• 0

01 Şubat 2019, 07:52 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Başkanlık Sistemi'nde 'Vatandaş Odaklı' Yeniden Yapılanma Gerçekleşiyor

Başkanlık Sistemi'nde 'Vatandaş Odaklı' Yeniden Yapılanma Gerçekleşiyor

İçişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil ve beraberindeki İzleme ve Değerlendirme Sistemi (İZDES) heyeti İZDES Çalışma Ziyareti kapsamındamı Tokat’a geldi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

İçişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil ve beraberindeki İzleme ve Değerlendirme Sistemi (İZDES) heyeti İZDES Çalışma Ziyareti kapsamındamı Tokat’a geldi.

 

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilde yürütülen İzleme ve Değerlendirme Sistemi (İZDES) Çalışma Ziyaretleri kapsamında düzenlenen İl Koordinasyon Toplantısı Tokat’ta da yapıldı. Valilik Toplantı Salonunda yapılan İl Koordinasyon Toplantısı sonrasında İçişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil ve Vali Dr. Ozan Balcı, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. İZDES Projesinin hizmet kapasitesini görmek ve ildeki yapılan çalışmaların değerlendirmesinin merkeze, bakanlığa taşınmasını sağlamak, merkezle iller arasındaki iletişimi artırmak ve geliştirmek, güzel örnek uygulamaları yaygınlaştırmak, çerçevesinde sürdürülen bir proje olduğunu kaydeden Bakan Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil, şunları söyledi:

 

"Bu projenin bir ayağı olarak bugün Tokat ilimizi ziyaret ettik. Projemizin ilk ayağı olan ve Sayın Valimizin koordinasyonunda, ildeki valilerimiz ve yetkililerle bakanlığımızdan gelen ilgili yöneticilerle ortak bir koordinasyon değerlendirme toplantısı yaptık. Bu toplantıyla karşılıklı, güzel bir paylaşım sağlamış olduk. Tokatla ilgili verdiğimiz tüm hizmetler, asayiş, uyuşturucuyla ilgili mücadelede, nüfus hizmetlerimiz, göç ve AFAD'da vermiş olduğumuz hizmetleri değerlendirdik. 31 Mart’ta yapılacak yerel yönetim seçimlerine ilişkin güvenliği sağlamak, partilerin sürdüreceği seçim çalışmalarının güvenliğini sağlamak için değerlendirmelerde bulunduk. Seçim günü oy verecek vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak üzerine değerlendirmeler yaptık. Biz aslında izleme ve değerlendirme projesini Bakanlığımızın vermiş olduğu hizmetler kapsamında uzun bir süredir sürdürüyoruz.

 

Yeni Cumhurbaşkanlığı yönetim biçimimizle vatandaş odaklı çalışan bir devlet ve daha yalın, daha esnek, vatandaşın hizmetlere erişimini kolaylaştıran bir devlet anlayışıyla yeniden yapılanma var. Aslında biz bu yapılanmanın bir ayağı olarak bakanlığımızın izleme, değerlendirme çalışmasını yürütüyoruz. Vatandaş memnuniyetini sağlamak ve vatandaş odaklı bir hizmet oluşturup, bunu takip etmek ve gereğini yapma bilincindeyiz. Vatandaşın beklentisini karşılamak konusunda, içişleri hizmetleri konusunda, çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bugün Tokat’tayız, yarın Amasya’da olacağız. Bugüne kadar izleme değerlendirme projesinin birinci ayağında 81 ili dolaştık. Bakan yardımcıları olarak da 22 ili dolaştık. Biliyorsunuz İçişleri Bakanlığının ana hizmetlerinden bir tanesi güvenliğin, huzurun, asayişin sağlanmasıdır. Bu Emniyet Genel Müdürlüğümüz, Jandarma Genel Komutanlığımız ve diğer kollarımızla ortak yürüttüğümüz bir hizmettir. Bu hizmetlerin başında terörle mücadele var. Maalesef uzun yıllardır memleketimizin sorunu. Çok şükür Sayın Bakanımızın yüksek iradesi ve yüksek enerjisi, operasyonları arttırma kapasitesiyle terörle ilgili mücadelede iyi noktaya geldik. Terörün etkisiz hale getirildiği, kontrol altına alındığı bugün terörün bitirilmesi noktasına geldik ve inşallah o süreci yaşıyoruz. Hepimizin gördüğü gibi PKK, DHKP-C, FETÖ gibi terör örgütlerinin eylem yapma kapasitesi bitti. Artık Türkiye bu terör örgütlerini etkisiz hale getirme noktasına ulaştı. Bunun yanında uyuşturucu, trafik ve mala karşı işlenen suçlara yönelikte Sayın Bakanımız ve Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlı duruşunu görüyorsunuz.

 

Uyuşturucuyla mücadelede, uyuşturucu ile ilgili malzemelerde çok yüksek operasyon kapasitesi ortaya konuldu. Türkiye tek başına, geçen bir yılda Avrupa’da toplanan toplam uyuşturucu materyallerinin iki katı malzeme topladı. Eroin, esrar, sentetik uyuşturucu bu malzemeler. Yani biz Avrupa’nın bütün ülkelerinde toplanan malzemelerin iki katını topladık. Uyuşturucuyla mücadelede ve malzeme toplama anlamında Türkiye, dünyada altıncı sırada. Sadece geçen yıl 180 bin operasyon yaptık. Bildiğiniz gibi Türkiye’de rekor düzeyde eroin yakalama operasyonları var. Geçen sene toplamda 22 ton sadece eroin yakalanmış. Esrar ve diğer sentetik uyuşturucularda da benzer malzemeler toplandı. Bu konuda Türkiye kararlılığını sürdürecek, çünkü uyuşturucu önemli bir sorun. Bütün dünyanın ve Türkiye’nin sorunu. Uyuşturucu aynı zamanda Türkiye’de ticaretiyle terörü finanse ediyor. Onun için Türkiye’de uyuşturucu ile mücadele çok önemli.

 

Trafikle ilgili mücadelemizde de denetim, cezalar, yakın takip teknoloji kullanılarak sahanın yol güvenliğinin sağlanması konusunda ki çalışmalarımızda büyük bir hızla devam ediyor. Türkiye’de terör çok büyük bir zarar veriyor can sağlığı açısından. Trafik kazalarında bir yılda 7 bin 530 ölü, 303 bin yaralı var. 46 milyar maddi kayıp var bir yılda. Bunlar çok büyük rakamlar. Bunların iyileştirilmesi için Bakanımız ve bizler yoğun çabalar sarf ediyoruz. Bu çabalar sonuç vermeye başladı. Bu geçen iki ayda ölümlü kazalarda yüzde 34 azalma var, yıllık yüzde 14 ölümlü kazalarda azalma var. Bu çizgide iyileştirmeler devam edecek. Asayiş ile ilgili hizmetlerde hırsızlık, mala karşı işlenen suçlar, dolandırıcılık, örgütlü suçlarda da yüksek bir kararlılıkla güvenlik güçlerimiz çalışıyor. Bu konularda da belirgin iyileşmeler var. Mesela hırsızlıkla mücadelede geçen bir yıllık istatistiklerinde yüzde 20 azalma var, örgütlü suçlarda yüzde 13 azalma var, asayiş olaylarında yüzde 14 azalma var. Yani yüksek bir enerjiyle Bakanlığımız vatandaşlarımızla ilişkin güvenlik hizmetlerini iyileştiriyor.”

 

İçişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil, Vali Dr. Ozan Balcı ve beraberindeki heyet daha sonra Valilik binasında hizmet veren GAMER ve Açık Kapı’yı birimlerini ziyaret ederek, çalışmalarla ilgili bilgiler aldı.
Demokrat Arayış Gazetesi


Etiketler : Tokat, İzdes, Bakan Erdil,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]