• 0

31 Ağustos 2018, 08:53 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

EN ÖNEMLİ PROJE TAMAMLAMAK ÜZERE

EN ÖNEMLİ PROJE TAMAMLAMAK ÜZERE

Türkiye’nin en genç belediye başkanının tarihe damga vuran projesi yaşama geçti: Tokat'ın içinden geçen ve kenti ikiye bölen Yeşilırmak'ın turizme kazandırılması amacıyla hayata geçirilen Kanal Tokat Projesi’nde son aşamaya gelmesi kentte sevinçle karşılandı...

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat'ın içinden geçen ve kenti ikiye bölen Yeşilırmak'ın turizme kazandırılması amacıyla hayata geçirilen Kanal Tokat Projesi’nde son aşamaya gelindi. Proje ile ırmağın belirli bir kısmında şişirme tekniğiyle ırmak seviyesi aynı düzeyde tutularak, durgunlaştırılacak ve akı debisi kontrol altına alınacak. Akı debisi kontrol altına alınan su üzerinde Osmanlı kayıkları ile gezinti yapılabilecek. Irmak kenarında rekreasyon (eğlen-dinlen) alanı oluşturulacak, kent dokusuna uygun, karşılıklı dinlenme mekânları, gezi, koşu ve bisiklet yolları hazırlanacak, Yeşilırmak bir cazibe merkezi haline getirilecek.

 

10 milyon 540 bin liralık proje olan Kanal Tokat'ta ırmakta suyu tutacak olan Rubber-Dum sistemi hayata geçirildi. Yaklaşık 1,5 kilometre önce suyu tutacak olan Rubber-Dum sistemi ile su seviyesi 2 buçuk metreye yükseltildi. Böylece ırmak içerisindeki çalışmalar tamamlanırken, Osmanlı kayıkları Yeşilırmak'a indirilerek kayık ve gondollarla gezinti imkânı sağlanmış oldu. 7 milyon liralık çevre düzenlemeleri ve peyzaj çalışmalarında sona gelinen Kanal Tokat, açılışı yapılmadan cazibe merkezi haline geldi.

 

TOKATLILAR BAŞKAN EROĞLU’NA TEŞEKKÜR EDİYOR

 

Son aşamaya gelen ve kısa sürede açılışı yapılacak olan Kanal Tokat, daha şimdiden Tokatlıların ilgi odağı oldu. Irmak kenarına açılan ve işletmesi Tokat Belediyesi tarafından yapılan Liman Kafe’de, müzik eşliğindeki su gösterisini hayranlıkla izleyen Tokatlılar, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’na teşekkürlerini iletiyorlar. Yeşilırmak’ın turizme kazandırılması amacıyla hayata geçirilen Kanal Tokat Projesi kapsamında suya indirilen Osmanlı kayıkları ile vatandaşlar gezinti yapmaya başladı.

 

“Kanal İstanbul”a kardeş proje olarak gösterilen ve 10 milyon 540 bin liralık “Kanal Tokat Projesi” kapsamında Osmanlı kayıkları yüzmeye başladı. Proje ile ayrıca Yeşilırmak’ta gerçekleştirilen “Suların ışık ve müzikle dansı” gösterisi de, halkın yoğun ilgisini çekti. Vatandaşlar ırmak kenarında adeta izdiham yaratarak, müziğe göre ritim tutan fıskiyelerin yanından Osmanlı kayıklarının geçişini izledi. Görsel şölene tanıklık eden Tokatlılar, turizme önemli katkılar sunacak olan proje ile Tokat’ın bir başka güzel hale geldiğini söylüyorlar.

 

OSMANLI KAYIKLARI İSTANBUL’DA İMAL EDİLDİ

 

İstanbul’da imal edilerek Tokat’a getirilen Osmanlı döneminde kullanılan “Kancabaşı Kayıkları”na vatandaşlar sıraya girerek ücretsiz olarak bindiler. 3 adet farklı boy ve yolcu taşıma kapasitesi olan ve elektrikli motorla çalışan Osmanlı Kancabaşı Kayıkları’nın tanıtım amacıyla ücretsiz olarak bir süre hizmet vereceği öğrenildi.

 

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 1250 yılında yapılan Hıdırlık köprüsünün altından Osmanlı kayıklarının geçmesinin ayrı bir önem kattığını belirterek, Kanal Tokat Projesi kapsamında vatandaşların akşamları güzel vakit geçirebileceklerini söyledi. Başkan Eroğlu, “Yeşilırmak’ta oluşturduğumuz sosyal donatı alanları ile hemşerilerimiz yaz akşamlarının tadını çıkartmakta. Osmanlı kayıkları, fıskiyelerin gösterileri renklenen Tokat’ta vatandaşlarımıza böyle bir güzel hizmeti sunmanın sevinci ve heyecanını yaşıyoruz. Kanal Tokat 2 yıl önce başlattığımız bir projemizdi. Yeşilırmak üzerinde suyun rubber dam sistemi ile boğulması suretiyle 2,5 metre yükseltilerek kayıklar yüzmeye başladı. İskelelerimiz, çay bahçelerimiz, yürüyüş yollarımız ile yenilenen Yeşilırmak çevresinin hayırlı olmasını diliyorum. Bu çalışmalarımızın önemli bir çekim merkezi oluşturacağının altını çizmek istiyorum.” dedi.

 

Kanal Tokat’ın peyzaj çalışmaları kapsamında ırmağın içerisinde 2 ayrı noktaya müzikli su gösterileri alanı oluşturuldu. Zemindeki taşlar değiştirilerek ışıklandırıldı. Her 50 metrede ırmağın 8-10 metre ilerisine doğru iskeleler yapıldı. 3 ayrı noktada da sosyal tesisler ve çocuk oyun alanları çalışmaları devam ediyor.

 

KANAL TOKAT, “TÜRKİYE’NİN EN GENÇ BELEDİYE BAŞKANI”NIN ÖDÜL ALAN PROJESİ

 

Ankara'da yapılan Geleneksel Belediye Başkanları Ödülleri töreninde “En İyi Su Kanal Projesi” ile Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Jüri Özel Ödülü'ne layık görülmüştü. En beğenilen Jüri ödüllerinden birisi olan “Kanal Tokat Projesi” ödülünü Başkan Eroğlu'na, eski Devlet Bakanı Güldal Akşit takdim etmişti.

 

Ödül töreninde bir konuşma yapan Türkiye’nin en genç belediye başkanı Eyüp Eroğlu, “Burada bulunmak, Tokat'ımızı ismini duyurmak önemli. Güzel bir proje ile ödül almak son derece manalı idi. Birçok il, ilçe, büyük şehir belediye başkanlarımız var. Bizlerde onların arasında güzel bir ödül almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu ödülü bize layık görenlere teşekkür ediyorum. Bu ödülü şehrimize, hemşehrilerime hediye ediyorum.” demişti.

Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.046 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]