Tokat Demokrat Arayış Gazetesi

EN ÇOK OKUNANLAR

FACEBOOK'TA TAKİP ET

REKLAMLAR

BİZE ULAŞIN

HER TÜRLÜ GÖRÜŞ, ELEŞTİRİ, HABER VE REKLAMLARINIZ İÇİN
BİZE ULAŞINIZ

arayisgazetesi2008 @hotmail.com

ATATÜRK KÖŞESİ

Atatürk diyorki;

HABER ARA


Gelişmiş Arama
KEMAL PAŞA'YA HAKARETE SUÇ DUYURUSU

KEMAL PAŞA'YA HAKARETE SUÇ DUYURUSU

Tarih 10 Mayıs 2017, 08:26 Editör Tokat Arayış

Demokratik Sol Parti (DSP) Tokat İl Başkanı gazeteci-yazar Hüseyin Alpay, bir televizyon prpgramında Mustafa Kemal Atatürk'e karşı yapılan hakaretleri yargıya taşıdı...

Demokratik Sol Parti (DSP) Tokat İl Başkanı gazeteci-yazar Hüseyin Alpay, TV NET isimli televizyon kanalında yayımlanan “Derin Tarih” adlı programda yer alan Mustafa Kemal Paşa hakkındaki bazı ifadelerde 5816 Sayılı Kanuna muhalefet edildiğini belirterek suç duyurusunda bulundu.

Alpay konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada,  tarihçi Mustafa Armağan ve diğer 2 isim Süleyman Yeşilyurt ve Yavuz Bahadıroğlu’nun söz konusu televizyon kanalındaki programda, Mustafa Kemal’e hakaret etiklerini söyledi. Mustafa Kemal gibi tarihi şahsiyetler hakkında kimsenin hakaret edemeyeceğini vurgulayan Alpay, eleştiri ile hakareti karıştırmamak gerektiğini kaydetti.

Başkan Alpay, “Atatürk’e her konuda muhalefet eden, hakarete varacak ölçüde eleştiriler getiren bu 3 ismin bir araya gelerek Mustafa Kemal Paşa’nın manevi hatırasını aşağılamak ve halkın gözünde O’nu küçük düşürmek istemelerine milyonlarca izleyici gibi ben de tanık oldum. Toplumu kutuplaştırmaya dönük bu tür provakatif söylemlere bir an evvel bir son verilmelidir.” dedi.

DSP İl Başkanı Hüseyin Alpay,  bu tür söylemlerin gereksiz bir şekilde ortaya atılmasının toplumu kutuplaştıracak eylemler olduğuna dikkat çekerek, 5816 Sayılı Kanunu’nun 1 ve 2. maddeleri gereğince ilgili kişiler hakkında işlem yapılmasını istediklerini sözlerine ekledi.

İŞTE O SUÇ DUYURUSU:

DSP İl Başkanı gazeteci-yazar Hüseyin Alpay tarafından Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen suç duyurusu şu şekilde oldu:

Şikâyet eden: Hüseyin ALPAY (Gazeteci-Yazar/ Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Türkiye Yerel Basın Birliği Tokat Temsilcisi, Demokratik Sol Parti –DSP- İl Başkanı)

Şüpheliler: 1- Mustafa Armağan, 2- Yavuz Bahadıroğlu, 3- Süleyman Yeşilyurt, 4- TV Net

Suç: 5816 Sayılı Kanuna muhalefet

AÇIKLAMALAR:

1-         06.05.2017 tarihinde TV NET isimli ulusal televizyon kanalında yayımlanan “Derin Tarih” isimli programa katılan yukarıda isimlerini verdiğim 3 kişi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aşağılamak amacıyla bazı tarihsel olayları çarpıtarak iftiralar atmışlardır.

2-         Aynı tarihte televizyon kanallarını dolaşırken ilgili televizyonun alt yazısında “M. Kemal’in Gönül Galerisi” şeklinde bir başlık görünce programı izledim. TV NET isimli televizyon kanalında, Atatürk’e her konuda muhalefet eden, hakarete varacak ölçüde eleştiriler getiren bu 3 ismin bir araya gelerek Mustafa Kemal Paşa’nın manevi hatırasını aşağılamak ve halkın gözünde O’nu küçük düşürmek istemelerine milyonlarca izleyici gibi ben de tanık oldum.

3-         Programda, Mustafa Kemal Paşa’nın manevi kızı Afet İnan ile “yatıp kalktığı”, Afet İnan’ın Çankaya’nın “Nikâhsız First Leydisi” olduğu, Atatürk’ün sadece onunla değil, birçok kadınla ilişkisinin bulunduğu defalarca vurgulandı. Atatürk’ün manevi kızıyla karı koca hayatı yaşadığını ispat etmeye çalışan bu isimler, bu iddialarına kanıt olarak Atatürk ve Afet İnan’ın içinde oldukları bir fotoğrafı gösterdiler. Sanki gösterdikleri ilgisiz fotoğrafla iddialarını kanıtlamışlar gibi aşağılama ve hakaretlerini artırarak sürdürmüşler, söz konusu programda aynı kişiler, daha da ileri giderek Atatürk’ün nüfuzunu ve gücünü kullanarak bazı kadınlarla ilişki kurduğunu iddia etmişlerdir.

4-         Aynı programda Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü aşağılamak için her türlü yöntemi deneyen yukarıda isimlerini verdiğim bu 3 kişi, Latife Hanım tarafından söylendiğini iddia ettikleri “Mustafa Kemal çakma Napolyon’dur” şeklindeki sözden yola çıkarak hakaret ve iftiralarına devam etmişlerdir. TV NET isimli kuruluş ise program alt yazısında sürekli bir şekilde tarihsel doğruluğu olmayan iddiaların başlıklarını ekranda göstererek Atatürk aleyhinde algı oluşturmak istemiştir.

5-         Program kaydı izlenildiğinde söz konusu kişilerin Mustafa Kemal Atatürk’ü sürekli bir şekilde aşağıladıkları, Atatürk’e hakaret etmek, manevi şahsiyetine saldırmak için bazı kişilere ait olduğunu iddia ettikleri uydurma tarihi sözleri kullandıkları açıkça görülecektir.

SONUÇ VE İSTEM: 5816 Sayılı Kanunu’nun 1. Maddesinde “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” ifadesi yer almaktadır. Aynı kanunun 2. maddesinde ise “Birinci maddede yazılı suçlar; iki veya daha fazla kimseler tarafından toplu olarak veya umumi veya umuma açık mahallerde yahut basın vasıtasıyla işlenirse hükmolunacak ceza yarı nispetinde artırılır.” hükmü bulunmaktadır.

Bu hükümler gereğince Mustafa Kemal Atatürk’e alenen hakaret eden yukarıda isimlerini belirttiğim kişiler hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak haklarında kamu davası açılmasını saygılarımla arz ve talep ederim. 09.05.2017

 

Hüseyin ALPAY

Gazeteci-Yazar

ÇGD ve Türkiye Yerel Basın Birliği

İl Temsilcisi

DSP İl Başkanı

Bu haber 1025 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HÜSEYİN ALPAY HABER

HÜSEYİN ALPAY'DAN 26 HAZİRAN MESAJI

HÜSEYİN ALPAY'DAN 26 HAZİRAN MESAJI Demokratik Sol Parti (DSP) Tokat İl Başkanı Hüseyin Alpay, "Tokat, Kurtuluş Savaşı'nın her kademesinde maddi ve...

15 TEMMUZ VURGUSU İLE 19 MAYIS MESAJI

15 TEMMUZ VURGUSU İLE 19 MAYIS MESAJI DSP Tokat İl Başkanı Hüseyin Alpay'dan "15 Temmuz" vurgulu 19 Mayıs mesajı...
BİR OĞLUM OLACAK ADI TEMMUZ!24 Haziran 2017

REKLAMLAR

TARİH VE SAAT

GAZETELER

 

Hürriyet Sabah Milliyet
Star Cumhuriyet Radikal
Yeni Şafak Türkiye Gözcü
Akşam Zaman Posta

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi