Tokat Demokrat Arayış Gazetesi

EN ÇOK OKUNANLAR

FACEBOOK'TA TAKİP ET

REKLAMLAR

BİZE ULAŞIN

HER TÜRLÜ GÖRÜŞ, ELEŞTİRİ, HABER VE REKLAMLARINIZ İÇİN
BİZE ULAŞINIZ

arayisgazetesi2008 @hotmail.com

ATATÜRK KÖŞESİ

Atatürk diyorki;

HABER ARA


Gelişmiş Arama
AKSAKAL: 'HALKIN OYLARI ÇANTADA KEKLİK DEĞİL'

AKSAKAL: 'HALKIN OYLARI ÇANTADA KEKLİK DEĞİL'

Tarih 06 Mayıs 2017, 21:32 Editör Tokat Arayış

DSP İl Başkanlarını Ankara'da toplayan DSP lideri Önder Aksakal, referandum sonuçlarını değerlendirdi. Önemli mesajlar veren Aksakal, konuşmasında şunları kaydetti:

"Bundan 45 yıl önce Amerikan 6. Filosuna karşı duruşlarıyla yurtsever devrimci mücadelenin simgeleri olmuş Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan.. üç fidan darağacında şehit edilmişlerdi. Onlar hırsız değildi, vatan haini değildi. Onlar emperyalizme uşaklık yapmamışlardı. Onlar sadece ve sadece TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE için kendilerini feda etmeyi göze alabilmiş halk çocuklarıydı. Burada, manevi huzurlarında bir kez daha saygıyla eğiliyor, şükranla anıyorum. Onlar tarihe mal oldular.. ve hep saygıyla anılacaklardır.

Referandum çalışmaları kapsamında olanaklarımız çerçevesinde 10 ilde ve İstanbul’un 3 seçim bölgesinde yurttaşların Referandumda neden EVET dememeleri gerektiği konusunda yoğun çalışmalarımız oldu. Program yürüttüğümüz illerimizde birlikte yorulduk. Gidemediğimiz yerlerde de sizler halkımıza ulaşıp düşüncelerimizi anlattınız. Hepinize öncelikle bu gayretlerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Her türlü takdirin üstünde bir gayretle, maddi-manevi, davasına ve partisine sahip çıkan örgütlerimize sizlerin şahsında sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

"15 SENEDİR ANLATIYORUZ"

Değerli arkadaşlarım, Türkiye yeni bir sürece girdi. 94 yıllık Cumhuriyet rejimi, hedefleri yeniden bir Padişahlık özlemi olan ve bu özlemlerini emperyal sistemin bölgemiz üzerindeki emelleriyle birleştiren iç siyaset aktörleri tarafından bir kenara fırlatılıp atılmak üzere, devlet işleyişimizde önemli değişiklikleri beraberinde getiren bir yeni anayasa yürürlüğe konuldu. Ülkenin bu noktaya nasıl getirildiği konusundaki görüşlerimizi 15 senedir anlatıyoruz, dillendiriyoruz. Bu güne gelinen yolda taşların nasıl döşendiğini hepimiz izledik ve biliyoruz.

Sürekli iktidarda kalması sağlanan Ak Parti’ye, sürekli parlamentoda olmaları sağlanan CHP, HDP ve MHP’nin açıktan ya da dolaylı desteğiyle bugünlere geldik. 3 Kasım 2002’de Bahçeli’nin ülkeyi gereksiz ve zamansız seçim ortamına sürüklemesi ile başlayan.. Baykal’ın sözde demokrasi adına Siirt seçimlerinin yenilenmesine ortam hazırlaması, ardından Cumhurbaşkanı seçimleri silsilesi, 2010 Anayasa Referandumuyla HSYK ve AYM yapılarının değiştirilmesi, Ergenekon-Balyoz davalarıyla devletin esir alınması, 17 / 25 Aralık operasyonlarıyla kirli ilişkilerin ve milletin nasıl soyulduğunun ortaya dökülmesi, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleriyle yaşananlar, sözde çözüm süreci ve stratejik derinlik politikalarının iflası ardından gelen kan, gözyaşı, yüzlerce şehit cenazeleri ve toplumsal yıkımlar.. 15 Temmuz darbe girişiminin sonuçları ve Anayasa Değişikliğiyle Cumhurbaşkanı Hükümet sistemi uygulamasının yasalaştırılması.

İşte tüm bu saydıklarımın sorumlusu tek başına Ak Parti iktidarı değil, bu iktidara doğrudan ya da dolaylı desteğini veren parlamentodaki diğer muhalefet partileridir. Şimdi deyimi yerindeyse artık kartlar yeniden karılacak, oyun “yeni kurallarıyla” yeniden başlayacaktır. Ama görüyoruz ki saydığımız aktörlerin görevleri ve kendilerine tanımlanan rolleri henüz bitmemiş. Anayasa Referandumu sonuçlarının henüz mürekkebi kurumadan ortaya atlayan bazı siyasi figürler, kurgulanan sistemin daha sağlam zemine oturtulması adına yine bir misyon üstlenmiş görünüyorlar.

"KARTLAR YENİDEN KARILACAK DEMİŞTİM"

Bu anayasa değişiklikleri Meclis aşamasındaki tutumlarıyla meşrulaştıranların, bugün açıkça yasalara aykırı şekilde alınmış kararlarla oluşturulan hileli sonuçları da meşrulaştırma gayretinde olduklarını ibretle izliyoruz. Ancak biliyoruz ki; Türkiye’de doğru ya da yanlış.. seçimler dürüst ya da değil.. ne derseniz deyin, halkın % 51’inin değişiklikler için OLSUN, % 49’unun OLMASIN dediği ilan edildi. Parlamentoda milletin vekilerinin üçte ikisi’nin oyuyla kabul görebilecek bu değişiklikler, referandumda milletin asillerinin yarısının bir fazlasıyla geçerli olacak yöntemle kanunlaştı. Bu da ayrı bir garabettir.

Biz Demokratik Sol Parti olarak geçmişe takılıp kalmadan, “Hanya mıydı, Konya mıydı” bakmadan yeni kurgulanan sistemin, laik demokratik Cumhuriyete ve üniter devlet yapımıza verebileceği olası zararları ve tehlikeleri tespit ederek bunları önleme çabası içerisinde olmak durumundayız. Kartlar yeniden karılacak demiştim.

"YURT SATHINDA ÖRGÜTLENME ÇALIŞMALARINI GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ"

Evet; önümüzdeki 6 ay içinde “Uyum Yasaları” çıkarılacak ve yeni anayasa koşullarına göre Siyasi Partiler ve Seçim Yasalarında önemli değişiklikler gündeme gelecek. Değişikliklerle ne yapılacak diye merak eden arkadaşlarıma şu kadarını söylemeliyim ki, elbette daha fazla demokrasi, daha fazla insan hakları ve daha fazla bir özgürlük beklentisi içinde olmamalıyız. Zira 15 yıldır yaşadıklarımız, bundan sonra yaşayacaklarımızın birer küçük örneğidir.

OHAL ortamında böyle bir anayasayı halka oylatanların, size cenneti göstermesini bekleyemezsiniz! Umarız meydanlarda demokrasi havarisi kesilenler bu değişiklik görüşmelerinde gereği gibi davranış sergilerler. Şimdi Mevlana’nın dediği gibi “dün dünde kaldı cancağızım, bu gün yeni şeyler söylemek lazım” diyerek istikametimizi, stratejimizi ve programımızı yeniden gözden geçirmeliyiz. Yurt sathındaki örgütlenme çalışmalarımızı daha da etkin ve güçlü hale getirmeliyiz.

32 yıldır Türkiye siyasetinde önemli görevler üstlenmiş ve üç kez devleti yönetme olanağı bulmuş olan DSP, yapılacak ilk seçimlerde Hem Cumhurbaşkanı adayını, hem de 600 milletvekili adayını bugünden hazırlayarak halkın değerlendirmesine sunacaktır. DSP laik, demokratik, sosyal hukuk devletinin güvencesi, siyasetin güvenli limanıdır. Ancak ibretle izliyoruz ki, sistemi yönetenler mevcut iktidar ve parlamentodaki muhalefet partileri eliyle, topluma yeni bir dayatma peşindeler. Bu dayatmada “yüzde 49 ile yüzde 51’in sahipleri kimdir?” gibi absürt bir arayışı ortaya atmaktadırlar. Toplumda bunun tartışılmasının zeminini yaratmaktadırlar.

"HALKIN OYLARI ÇANTADA KEKLİK DEĞİL"

Yandaş gazeteler ve televizyon kanalları, EVET ya da HAYIR adına yorum yapan kalemşörler, sözcüler sürekli olarak bunu pompalamaya çalışmakta.. sanki iki adayla seçimlere gidilmesi en doğru yöntemmiş gibi bir algı yaramaya çalışmaktadırlar. Değerli arkadaşlar; halkımızı bu oyundan öncelikle kurtarmalıyız. Zira 16 Nisan’da yaşananlar bir yönetim seçimi ya da bir başkanlık seçimi değildi. Sadece ve sadece anayasa değişikliği referandumuydu! O kadar. Ortaya çıkan sonuç, hiçbir şekilde herhangi bir partinin oy potansiyelini işaret etmediği gibi, yapılacak seçimlerde ne iktidar partisinin ne de ana muhalefet partisinin çıkaracağı bir Cumhurbaşkanı adayına angaje edilmiş oy oranı olarak değerlendirilemez.

Hiç kimse bu sistemde halkın oylarını çantada keklik olarak görmemelidir. Bizim DSP olarak öncelikli görevimiz halka, önümüzdeki seçimlerde başkaca Cumhurbaşkanı adayları da çıkacağını, ilk tur seçimlerde en çok oyu alan iki adayın ikinci tur seçimlere katılacağını, Türkiye’nin içine düşürüldüğü bu badirelerden ancak Demokratik Sol Parti’nin Cumhurbaşkanı adayı ile kurtulabileceğini, gerçekten demokrat ve gerçekten yurtsever politikaların ancak ve ancak DSP’li bir Cumhurbaşkanı’nın kuracağı hükümet eliyle hayata geçirilebileceğini, parlamentoda DSP milletvekillerinin iradesiyle yeniden huzurlu bir Türkiye’nin yaratılabileceğini anlatacağız. Toplum kavgadan, çekişmeden bıktı. Parlamentodaki partilerin seçmenleri artık kendi partilerinden umudu kesmiş, bir çıkış yolu aramaktadırlar.

Bu çıkış yolu Demokratik Sol Parti’dir. Halkı refah ve güven içinde yaşayan, kardeşin kardeşe düşmanlığının bittiği, devletin yurttaşını koruyup kolladığı, tüm komşularıyla ve çağdaş dünyayla entegrasyonunu sağlamış bir Türkiye ancak ve ancak DSP ile kurulabilecektir. Sizler böyle bir partinin inançlı, kararlı ve cefakar yöneticilerisiniz. Halkın arasına girdiğiniz her yerde DSP özlemi sizlere açıkça ifade ediliyor. O zaman görev sizlerdedir.. görev bizlerdedir.. görev hepimizdedir. Hedef, yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı, Parlamento ve Yerel Yönetim seçimleridir. Bizleri bu yolda engelleyebilmek için içeriden ve dışarıdan müdahalelerin olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Davasına inanmış, kararlı ve dirayetli duruşla olası tüm saldırıları bertaraf edebiliriz.

Gazamız mübarek, başarılarımız daim olsun. Sağ olun var olun."

Bu haber 958 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ULUSAL HABER

'FAZİLET PARTİSİ'NİN KAPANMASINA SEBEP OLANLAR AK PARTİ'Yİ KURDU'

'FAZİLET PARTİSİ'NİN KAPANMASINA SEBEP OLANLAR AK PARTİ'Yİ KURDU' DSP Genel Başkanı Önder Aksakal yayımladığı yazılı açıklamada, AK Parti Genel Başkanlığına seçilen Cumhurbaşkanı Er...

CHP'DE 93'ÜNCÜ YIL COŞKUSU

CHP'DE 93'ÜNCÜ YIL COŞKUSU CHP 93'üncü kuruluş yıl dönümünü kutluyor...
BİR OĞLUM OLACAK ADI TEMMUZ!24 Haziran 2017

REKLAMLAR

TARİH VE SAAT

GAZETELER

 

Hürriyet Sabah Milliyet
Star Cumhuriyet Radikal
Yeni Şafak Türkiye Gözcü
Akşam Zaman Posta

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi