapıldığı, eyvah her şey bitti dediği an, Türk milletinin şahlanışı, doğulusuyla batılısıyla, kuzeylisiyle, güneylisiyle, kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle, bir büyük mücadelenin Şairi Mehmet Akif Ersoy. Demek ki Türk Milleti varsa, hayat varsa, umut var, dolayısıyla Mehmet Akif Ersoy umudun adı bence. Ayrıca şu sözleri dinlerken bakıyorsunuz normal bir şairin söyleyeceği sözler değil. Türk milletinin taa tarihin derinliklerden getirdiği maddi ve manevi kültürü bir ruh gibi kabul edersek Mehmet Akif Ersoy tabiri caizse kalemini mürekkep gibi ona bandırmış ve yazmış. Aslında Mehmet Akif Ersoy Türk Milletinin sesi olmuş, ruhu olmuş, gelecek kuşaklara umudu bırakmış. Bir ve beraber olduğu zaman, birbirine kenetlendiği zaman, her şeyin bitti denildiği anda bile neler yapabileceğini, bugünlere o zamanın memleketlerine milletlerine de göstermiştir. Demek ki biz bir ve beraber olduğumuz sürece, aynı hedefe kitlendiğimiz sürece, farklı düşünsek bile, birbirimize saygı gösterip, aynı idealleri paylaştığımız sürece, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir problem olamayacak ve bu coğrafyada birbirimizi severek kardeşçe yaşayacağız ve yarınlara kalacağız." dedi.
Demokrat Arayış Gazetesi


Etiketler : Tokat, Anma, İstiklal Marşı,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]