Tokat Demokrat Arayış Gazetesi

EN ÇOK OKUNANLAR

FACEBOOK'TA TAKİP ET

REKLAMLAR

BİZE ULAŞIN

HER TÜRLÜ GÖRÜŞ, ELEŞTİRİ, HABER VE REKLAMLARINIZ İÇİN
BİZE ULAŞINIZ

arayisgazetesi2008 @hotmail.com

ATATÜRK KÖŞESİ

Atatürk diyorki;

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GAZETECİ-YAZAR-POLİTİKACI HÜSEYİN ALPAY KİMDİR?


1 Haziran 1972'de Tokat'ta doğdu.  Çocukluğu ve gençliği Tokat'ın en eski yerleşim yeri olan Sulusokak - Kışla Mahallesi'nde geçti. Çocukluğundan beri okuyan ve sorgulayan yapısıyla siyasetin konuşulduğu baba evinde yetişti. Genç yaşında siyasete girdi. Sosyalist Parti (Genel Başkan Doğu Perinçek - 1990), İşçi Partisi (Genel Başkan Doğu Perinçek, 1990-2000), Bağımsız Cumhuriyet Partisi (Genel Başkan Mümtaz Soysal, 2004) ve Demokratik Sol Parti (Genel Başkanlar Zeki Sezer, Dr. Masum Türker ile 2005 yılından itibaren) ile devam eden siyasi yolculuğunda, 2009 yılında DSP'nin Tokat Belediye Başkan adayı oldu. Halen DSP Tokat İl Başkanlığı görevini sürdürüyor.

Alpay'ın siyasi yaşamı "nevi şahsına münhasır" denebilecek tarzda olmuştur. 2010 yılındaki Anayasa referandumunda partisinin aldığı karara muhalefet ederek Anayasa değişikliğine "evet" oyu kullanacağını açıklamış, bu açıklaması ülke gündeminde yer almış, oldukça ses getirmişti. Bu kararından dolayı İl Başkanlığı görevinden istifa etti. 16 Mayıs 2013'te gerçekleşen ve 2 adayın katıldığı İl Kongresi'ni kazanarak yeniden İl Başkanlığı'na döndü. 2014 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminde de partisinin de dahil olduğu "çatı aday"a oy kullanmayacağını belirterek, bu tavrıyla da kimilerince eleştirilmiş, kimilerince de kendisinden övgüyle bahsedilmişti.

2009 yılında gerçekleşen yerel seçimlerde DSP'nin Tokat'taki oyunu yükseltmiş, partisinin Eskişehir ve Ordu'dan sonra en fazla oy alan üçüncü ili olarak (Yüzde 6 oran, 22 Bin Oy, 6 Belediye Başkanlığı) Tokat'ta başarı kazandı. 2011 Milletvekili seçimlerinde İl Başkanlığı görevinden kendi isteği ayrılmış olduğundan seçimlere girmedi. 2013 yılındaki İl Kongresi'nde yeniden İl Başkanlığı'na seçildi 2014 Yerel seçimlerinde de partisine Tokat'tan 3 Belediye Başkanlığı kazandırdı.

1990'lı yıllarda yayımlanan Türkiye'nin bilinen edebiyatçılarının ürünlerine sayfalarında yer veren, sahipliğini ünlü şair Şemsi Belli'nin yaptığı "Şiir Defteri" ve yine ulusal çapta yayın yapan "Edebiyatta Seçki" dergilerinde şiir denemeleri yayımlandı. Şair Veysel Çolak'ın hazırladığı ve yetenekli şairlerin ürünlerinin yer aldığı "Taş ve Şiir" isimli şiir antolojisinde şiirleri yer aldı. Yerel yazıları ilk olarak Mete İmamoğlu'nun Tokat'ta yayımladığı "Meydan" dergisinde uzun yıllar çıktı. 1992 yılında yerel bir gazetede yayımladığı yazısı üzerine dönemin Valisi Metin Turcan tarafından makamında ağırlandı, yazıda konu ettiği ve istediği, gençliğin sorunlarının tartışılacağı bir panelin konuşmacısı oldu.

Çeşitli yerel gazetelerde (Yeni Tokat, Rapor, Demokrat Tokat) makaleleri yayımlandı. 1 Mayıs 2008'de kurduğu "Tokat İçin Arayış" gazetesini çeşitli evrelerden sonra "Demokrat Arayış" ismi ile yayımlamayı sürdürüyor. Gökkuşağı Radyo'da "Hayat Siyaset" adıyla program sundu. Tokat Gazeteciler Cemiyeti üyeliği yaptı. Tokat Gazeteciler, Televizyoncular ve Radyocular Derneği ile Genel Merkezi Ankara'da olan ÇGD (Çağdaş Gazeteciler Derneği) üyesi. Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin 2011 yılından bu yana Tokat İl Temsilcisi. Türkiye Yerel Basın Birliği'nin Tokat Temsilcisi. Hürsöz gazetesi köşe yazarı. Gazetecilik üzerine çeşitli seminerlere konuşmacı olarak katıldı. Son olarak, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin Sivas'ta düzenlediği 72. Yerel Gazetecilik Semineri'ne konuşmacı olarak katılarak genç gazetecilere sunum yaptı.

Çeşitli köşe yazıları nedeni ile yargılandı. Siyasetçi olarak yaptığı basın açıklamalarının bazılarından ötürü mahkumiyet aldı. Yayımlanmış bini aşkın makalesi, yüzlerce şiir denemesi bulunuyor. Birçok sivil toplum örgütünden aldığı ödülleri ve sertifikaları var.

Evli ve üç çocuk babası.


Bu sayfa 4934 defa görüntülenmiştir.

BİR OĞLUM OLACAK ADI TEMMUZ!24 Haziran 2017

REKLAMLAR

TARİH VE SAAT

GAZETELER

 

Hürriyet Sabah Milliyet
Star Cumhuriyet Radikal
Yeni Şafak Türkiye Gözcü
Akşam Zaman Posta

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi