• 0

12 Şubat 2019, 08:11 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

'Tokat Tarihi Ve Kültürü İle Kadim Bir Şehir'

'Tokat Tarihi Ve Kültürü İle Kadim Bir Şehir'

Vali Dr. Ozan Balcı, Sulusaray ilçesinde 2 bin yıllık geçmişe sahip Sebastapolis Antik Kenti'nde incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgiler aldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Müze Müdürlüğü ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi işbirliğinde yürütülen kazı çalışmaları ile ilgili bilgiler alan Vali Dr. Ozan Balcı,  buranın Tokat’ın turizm ve kültürü için çok önemli olduğunu söyledi. Kültür Turizm Tokat Projesi’nde yer alarak şehrin tanıtımına önemli katkı sağlayacağını belirttiği Sebastapolis Antik Kenti'nde detaylı incelemelerde bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, Sebastapolis Antik Kenti Taş Eserler ve Mozaik Müzesini de gezerek bilgiler aldı. Kazı çalışmalarının hızlı bir şekilde devam etmesini isteyen Vali Dr. Ozan Balcı, 2 bin yıllık tarihi olan antik kenti Tokat’a turist çekmede önemli bulduğunu söyledi. Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın tarihi ve kültürü ile kadim bir şehir olduğunu sözlerine ekledi.

 

Sebastapolis Antik Kenti Hakkında

 

Tokat kent merkezine 69 kilometre uzaklıktaki Sulusaray İlçe merkezinde yer alan Antik kent tarihi ilk Tunç Çağında başlayan büyük bir höyük üzerine kurulmuş. Bazı kaynaklarda M.Ö. 1. yy.da kurulmuş olduğu kaydediliyor. Roma İmparatoru Traianus zamanında (M.S. 98-117) Pontus Galaticus'la, Polemoniacus Eyaletlerinden ayrılarak Kapadokia eyaletine dahil edilmiş. Sebastapolis kelime olarak Latince. (Sebasto;  büyük, ulu, azametli, polis;şehir) "Büyük azametli şehir" anlamını taşır. 1987 yılında Tokat Müze Müdürlüğünce yapılan kurtarma ve sondaj kazıları sonucunda elde edilen verilerle, daha önce ortaya çıkmış bulunan mimari parçalar değerlendirildiğinde kentin, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir yerleşim alanı olduğu anlaşılıyor. Comana Pontica'da yapılan yüzey araştırmaları sonucu ele geçen buluntular Sebastapolis buluntuları ile büyük benzerlikler gösteriyor. Bu da söz konusu iki şehrin aralarında yakın ilişkiler bulunan çağdaş iki yerleşim alanı olduklarını ortaya koyuyor.

 

Döneminde çok az şehrin sahip olduğu, zenginliğin göstergesi olarak para basma yetkisi bulunan Sebastapolis'in büyük savaşlar, yıkımlar, afetler ile geçiş yollarının değişmesi sonucu eski önemini kaybettiği, zamanla da unutulduğu kaydediliyor. Sebastapolis Antik Kenti'nde Tokat Müze Müdürlüğünce 1986'da sondaj kazılarıyla başlayan çalışmalar, sonraki yıllarda kurtarma kazısı şeklinde 1991'e kadar devam etti. 1991'de ara verilen çalışmalara 2012 yılında tekrar başlandı.

 
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]