Tokat Demokrat Arayış Gazetesi

EN ÇOK OKUNANLAR

FACEBOOK'TA TAKİP ET

REKLAMLAR

BİZE ULAŞIN

HER TÜRLÜ GÖRÜŞ, ELEŞTİRİ, HABER VE REKLAMLARINIZ İÇİN
BİZE ULAŞINIZ

arayisgazetesi2008 @hotmail.com

ATATÜRK KÖŞESİ

Atatürk diyorki;

HABER ARA


Gelişmiş Arama

TÜRK SORUNU

HÜSEYİN ALPAY

08 Ocak 2013, 09:27

HÜSEYİN ALPAY

“Bu ülkede ‘Türk'üm’ diyebilmek, ‘Kürt'üm’ demekten daha zor bir hale gelmişse... Bu ülkede, ‘Kürt'üm’ diyene ilerici, ‘Türk'üm’ diyene faşist deniyorsa... Bu ülkede ‘Uludere’nin hesabını sormak, otobüsten indirilip kafasına sıkılarak kalleşçe katledilen 33 askerimizin hesabını sormaktan çok daha önemli ve acil hale getirilmişse... Bu ülkede, yeni anayasadan ‘Türk’ kelimesini çıkarmak, ‘Kürt’ kelimesini ise sokmak demokratlık ölçüsü haline getirilmişse... Bu ülkede Tür sorunu vardır!”

Bu satırların yazarı Hürriyet gazetesinden Ertuğrul Özkök, Tokat’taki “büyük yazar(!)” arkadaşa inat, bu ülkenin hastalığının tanısını ilan etti: Türk sorunu! Bu sorun öyle böyle geçiştirilecek bir sorun da değil, üstelik bu sorun, yurttaşların büyük bir kesimini rahatsız eden politikaların iflasının da adıdır aynı zamanda.

Ertuğrul Özkök’ün “Türk sorunu” diye özetlediği gelişmeleri “zirveye” taşıyacak yeni haberler de var: Basında çıkan bazı haberlere göre, terörist başı Öcalan ile yeni bir pazarlık süreci başlatıldı. 9 madde olarak açıklanan bir yol haritası üzerinde pazarlık yapıldığı iddia ediliyor. O 9 maddeye bakacak olursak:

1– Pişmanlık ve af kelimeleri kullanılmadan PKK için gizli bir genel af ilan edilmesi,

2– Terörist başının önce ev hapsine çıkarılması ardından da serbest bırakılması,

3– Yeni anayasada, Kürtler’i de memnun edecek bir vatandaşlık tanımının yer alması,

4– Yeni anayasanın Türklüğü ön plana çıkartan unsurlarının değiştirilmesi,

5– Yeni anayasada yerel yönetimlere geniş yetkiler yani bir anlamda özerklik tanınması,

6– Bir takvime bağlı olarak Kürtçe eğitim yerine okullarda tüm derslerin Kürtçe verilmesine olanak sağlanması,

7– AB’nin de şerh konulmadan onaylanmasını istediği Avrupa Yerel Yönetimler Şartı’nın imzalanması,

8– İlerleyen dönemde atılan adımların geri alınmamasına yönelik güvence sağlanması,

9– KCK operasyonlarında tutuklanan aralarında belediye başkanlarının da bulunduğu çok sayıda kişinin tahliye edilmesini sağlayacak yasal düzenleme yapılması... isteniyor! Bu taleplerin yeni anayasa çalışmaları ve 4. yargı paketiyle hayata geçirileceği, yapılan iddialar arasında...

Adına “açılım” dedikleri ülkeyi bölünmeye götüren sürece, en son CHP’nin de dahil edilmesiyle, uluslar arası güçlerin planlarının tıkır tıkır işlediği görülüyor. Bu gidiş, PKK elebaşısının “muhatap” kabul edilmesiyle artık çözümsüz bir noktaya geldi. Türkiye’deki yurttaşların kimliklerini ortaya koymalarındaki sıkıntılı sürecin derinleşmesine ve Türk kimliğinin tartışmaya açılmasına varacak kadar tehlikeli bir yere gelinildiğini göremeyip pas tutmuş köşelerinde adeta kuduz köpek misali sağa sola havlayarak, konjonktür adamlığıyla avunan budalalar olarak karşımıza çıkmaya devam edenlerin, "eşeklik baki kalır" misali ortalıklarda gezinmelerine şaşıyorum açıkçası.

Bu pas tutmuş köşe erbaplarının 20 yıl önceki yazılarına bakın, ne demek istediğimi çok iyi anlarsınız; “her devrin adamı” olmakla övünen bu zevat, kirli dünyalarının açmazında kendilerine verilen her görevi “layıkıyla” yerine getirenler olarak, her devirde görev verilmesi için aranan kişiler olarak bilinirler.

AKP’nin bu karıştırıcı icraatları, artık Bağdat’tan bile görülürken, işte bu “görev adamları” burnumuzun dibindeki tehlikeyi göremez durumdalar. Irak Başbakanı Malikî bile, “Türkiye Erdoğan’ın eliyle bölünüyor” diye haykırıyor. Bütün komşularıyla problemli hale gelen bir ülkeyi elbirliğiyle yaratanlar, bin yıldır birlikte yaşayan bir toplumu ayrıştırarak bu millete en büyük kötülüğü yaptılar.

Bebek katili Abdullah Öcalan’la görüşmeyi ve terörü Öcalan’la birlikte bitirmeyi göze alanları onaylayanların bilmeleri gereken bir şey var, o da bu yolun “yol olmadığıdır”. AKP’nin sonunu getirecek adımlar böyle atılıyor, korkarım AKP, kendi sonunu getirecek adımları atarken, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerine de dinamit koyuyor.

Bu saatten sonra Türk milleti olarak kendimizi “azınlıkta” hissederek, ortaya yeni bir strateji planı koymamız ve “Türk sorununu” uluslar arası kamuoyuna taşımamız gerekiyor sanırım...

Bu haber 2073 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BİR OĞLUM OLACAK ADI TEMMUZ!24 Haziran 2017

REKLAMLAR

TARİH VE SAAT

GAZETELER

 

Hürriyet Sabah Milliyet
Star Cumhuriyet Radikal
Yeni Şafak Türkiye Gözcü
Akşam Zaman Posta

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi