Tokat Demokrat Arayış Gazetesi

EN ÇOK OKUNANLAR

FACEBOOK'TA TAKİP ET

REKLAMLAR

BİZE ULAŞIN

HER TÜRLÜ GÖRÜŞ, ELEŞTİRİ, HABER VE REKLAMLARINIZ İÇİN
BİZE ULAŞINIZ

arayisgazetesi2008 @hotmail.com

ATATÜRK KÖŞESİ

Atatürk diyorki;

HABER ARA


Gelişmiş Arama
ALPAY'DAN '65 YAŞ' AÇIKLAMASI

ALPAY'DAN '65 YAŞ' AÇIKLAMASI

Tarih 15 Şubat 2017, 07:45 Editör Tokat Arayış

Demokratik Sol Parti (DSP) Tokat İl Başkanı Hüseyin Alpay, 65 yaş üstü vatandaşların toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak faydalanmasının, hem o vatandaşları hem de toplu taşımacıları mağdur ettiğini öne sürdü...

Demokratik Sol Parti (DSP) Tokat İl Başkanı Hüseyin Alpay, 65 yaş üstü vatandaşların toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak faydalanmasının, hem o vatandaşları, hem de toplu taşımacıları mağdur ettiğini söyledi. Ücretsiz araçlara binme hakkı olan vatandaşlara “kötü davranıldığı” iddialarının mutlaka araştırılmasını isteyen Alpay, kimsenin kimseye, hele hele yaşlı ve engellilere yönelik kaba bir davranış içerisinde olamayacağını kaydetti.


"HEM VATANDAŞ HEM DE MİNİBÜSÇÜ MAĞDUR"


65 yaş üzeri yurttaşların ücretsiz toplu taşıma araçlarını kullanmasında yaşanan sıkıntıları dile getiren Alpay, "Aslında son derece insani olan bir uygulamanın suiistimal edilerek uygulanamaz hale gelmesi, bu kararın yeniden gözden geçirilmesi anlamına geliyor." dedi. 200 metrelik bir mesafe için bile bu araçlara ücretsiz binilmek istendiğini savunan DSP Tokat İl Başkanı Alpay, bu suiistimaller sonucunda ücretsiz taşınmaya gerçekten ihtiyacı olan yaşlı insanlar başta olmak üzere, toplu taşıma araçlarını kullananların mağdur olduklarını kaydetti.


Resmî Gazetede yayımlanan 4 Mart 2014 tarih ve 28931sayılı yönetmelikte, "Toplu taşıma araçlarının ait olduğu kurum ve kuruluşlar, belediyeler, belediyeler tarafından kurulan şirketler, birlikler, müessese ve işletmeler, altmış yaş ile altmış beş yaş arasında bulunan kişilerin toplu taşıma araçlarından ücretsiz veya indirimli olarak yararlanmasını sağlayabilir." şeklindeki kararın, yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini savunan Alpay, açıklamasında şu görüşleri savundu:


"MİNİBÜSÇÜ ARACININ TEKERLEĞİNİ DÖNDÜREMİYOR"


"Elbette ki kazanılmış böyle bir hakkı kullanmak yurttaşlarımızın en tabii haklarıdır. Ancak verilen bu hakkın suiistimallere açık olması, uygulamada yaşanan çeşitli sıkıntılara neden olmaktadır. Minibüsçü esnafımız zaten zor koşullarda aracının tekerleğini döndürmektedir. 28931 sayılı yönetmelik yeniden gözden geçirilmeli, muallâkta bırakılan konular yasa ile yeniden güvence altına alınmalı ve esnafımız mağdur edilmemelidir.


Yurttaşlarımızın da toplu taşıma araçlarını kullanırken hak ve hakkaniyet esasına göre hareket etmeleri gerekmektedir. Maddi durumu iyi olanların parasını vererek bu araçları kullanmaları, gerçekten yaş ve fiziki konumları sebebiyle ihtiyacı olanların da belirlenerek bu araçları kullanmaları sağlanmalıdır. Devlet, araçları ücretsiz olarak kullanmaları gerekenlerin paralarını da, toplu taşıma araçlarının sahiplerine mutlaka vermelidir.


Yönetmelik bu haliyle uygulanırken istenmeyen olayların da yaşandığına dair duyumlar almaktayız. Ücretsiz yolculuk hakkı bulunan yurttaşlarımıza kötü davranıldığı iddiaları mutlaka araştırılmalıdır. Kimsenin kimseye, hele hele yaşlı ve engelli insanlarımıza kötü davranmaya hakkı yoktur. 28931sayılı yönetmelik bu tarz olayların da önünü açmaktadır. Tasvip edemeyeceğimiz bu olumsuzlukların yaşanmaması için yetkililerimizi acil göreve çağırıyoruz."

Bu haber 1020 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HÜSEYİN ALPAY HABER

HÜSEYİN ALPAY'DAN 26 HAZİRAN MESAJI

HÜSEYİN ALPAY'DAN 26 HAZİRAN MESAJI Demokratik Sol Parti (DSP) Tokat İl Başkanı Hüseyin Alpay, "Tokat, Kurtuluş Savaşı'nın her kademesinde maddi ve...

15 TEMMUZ VURGUSU İLE 19 MAYIS MESAJI

15 TEMMUZ VURGUSU İLE 19 MAYIS MESAJI DSP Tokat İl Başkanı Hüseyin Alpay'dan "15 Temmuz" vurgulu 19 Mayıs mesajı...
BİR OĞLUM OLACAK ADI TEMMUZ!24 Haziran 2017

REKLAMLAR

TARİH VE SAAT

GAZETELER

 

Hürriyet Sabah Milliyet
Star Cumhuriyet Radikal
Yeni Şafak Türkiye Gözcü
Akşam Zaman Posta

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi