• 0

05 Şubat 2019, 01:59 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Tokat Bileziği 300 Yıldır Kadınların Kolunu Süslüyor

Tokat Bileziği 300 Yıldır Kadınların Kolunu Süslüyor

El sanatları ustalarını iş yerlerinde ziyaretlerine sürdüren Vali Dr. Ozan Balcı, meşhur Tokat bileziğinin ustası Özer Yücel’i ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Kafkaslardan gelerek Tokat’a yerleşen kuyumcu ustalarının bafon olarak çıkarttıkları altın bileziğin 300 yıldır kadınların kollarını süslediğini belirten Özer Yücel, 110-115 gram civarında gelen ağırlığı ile özel ve özenle Tokat bileziğinin yapılmasının meşakkatli olduğunu söyledi. Altın külçelerin eritilerek çubuk haline getirilmesinden sonra silindirden geçirilerek elde edilen tellerin işlenmesi ile başlayan sürecin yaklaşık 4 gün sürdüğünü belirten Özer Yücel,  “Altın teller el mengenesinde yedi sıra halinde bükülerek hazırlanıyor. Kaş kısmına ise bükülen tellerden oluşturulan bilezik kilitle birleştirilerek Tokat bileziği haline getiriliyor.” dedi.
 
Kullanış açısından uzun ömürlü olan Tokat bileziğinin anneden kızına, torununa kadar hediye olarak geçtiğini ifade eden Özer Yücel, “Sağlamlık ve kullanım açısından Tokat bileziğinin üzerine Türkiye’de başka bilezik yok.” diye konuştu.
 
Tokat bileziğini, bileziğin takımı olan yüzüğünü ve küpesini inceleyen Vali Dr. Ozan Balcı,  el sanatları ustalarının sabır gerektiren, meşakkatli işleri nedeniyle takdire şayan kişiler olduklarını söyleyerek, Tokat’ın adını duyuran meslek erbaplarına emekleri, gayretleri ve göz nurları nedeniyle teşekkür etti.
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]