Tokat Demokrat Arayış Gazetesi

EN ÇOK OKUNANLAR

FACEBOOK'TA TAKİP ET

REKLAMLAR

BİZE ULAŞIN

HER TÜRLÜ GÖRÜŞ, ELEŞTİRİ, HABER VE REKLAMLARINIZ İÇİN
BİZE ULAŞINIZ

arayisgazetesi2008 @hotmail.com

ATATÜRK KÖŞESİ

Atatürk diyorki;

HABER ARA


Gelişmiş Arama

HAYAT 'BİRLİK' KOKUYOR...

O. GAZİ ARMAĞAN

03 Aralık 2016, 01:11

O. GAZİ ARMAĞAN

Hayatın en sırlı gerçeklerinden biri kokudur,herkes bilir ama tanımlayamaz. Kaç cins koku vardır, diye sorsanız, bunu kesin bir cevap verebilecek kimse çıkmaz. Gökte yıldızları, yerde zerreleri sayan bilim, kokuyu çeşitlendirmede çaresizdir. Burnumuzda her milimetrekareye 40 bin koku alıcı hücre isabet eder. Fakat bu hücrelerin kokuları nasıl tanıdığı sorusuna, kimse net bir cevap verememiştir

Fakat bilinsin veya bilinmesin, kokunun bütün canlılar için hayati önemi vardır. Hatta canlılar büyük bir kısmı canlılığını devam ettirmek için kokuya muhtaçtır bugüne kadar. Yaratıcı merhametinden yarattığı en muhteşem canlı insana en hassas koklama duyusu vermiş, insan için yarattığı meyvelere, sebzelere, bitkilere, yiyeceklere insan koklasın diye koku vermiştir. Burunu veren kokuyu kainata serpiştirmiştir. Koku hiç olmayabilirdi veya çok pis kokardı her şey, ama merhametli  Yaratıcımız.

Balarısı ve karınca gibi pek çok hayvan türü,o muhteşem toplum düzenlerini koku sayesinde sağlar ve devam ettirirler. Çiçekler,renkleriyle beraber kokularıyla da çağırır müşterilerini Eğer çiçekler kokmasa yahut böcekler koklamayı bilmese,yeryüzündeki bu muhteşem düzenden bir eser kalır mıydı bilinmez.

Yalnız bilinen iki şey var:

Birincisi: Ne olduğu bilinmeyen, hatta madde aleminden mi, yoksa mana alemlerinden mi olduğu kestirilemeyen bu esrarlı varlık, yer yüzündeki hayatın vazgeçilmez bir iletişim aracı ve temel taşlarından biridir.

İkincisi: Bu iletişim aracı, canlı türlerinde hayalimizi zorlayan bir zenginlikte karşımıza çıkar. Balarısının yahut karıncanın kokuları nasıl tanıdığı bir muamma ise, her bir balarısı kovanının yahut her bir karınca yuvasının kendisine has bir kokuya nasıl kavuştuğu ve bu özel kokuların başka bir kovan yahut yuvada nasıl olup da bir daha asla tekrarlanmadığı da, ayrı bir muammadır.

Bu gözlemlerden birincisi, hayatın bir birlik içinde düzenlediğini, ikincisi ise onu düzenleyenin sınırsız bir ilim ve irade ile dilediğini dilediği gibi takdir ettiğini gösterir. Koku denen esrarengiz varlığın ne olduğunu ister bilelim, ister bilmeyelim, onun bize gösterdiği apaçık bir gerçek var ortada: Hayat birlik kokuyor.

Bir olmak ve bir olana inanmak temennisiyle...

Bu haber 1227 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BİR OĞLUM OLACAK ADI TEMMUZ!24 Haziran 2017

REKLAMLAR

TARİH VE SAAT

GAZETELER

 

Hürriyet Sabah Milliyet
Star Cumhuriyet Radikal
Yeni Şafak Türkiye Gözcü
Akşam Zaman Posta

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi