Tokat Demokrat Arayış Gazetesi

EN ÇOK OKUNANLAR

FACEBOOK'TA TAKİP ET

REKLAMLAR

BİZE ULAŞIN

HER TÜRLÜ GÖRÜŞ, ELEŞTİRİ, HABER VE REKLAMLARINIZ İÇİN
BİZE ULAŞINIZ

arayisgazetesi2008 @hotmail.com

ATATÜRK KÖŞESİ

Atatürk diyorki;

HABER ARA


Gelişmiş Arama

UTANIN TOKATLILAR!

HÜSEYİN ALPAY

19 Ekim 2012, 10:25

HÜSEYİN ALPAY

“UTANIN TOKATLILAR!”

Tokatspor tesislerinde dün yaşanan haciz olayı, gerekçesi ne olursa olsun, asla yaşanmaması gereken bir olaydı, ama maalesef yaşandı.

Bu kentin sahipsizliği, bu şehrin insanlarının sessizliği, kaderine her koşulda razı oluşu ve kentteki bürokratların da bu ortak özelliğe uyumlu kişilikleri dolayısıyla, bazen söyleyecek söz bulamıyorum, yaşadığımız olayların karşısında.

Aslında en anlamlı sözü, tesislerdeki haciz esnasında, bir futbolcu söyledi: “Utanın Tokatlılar!”

Bu söz kulaklarımızda çınlamanın dışında nasıl bir etki bıraktı bizde “Tokatlılar” olarak? O tesisleri icraya veren şahsı ve onun gerekçelerini bir kenara koyuyorum: Biz “Tokatlılar” olarak bu yaşanılan çirkin olay karşısında, üzerimize düşen tepkiyi neden veremedik?

Dünkü yaşanan icra olayı Sivas’ta, Çorum’da ya da Amasya’da yaşansaydı aynı tepkisizlikle mi karşılanırdı? Aynı duyarsızlık, aynı ilgisizlik, aynı “neme lazımcılık” olur muydu dersiniz? “Gökten ne yağdı da yer kabul etmedi” diyen sığ bir anlayışın egemen olduğu düzenlerde, ne haksızlık biter, ne de zulüm.

Hayatında yaşadığı haksızlıklara isyanını, sadece facebook üzerinden yapan insan topluluğu olduk maalesef. Hangi haksızlık, hangi zulüm, hangi kötülük, sanal argümanlarla yok edilmiştir bugüne kadar?

Gazi Osman Paşa Üniversitesi’nde okuyan bir öğrencinin sopayla dövülmesi karşısında, ilimizde öğrenim gören üç bine yakın öğrenci protesto eyleminde bulundular, daha dün. Bu öğrencilerden de “Tokatlılar” olarak “öğrenebileceğimiz” şeyler yok muydu acaba! Mesela, haciz olayını öğrenir öğrenmez gazeteye koşup internetten paylaşmak yerine, “Tokatlı! Takımına sahip çık! Tesisler önünde toplanalım, bu haksız olaya karşı koyalım” denemez miydi?

Tokatlılar olarak 140 bin nüfuslu bir kentte biz de üç – dört bin kişiyi toplayamaz mıydık? Gurbette okuyan öğrenciler miting gibi bir protestoyu ilimizde, yani memleketlerinden uzakta, gurbette gerçekleştirebilirken, bizler de, bunu başaramaz mıydık?

Yok, yapamayız biz.

Biz aba altından sopa gösterir, bolca dedikodu yapar, “hoşikçilik” eder, zoru görünce kaytarırız. En azından basın sektörü olarak yaparız bunu. Bir araya gelemediğimiz gibi, bir araya gelenleri de görmezden geliriz küçük akıllarımızla.

Tokatspor tesislerinde yaşanan haciz olayı, Tokatlıya “kral çıplak” mesajını vermiştir. Ya bu tepkisizlik sonsuza kadar sürecek, ya da herkes kendine gelecek.

Gelecek de...

Üç tarafı mezarlıklarla çevrili bu şehir, üzerindeki ölü toprağını atacak “önderliğe” kavuşursa gelecek.

Kentte önderlik edenlerin, siyasetçisinden, iş adamına, bürokratından gazetecisine, kim ya da kimler varsa, doğru tutum, ilkeli davranış ve cesur bakış açısıyla, artık ayağa kalkmalarının vakti çoktan gelmiştir!

Ve ayrıca...

Haciz esnasında camdan televizyonu fırlatan, “Utanın Tokatlılar” diye bağıran her kimse, tanımıyorum, bilmiyorum...

Ama alnından öpüyorum!

Bu haber 2036 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BİR OĞLUM OLACAK ADI TEMMUZ!24 Haziran 2017

REKLAMLAR

TARİH VE SAAT

GAZETELER

 

Hürriyet Sabah Milliyet
Star Cumhuriyet Radikal
Yeni Şafak Türkiye Gözcü
Akşam Zaman Posta

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi