Tokat Demokrat Arayış Gazetesi

EN ÇOK OKUNANLAR

FACEBOOK'TA TAKİP ET

REKLAMLAR

BİZE ULAŞIN

HER TÜRLÜ GÖRÜŞ, ELEŞTİRİ, HABER VE REKLAMLARINIZ İÇİN
BİZE ULAŞINIZ

arayisgazetesi2008 @hotmail.com

ATATÜRK KÖŞESİ

Atatürk diyorki;

HABER ARA


Gelişmiş Arama

AYAKTA ALKIŞLANACAK BİR EMEK: 'EKMEK ARASI TİYATRO'

HÜSEYİN ALPAY

15 Mayıs 2017, 20:03

HÜSEYİN ALPAY

Kökeni  Antik Yunan'a dayanan tiyatro,  kitapların anlattığına göre bu dönemde yaşayan insanların bereket tanrısı olarak gördükleri Dionysos adına düzenledikleri şenliklerden doğmuştur.  İlkbaharda doğanın canlanmasını ve sunduğu nimetleri bu tanrıya bağlarken şükranlarını iletmek için düzenledikleri şenliklerde bazı insanların gülmek güldürmek amacıyla yaptıkları taklitten, anlattığı gülünç hikayelerden doğan tiyatro yıllar içerisinde gelişmiş bugünkü formatına doğru yolculuğa çıkmıştır.

Bugünkü tiyatro anlayışına uymayan o taklitlerde amaç taklit ettikleri kişilere ayna olma amacı , uzun yolculuğuna rağmen değişmemiş bugünün insanına da ayna olma, kendimizi bulma işlevini yitirmemiştir. Eğlenmek, zaman geçirmek, dış dünyadan sıyrılmak amacıyla gittiğimiz tiyatroda aslında hiç fark ettirilmeden sigaya da çekiliriz. Çünkü yazılan oyunlar seni , beni, bizi anlatmaktadır.

İnsanı insanla anlatan sanattır tiyatro...

İyinin de kötünün de acının da sevincin de bu kadar çabuk seyredene geçen ve hemen etkileyen; zaman geçirdiğimizi zannederken aslında geliştiğimiz,eğitildiğimiz bir başka sanat dalı yoktur herhalde. Öyle olmasa niye yasaklansın sahnelenen ilk tiyatro eseri olan Namık Kemal'in "Vatan Yahut Silistre"?..  Halk piyesteki  "vatan" vurgusuyla öyle heyecana gelmişti ki atılan naralar, sloganlar Sultan Abdülaziz'in kulağına  gitmesinden dört gün sonra çıkmıştır sürgün kararı. Ama ne dünyada Roma döneminde hipodromlara tercih edilmesi, ne ortaçağda Hıristiyanlıkla beraber yasaklanması, ne de Türkiye'de Tanzimat'la başlayan yolculuğundaki ilk yasaklar engelleyememiş.

Tiyatro, radyoya, televizyona, bilgisayara ve tüm teknolojik gelişmelere rağmen hâlâ varlığını capcanlı devam ettiriyor. Çünkü canlıdır tiyatro; oyuncuların her birinin mimiği , jesti, kostümü, replikleri ile kalp atışlarını duyurur kalbinizde. Bazen utanır, 'bu hataya ben de düşmüştüm.' dersiniz. Bazen, bu acılar beni de nasıl boğmuştu demek yalnız değilmişim der, sevinirsiniz. Etmediğiniz yardımı, tutmadığınız eli, dinlemediğiniz derdi karşınızdaki oyuncuda görür başınızı eğersiniz. Tiyatro kimi zaman, "Bak gelecek sefer ben de böyle yapayım." dedirterek çıkış yolu gösterir. Sevindirir, ağlatır, acıtır kısacası sizi size getirir. Sizi daha "insan" yapar.

Tokat'ta maalesef Devlet Tiyatrosu sahnemiz yok. Maalesef Şehir Tiyatromuz da yok. Arada üniversite gençliğinin etkinlikleri, kimi zaman Halk eğitim Merkezi'nin etkinlikleri, bazen de yedek kadrosuyla şehrimize uğrayan özel tiyatrolar. Ve bu fakirliğin ortasında küçük bir vaha gibi duran Münir Özkul Oda Tiyatrosu...

Değerli dost ve sanat aşığı Kemal Atangür'ün kişisel çabalarıyla kurulan oda tiyatrosu yıllardır bu şehrin sanat adına en etkili çabalarından birincisi ve hatta tek olanı. "Ekmek Arası Tiyatro" sloganıyla halk ve tiyatroyu yakınlaştırmayı amaçlayan Atangür Hacivat Köftecisi olarak hizmet veren küçük lokantasının alt katında çocuklara ve tabii yetişkinlere sunduğu Karagöz-Hacivat gösterilerinin yanı sıra her hafta bir gösteri sunarak tiyatroyu yaşatmaya çalışmakta.

Senede iki oyun sergileyen bu yürekli insan ve zaman zaman değişen kadrosuyla ona destek veren tiyatro dostları Tokat halkına bir vaha güzelliğinde sanat sunmaktalar. Onların ayakta alkışlanmasını gerektiren bu çabalarına destek vermek biz Tokatlıların boyun borcudur. Yoklardan şikayet etmek yerine aşkla var etmeye çabalayanlara sahip çıkmak gerekir.

Neden mi?.. Sanat için desem belki ağır gelecek, bu güzellik yaşasın diye desem belki "bana ne" diyeceksiniz...

Öyleyse şöyle söyleyeyim bir paket sigara parasına kendinizden bir kıymık yontmak için, "Daha fazla insan olmak için..."

Dipnot : Köftelerinin tadına bakmadan çıkmak da büyük bir kayıptır.

Bu haber 1303 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BİR OĞLUM OLACAK ADI TEMMUZ!24 Haziran 2017

REKLAMLAR

TARİH VE SAAT

GAZETELER

 

Hürriyet Sabah Milliyet
Star Cumhuriyet Radikal
Yeni Şafak Türkiye Gözcü
Akşam Zaman Posta

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi