• 0

02 Mart 2019, 10:36 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Tokat Kültür ve Sanatıyla Tanıtımda Atağa Geçiyor

Tokat Kültür ve Sanatıyla Tanıtımda Atağa Geçiyor

Vali Dr. Ozan Balcı başkanlığında Kültür Turizm Tokat proje değerlendirme toplantısı yapıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Valilik toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda proje kapsamında yapılan çalışmalar değerlendirildi. Anadolu’nun mayası Tokat’ta Kültür ve Turizm Seferberliği Başlatılıyor sloganıyla yapılan çalışmalar kapsamında Tokat’ın el sanatları, halk oyunları, kütüphaneler, müzeler ile ilgili durumu değerlendirilerek, Tokat Geleneksel El Sanatları Ustaları Albümü için hazırlıklar yapıldı.

 

Toplantıda kaybolmaya yüz tutmuş gelenekleri canlandırmak ve yaşatmak amacıyla, köylerde halk oyunları ekipleri oluşturularak mahalli halk oyunları festivali düzenlenmesi ve elde edilen verilerin CD-DVD-Belgesel-Kitap haline getirileceği ifade edildi. Kütüphanelerin özellikle işleneceği proje kapsamında “Kütüphanelerde Hayat Var”, “Annemden Doğdum, Kütüphaneye Üye Oldum, “Kütüphanede İzliyorum, “Huzur Kütüphanede” gibi alt bileşenler ile kitap okuma alışkanlığının 7’den 70’e kazandırılması hedefleniyor.

 

Vali Dr. Ozan Balcı, kitap alışverişinin güçlendirilmesini vurgulayarak, kütüphanelere tüm öğrencilerin üye yapılmasını söylerken, Kültür Turizm Tokat kapsamında yapılacak çalışmalar şöyle açıklandı:

 

“Geçmişten Geleceğe Tokat ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile şehrimizde eğitim öğretim gören anaokulundan ortaokula bütün öğrencilerimizi İlimizde bulunan 7 adet müzenin ve tarihi varlıkların gezdirilmesi, müzemizde oluşturulacak imitasyon kazı alanı ile ziyarete gelen öğrencilere Arkeolojik kazı etkinliği ve sikke basımı etkinliği düzenleyerek tarihimizin geleceğimiz olan öğrencilerimize sevdirilerek tanıtılacak. Bir Masal Diyarı ile İlimizde “Bir Masal Diyarı TOKAT Masal Yazma Yarışması”nı düzenlenerek,  yarışmaya katılan ve uygun bulunan eserlerden yarışmanın adıyla kitap yayımlanacak. Tokat Müzesi, Tokat Yemekleri, Tokat Antik kentleri Sempozyumu Bildirileri Kitabı, Mahallemdeki Hikayeler, Türkülerin Diliyle Tokat, Sözlü Kültür Ürünleriyle Tokat, Tokat Sırlı Seramikleri, Aşık Eşref Tonbuloğlu gibi kitaplan basılarak Tokat’ın kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması sağlanacak. Turizm alanında yapılacak çalışmalar arasında ise yurtiçinde ve yurtdışında düzenlenen uluslararası turizm fuar ve workshoplarda ilimizin tanıtılırken, şehrimizi tanıtıcı belgesel filmler yaptırılarak, çeşitli televizyonlarda yayınlatılması, böylelikle ilimizin tanıtımına katkı sağlanacak. Şehrimizde bulunan Müze ve Ören yerlerini ziyaretçilerin kolaylıkla bulabilmesi amacıyla Yönlendirme Tabelası ve Bilgilendirme Levhaları düzenlenecek. Yurtiçinde ve yurtdışında yaşayan hemşerilerimizin bulundukları yerlerdeki insanlara ilimizi tanıtmalarını sağlanacak. Çevreyi koruyan ve yerel halkın refahını gözeten; Eko Turizmi şehrimizin sosyo-ekonomik kalkınmasına kazandırılacak. İnternet sitesi kurularak Tokat ve çevresiyle ilgili bilgi ve görseller yüklenmesi ve Android işletim sisteminde kullanılmak üzere karekod okuyucu yardımı ile kurulan internet sitesine kullanıcıları yönlendirilecek. Şehrimizi ziyaret edenlere, şehrimizi bilen insanların rehberlik edecek. Şehrimizde taksicilik yapan esnafa yönelik kurslar düzenlenecek.

 

Gastronomi alanında şehrimize özgü yiyecek ve içeceklerin ‘Ak Zambak Sertifikası’ alan işletmelerce üretilmesini sağlanacak.  Tokat’ta bulunan endemik bitkilerin araştırılarak kitap haline getirilecek. Tokat’ın Ballıca Mağarası gibi değerleri tanıtılarak, El Sanatları ve Moda Festival Günleri düzenlenecek. Şehrimizi tanıtıcı fotoğraflar elde etmek için Fotoğraf Çekme Yarışması düzenlenecek. Tokat’ın tarih ve kültürel doğal güzelliklerini yansıtan çocuklara yönelik resim yarışması düzenlenecek. Şehrimizin dört mevsimini içeren tanıtıcı fotoğraflar elde etmek için fotoğraf çekme yarışması düzenlenecek.

 

Tokat ve Zile Kalesi Tokat için bir cazibe merkezi haline getirilerek, Niksar Kalesi turizme kazandırılacak. TR83 Bölgesinde turizme yönelik fiziksel altyapının iyileştirilmesi, doğal, kültürel ve tarihi değerlerin erişilebilirliğinin, bilinirliğinin artırılması ve turizm alanlarında sürdürülebilirliğin sağlanmasıdır. Tokat için tarihi özelliğe sahip tescilli bir evin restore edilerek "Ozanlar Edebiyat Müze Kütüphanesi" ne dönüştürülmesi ve böylece bölgeye gelen turistlerin Tokat'ın kültürü hakkında bilgi alabilecekleri ve vakit geçirebilecekleri bir cazibe mekânı oluşturulacak.

 

Tokat’ın sahip olduğu yazmacılık ve bakırcılık kültürünün ilimizi ziyarete gelen insanlara tanıtıldığı bir bir müzeler oluşturulacak. Bunların yanında kütüphaneler, kültür merkezleri, devlet tiyatrosu oluşturulacak. Zinav,Akbelen, Başçiftlik, Kaz Gölü gibi yerler turizm merkezi haline getirilecek.”


tokat kültür ile ilgili görsel sonucu

Demokrat Arayış Gazetesi


Etiketler : Tokat, Kültür, Sanat,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]