Tokat Demokrat Arayış Gazetesi

EN ÇOK OKUNANLAR

FACEBOOK'TA TAKİP ET

REKLAMLAR

BİZE ULAŞIN

HER TÜRLÜ GÖRÜŞ, ELEŞTİRİ, HABER VE REKLAMLARINIZ İÇİN
BİZE ULAŞINIZ

arayisgazetesi2008 @hotmail.com

ATATÜRK KÖŞESİ

Atatürk diyorki;

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÇÖPTEN PARK ÇIKARMAK…

HÜSEYİN ALPAY

05 Haziran 2017, 12:29

HÜSEYİN ALPAY

İnsanlar beton binaların arasına sıkıştıkça, hayalleri de küçülüyor. Öyle ki ağaç, kuş, börtü böcek ve toprağa uzak kaldıkça insan, kendini betonlaşmış bir dünyada iletişimsiz ve yalnız hissediyor. Çağımızın şehir yapılanmalarına ilişkin bu hazin gerçeklik, belki de gelecek yıllarda daha büyük boyutlara taşınacak.

Şehir planlamalarında yeşil alanlara daha fazla yer açılması, yeni kuşakların kırlarda, bahçelerde ve doğayla iç içe olarak yetişmesi adına belediyeler, bir dizi çalışmalar yapıyor. Son derece önemli ve de gerekli olan bu çalışmaların yaygınlaşarak devam etmesi, hepimizin ortak dileği. Kaldı ki son derece yaşamsal önem taşıyan bu olay, dünyada devlet politikası haline gelmiş durumda.

Bugün birçok çocuk, apartman dışında bir hayatı bilmeden büyüyor. “Soba” nedir bilmeyen, ağaca dokunmayı hayal edemeyen, anneye çiçek vermeyi bahçedeki çiçeği öğrenmeden, çiçekçiden alarak vermeyi düşünen bir gençlik var bugün. Yeşile uzak, dört duvar arasında internete sıkıştırılmış bir gençlik söz konusu. Tablet, bilgisayar ve telefonla tutsak edilmiş, umutları köreltilmiş, hazin bir öykü…

Apartman hayatının getirdiği sosyal dokudaki iletişimsizliğin, herkesin kendi kapısını kapayıp dışarıdakinin derdine ve sevincine kulak tıkaması ile başlayan yeni dönemin yaşantısında, bağlar, bahçeler, ağaçlar da yok elbette. Kendine dönük, asosyal, çevresinden uzak, psikolojisi bozuk insanlar topluluğunun ihtiyacı olan, yeni, yepyeni bir bakış açısıdır.

Belediyelerin bu bağlamda örnek olması gerektiğini söylemek, sanırım ilk başta söylememiz gereken bir saptama olacak. İnsanları evlerinden çıkartacak, hayata katacak, toprak ve ağaçla tanıştıracak, şehir hayatının iletişimsiz - soğuk yüzünü unutturacak ve çokça doğadan beslenecek bir vizyonla, şehirlerin yönetilmesi gerekiyor.

Daha fazla yeşilin renk kattığı projelerin devreye sokulması ve bu projelerden beslenen yeni fikirlerin hayata geçirilmesi son derece önem arz ediyor. Daha fazla yeşil alanlarla revize edilen imar projelerinin, parklar ve hobi bahçeleriyle de güçlendirilerek insanlarımızın hizmetine sunulması, bugünümüzün en büyük beklentisidir.

İşte tam da bu noktada, Tokat Belediyesi’nin 72 dönümlük arazi üzerinde bulunan eski vahşi çöp depolama alanının ıslah edilerek, park haline dönüştürülmesi için başlattığı proje, hepimizin yüreğine su serpti. Yaklaşık 6 ayda bitirilmesi hedeflenen proje ile yeşillendirilmesi ve ağaçlandırılması yapılacak olan alandaki çöp dağları ortadan kaldırılacak ve o vahşi çöp alanı yem yeşil bir park haline getirilecek.

30 yıldır çöp dökülen 72 dönümlük bir yerin yeniden doğaya kazandırılması son derece önemli bir gelişmedir. Binaların arasına sıkışmış kentlerin böylesine önemli çevre projeleriyle nefes almalarını sağlamak, insan odaklı belediyeciliğin bir sonucudur. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun bu projesinin, ülkemizdeki bütün belediye başkanlarına örnek olmasını diliyorum.

Çöpten park çıkarmak, gökyüzüne merdiven dayayıp kapkara bir göğü maviye boyamak kadar imkânsız görünse de, istenildiğinde ne büyük mucizeleri görebileceğimizin de açık bir kanıtı. O yüzden Başkan Eroğlu, yalnız sadece 72 dönümlük çöpü yem yeşil bir park haline getirmiyor.

Eroğlu, geleceğe dair umutlarımızı da yeşile boyuyor…

Bu haber 3438 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BİR OĞLUM OLACAK ADI TEMMUZ!24 Haziran 2017

REKLAMLAR

TARİH VE SAAT

GAZETELER

 

Hürriyet Sabah Milliyet
Star Cumhuriyet Radikal
Yeni Şafak Türkiye Gözcü
Akşam Zaman Posta

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi