• 0

07 Mart 2019, 07:46 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Japonya'daki O Bölge Ballıca ve Kaz Gölü'ne Örnek Olacak

Japonya'daki O Bölge Ballıca ve Kaz Gölü'ne Örnek Olacak

Tokat Tarım ve Turizmi Geliştirme Toplantısı Vali Dr. Ozan Balcı başkanlığında yapıldı. Toplantıda konuşan Vali Balcı, bir örneği Japonya’da bulunan çiçek bahçelerinin Ballıca Mağarası Tabiat Parkı ile Kaz Gölü'nde de uygulanacağını söyledi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Toplantıda Pazar ilçesinde bulunan Kaz Gölü civarında yapılacak olan lavanta ve çiçek bahçesi proje ile Tokat Tarım ve ipard 2 ilgili değerlendirmeler yapıldı.
 
Kaz Gölü ve Ballıca Mağarası Çiçek Bahçesi ile Taçlanacak

Akdağ'ın Zirvesinden Kazovaya Kırsal Turizm Rotası Güdümlü Projesi kapsamında Ballıca Mağarası Tabiat Parkı ve Kaz Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda yapılacak yatırımlara dahil edilecek olan lavanta ve çiçek bahçesi ile bölgeye gelen turist sayısında artış sağlanması ve bölgenin cazibe merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.
 
Bir örneği Japonya’da bulunan ve farm tomita olarak bilinen bölgenin benzeri olması planlanan ve birçok çiçek ve lavanta tarlaları, süs ve çalı formunda bitkilerin yer aldığı bahçeler, huş ve sedir ağaçlarından oluşan yeşil alanlar, kış aylarında üretim yapılabilen seralar, çeşitli çiçeklerin yer aldığı koleksiyon bahçeleri, parfüm üretimi için gerekli tesisler, ziyaretçiler için yöresel yeme-içme alanları, kafeteryalar ve yöresel ürünlerin bulunduğu alış-veriş dükkanlarını içeren mimari yapılar, seyir terasları, yürüyüş yolları, dinlence alanları, çiftlik müzesi, çiçek ürünleri galerisi, geniş otopark alanları ve bir çok sosyal donatıları bünyesinde barındıracak lavanta ve çiçek bahçesi projesi ile ilgili yapılması gereken çalışmalar görüşülerek, değerlendirildi.   
 
Vali Dr. Ozan Balcı, Kaz Gölü ve Ballıca Mağarasının Tokat’ın turizmine çok büyük katkılar sağlayacağını belirterek, lavanta bahçesi projesini çok önemsediğini söyledi. Vali Dr. Ozan Balcı, çalışmaların yerinde gözlemlenerek hazırlıklara başlanmasını ve eksikliklerin giderilerek, planlamanın yapılmasını istedi.
 
IPARD II 5. Başvuru Çağrısı İlana Çıktı

Toplantıda TKDK İl Koordinatörü Fevzi Çiçek IPARD 2 Programı 5. Başvuru Çağrı İlanı ile ilgili bilgilendirme yaptı.
 
TKDK İl Koordinatörü Fevzi Çiçek sunumda, Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlarda: Sığır, Manda, Koyun, Keçi Süt ve Kırmızı Et üretimi; Beyaz et (tavuk, hindi, kaz) Üretimi; Yumurta Üretimi alanlarında verilecek olan destekte Hibe oranı yüzde 40-70 ve Bütçesi 170.000.000 AVRO olduğunu belirtti.
 
TKDK İl Koordinatörü Fevzi Çiçek, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlarda: Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması alanlarında verilecek olan destekte Hibe oranı yüzde 40-50, Bütçe 80.000.000 AVRO olduğunu dile getirdi.
 
Üreten Tokat

Toplantıda konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, "Tokat’ın turizmini, tarımını ve tarımsal sanayisini geliştirmemiz lazım. Sera, ceviz, çilek ve bağ yaprağında Türkiye’nin en iyisi olacağız diyen Vali Dr. Ozan Balcı, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, arıcılık, kanatlı üretimi, kafes balıkçılığı, sağlıklı gıda, tarımsal sanayi ve ihracata yönelik tarımı geliştireceğiz" dedi.

Tokat tarımının canlanması için devletin imkanlarını değerlendireceğiz diyen Vali Dr. Ozan Balcı, Üreten Tokat için tarımsal sanayi, ihracata yönelik çalışmaların geliştirilmesi gerektiğini ve rutin faaliyetler dışında iş üreteceklerini sözlerinne ekledi.


https://www.filgezi.com/wp-content/uploads/2018/12/shikisai-tepesi-kuzey-japonya-gezilecek-yerler.jpeg
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]