• 0

04 Mart 2019, 06:31 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

O Ağacın Kesilmesine 'Vicdan' Tepkisi

O Ağacın Kesilmesine 'Vicdan' Tepkisi

Ali Paşa Camii restorasyonu sırasında ayakkabı boyacısı Hakkı Amca'ya yazın gölge olan ağacın kesilmesine Vicdan Hareketi Derneği tarafından tepki gösterildi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Ali Paşa Camii restorasyonu sırasında ayakkabı boyacısı Hakkı Amca'ya yazın gölge olan ağacın kesilmesine Vicdan Hareketi Derneği tarafından tepki gösterildi. Dernek adına Başkan Mahmut Delen tarafından yapılan açıklamada restorasyon ve rekreasyon projelerinin, çevreyi tamamı ile ele alan kapsayıcı bir bilinç ile ortaya konulmadığı zaman uzun vadede şehir kültürüne zarar verdiği belirtilerek, şu görüşler savunuldu:

 

“Atalarımızın medeniyetimiz için çizdiği ufuk, bu atasözümüz ile kendini göstermektedir. Binlerce senedir bu topraklar üzerinde tabiat ile barışık biçimde bir hayat formu ortaya koyduk. Bu hayat formu, çevre medeniyetlere de emsal olmuştur. Bu medeniyet algısı ile şehrimizde de vatandaşa hizmet etmek gayesiyle pek çok restorasyon ve rekreasyon projesi gerçekleştiriliyor. Bu çalışmalar, amaca matuf yapıldığı zaman vatandaşı ve bizleri mutlu ediyor. Ancak bu gayretler, tabiatla barışık ve çevreyi tamamı ile ele alan kapsayıcı bir bilinç ile ortaya koyulmadığı zaman, uzun vadede şehir kültürüne de zarar veren bir duruma sebebiyet verebiliyor.

 

Daha evvel bu konu ile ilgili zaman zaman gerek sosyal medya hesaplarımızdan gerekse basın kuruluşlarımız aracılığı ile çeşitli uyarılarda bulunmuştuk. Son olarak Ali Paşa Camii restorasyonu sırasında, Anadolu Ajansı'nın da öyküsünü haberleştirdiği ayakkabı boyacısı Hakkı Amca'nın bir ömür, altında alın teri dökerek nafakasını kazandığı ağacın kesilmesi bizleri derinden yaralamıştır. İşleri yürüten kurumların değişmesine rağmen tabiat ve şehir kültürüne dair olan bu hoyratlığın değişmemesinin sonu, bir sonraki nesle kültürel bir değeri ve tabiat varlığını bırakamama olacaktır. Bizlerin beklentisi, sivil toplum örgütlerinin, şehir halkının ve şehrinin kültürünü ayakta tutmak isteyen herkesin bu bilinci ayakta tutarak, kendi gücünün farkına varmasıdır.

 

Gelişmiş memleketlerde, böyle hikayesi olan bir ağaç, altına bir tabela takılarak, söz konusu hikâye gelecek nesillere bırakılır. Bizlerde ise maalesef hikayeler kendi elimiz ile yarıda bırakılıyor. ‘Tokat neden bu hallere düştü?’ diye vatandaşın sual ettiği şeyin cevabı işte budur. Ancak bu, bir kader değildir. Bu hususlarda hassasiyeti yüksek insanların görünürlüğünü artırırsak, şehrin kaderi ve gidişatı değişecektir.”
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]