Tokat Demokrat Arayış Gazetesi

EN ÇOK OKUNANLAR

FACEBOOK'TA TAKİP ET

REKLAMLAR

BİZE ULAŞIN

HER TÜRLÜ GÖRÜŞ, ELEŞTİRİ, HABER VE REKLAMLARINIZ İÇİN
BİZE ULAŞINIZ

arayisgazetesi2008 @hotmail.com

ATATÜRK KÖŞESİ

Atatürk diyorki;

HABER ARA


Gelişmiş Arama
ALPAY'DAN 'EŞİTLİK' UYARISI

ALPAY'DAN 'EŞİTLİK' UYARISI

Tarih 05 Mart 2017, 16:07 Editör Tokat Arayış

DSP Tokat İl Başkanı Hüseyin Alpay, belde belediyelerine eşit sayıda işçi alımı hakkı verilmediğini açıkladı...

Demokratik Sol Parti Tokat (DSP) Tokat İl Başkanı Hüseyin Alpay, İşkur tarafından belde belediyelerine verilen 6 ay süre ile çalışacak işçilerin, beldelere göre sayısal dağılımlarında eşitsizliklerin olduğunu söyledi.

İşkur'un belde belediye başkanlıklarına 6 ay süre ile verdiği işçilerin sayısal dağılımlarında eşitsizliklerin yaşandığını iddia eden DSP Tokat İl Başkanı Hüseyin Alpay, "AK Parti ve MHP'li belediyelere 10'ar işçi verilirken, diğer partilere ait belediyelere 5'er işçi veriliyor. Bu konuda yaşanan adaletsizlik, o beldelerde yaşayan yurttaşlarımız tarafından kendilerine dönük bir ayrımcılık olarak değerlendiriliyor. Bu algının değişmesi için muhalefetteki belediyelere de 5'er işçi daha verilip, sayının 10'a tamamlanması gerekmektedir." dedi.

"REFERANDUM ÖNCESİNDE ŞIK DURMAYAN BİR UYGULAMA"

AK Parti ve MHP'li belediyeler 10'ar işçi alırken, diğer partilere mensup belediyelere 5'er işçi alımı hakkı verilmesini, yaklaşan referandum öncesinde "şık durmayan bir uygulama" olarak değerlendiren Başkan Alpay, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Anayasa değişikliği oylamasına giderken yasal bir hakkın beldeler arasında ayrımcılığa varacak ölçülerde ihlal edilmesi kabul edilemez bir durumdur. İşçilerin sayısal dağılımında hakkaniyet esasına dayalı hakça bir paylaşımın olması gerekirken, göz göre göre kamu vicdanını rencide eden bu uygulamaya bir an evvel son verilmelidir. Referandum öncesindeki bu hassas süreçte kamu kurumlarının toplumu ayrıştırmadan uzak, daha duyarlı ve daha sorumlu bir anlayışla davranmalarını bekliyoruz."

Tokat’taki belde belediyelerinin gerek özel idare ile gerekse de diğer kamu kurum ve kuruluşları ile bakanlıklar nezdindeki işlerinde hiçbir zorlukla karşılaşmadığının altını çizen DSP İl Başkanı Alpay açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“MECLİS BAŞKANI ADEM DİZER’E VE ZEYİD ASLAN’A ÖZELLİKLE TEŞEKKÜR EDERİM”

 “Özellikle İl Özel İdaresi’nin ve Meclis Başkanı Sayın Adem Dizer’in beldelere parti ayrımı yapılmaksızın verdikleri desteği burada anmadan geçemeyeceğim. Adem Dizer başkanlığındaki il genel meclisimiz büyün köylerimize ve beldelerimize olağanüstü bir gayret ile hizmet götürmektedirler.

Belde belediyelerimizin bürokratik işlerinin kolaylaştırılması ve hiçbir ayrıma tabi tutulmaması için bizim Ankara’da adeta sesimiz olan Milletvekilimiz Sayın Zeyid Aslan da, hepimizin gönlünde taht kurmuştur.

Ancak İşkur üzerinden işçi dağılımlarında gereken özen gösterilmemektedir. Bunun kasıtlı olarak yapılmadığını düşünüyoruz. Gözden kaçan bir eksiklik olarak değerlendirdiğimiz bu tasarrufa, özellikle dikkat çekmek istiyoruz.

Tokat’ın hepimizin olduğu gerçeği ile yaptığımız siyaset doğrultusunda, memleket sevdalarına her zaman şahit olduğumuz idarecilerimizin, bu konuda da hassasiyetle davranmalarını bekliyoruz.

“YASAL VE MEŞRU OLAN HER TALEP, PARTİLER ARASINDA AYRIMCILIK NEDENİ OLAMAZ”

Yasal ve meşru olan bir talebin, partiler arasında ayrıma vesile olması düşünülemez. Beldelerimiz arasında yapıldığı düşünülen bu ayrımcılığın ve hak kaybının giderilmesi adına başta Sayın Valimiz Cevdet Can olmak üzere, yetkililerimize çağrıda bulunuyoruz:

Lütfen, bu yanlış anlamalara yol açan uygulama sona erdirilsin. Her belde belediyesine partisine bakılmaksızın aynı ve eşit oranda işçi alımı için yetki verilsin. Beldelerimiz arasında siyasi ayrışmaların önünü açabilecek bu anlayıştan derhal vazgeçilsin.

“BİR BELDEYE 10 İŞÇİ VERİLİRKEN, 20 KM UZAĞINDAKİ KOMŞU BELDEYE 5 İŞÇİ VERİLMESİ EŞİTLİĞE AYKIRIDIR”

Tokat’ın bütün beldeleri devletten eşit hizmet alması gereken kurumlardır. Bir belediyeye 10 işçi verilirken, 20 kilometre yanındaki komşu belediyeye 5 işçi veriliyorsa, orada eşitsizlik vardır. Bu durum her türlü eşitlik anlayışına aykırı bir durumdur.

Bu eşitsizliğin ortadan kaldırılması, acil talebimizdir.”

"HER BELEDİYEYE EŞİT SAYIDA İŞÇİ ALIMI HAKKI VERİLSİN"

Belde belediyelerinin zor şartlarda hizmet verdiğini belirten DSP İl Başkanı Alpay, bu yörelerde yaşayan insanların en temel belediyecilik hizmetlerini alma noktasında çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Bugüne kadar hizmet alımı noktasında eşitsizliklerin çok fazla yaşanmadığına işaret eden Alpay, işçi istihdamı noktasındaki bu sıkıntının da giderileceğine inandıklarını kaydetti.

Her belde belediyesine partisine bakılmaksızın eşit sayıda işçi alımı hakkının verilmesini isteyen Alpay, kısa süre içerisinde bu yanlış karardan dönülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu haber 994 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HÜSEYİN ALPAY HABER

HÜSEYİN ALPAY'DAN 26 HAZİRAN MESAJI

HÜSEYİN ALPAY'DAN 26 HAZİRAN MESAJI Demokratik Sol Parti (DSP) Tokat İl Başkanı Hüseyin Alpay, "Tokat, Kurtuluş Savaşı'nın her kademesinde maddi ve...

15 TEMMUZ VURGUSU İLE 19 MAYIS MESAJI

15 TEMMUZ VURGUSU İLE 19 MAYIS MESAJI DSP Tokat İl Başkanı Hüseyin Alpay'dan "15 Temmuz" vurgulu 19 Mayıs mesajı...
BİR OĞLUM OLACAK ADI TEMMUZ!24 Haziran 2017

REKLAMLAR

TARİH VE SAAT

GAZETELER

 

Hürriyet Sabah Milliyet
Star Cumhuriyet Radikal
Yeni Şafak Türkiye Gözcü
Akşam Zaman Posta

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi