Tokat Demokrat Arayış Gazetesi

EN ÇOK OKUNANLAR

FACEBOOK'TA TAKİP ET

REKLAMLAR

BİZE ULAŞIN

HER TÜRLÜ GÖRÜŞ, ELEŞTİRİ, HABER VE REKLAMLARINIZ İÇİN
BİZE ULAŞINIZ

arayisgazetesi2008 @hotmail.com

ATATÜRK KÖŞESİ

Atatürk diyorki;

HABER ARA


Gelişmiş Arama
AHMET ARAT 'TOKAT MANİFESTOSU'NU BAŞBAKAN'A SUNDU

AHMET ARAT 'TOKAT MANİFESTOSU'NU BAŞBAKAN'A SUNDU

Tarih 14 Nisan 2015, 01:43 Editör Tokat Arayış

8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ilgili bakanların katılımıyla TOBB İkiz Kuleler'de gerçekleştirilirken, şurada Tokat adına konuşma yapan Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Arat Başbakan ve Bakanlara, adeta "Tokat Manifestosu" sundu...

8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ilgili bakanların katılımıyla TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi. 81 ilin oda-borsa başkanları illerindeki sorunları ve çözüm önerilerini hükümete aktardılar. Şurada Tokat adına konuşmayı, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Arat yaptı. Arat yaptığı konuşmada, Tokat'ın sorunlarını tek tek sıraladı. Ahmet Arat ilk olarak Turhal Şeker Fabrikası'nın durumuna işaret ederek şunları söyledi:

"TURHAL ŞEKER FABRİKASI MAKİNE FABRİKASI OLARAK ÖZELLEŞTİRİLMELİ"

"Muammer Tuksavul Turhal Şeker Fabrikası Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın son kararına göre; Portföy C: Kastamonu, Kırşehir, Yozgat, Çorum ve Çarşamba fabrikaları ile birlikte değerlendirilmektedir. Planlama, bu fabrikaların blok olarak özelleştirilmesi yönündedir. En büyük dileğimiz insanlarımızın yaşadığı şehirde iş, aş, ekmek bulabilmesidir. Benzer bir şekilde özelleştirilen Tokat Sigara Fabrikası’nın bu satıştan sonra tamamen kapatılması hatta mevcut binalarının dahi yıkılmış olması Turhal Şeker Fabrikası’nın satışı noktasında da bizi endişeye düşürmektedir. Tokat Sigara Fabrikası satışı ile tetiklenmiş olduğunu düşündüğümüz işsizlik konusunun Turhal Şeker Fabrikası satışında da benzer bir etki oluşturacağına inanıyoruz. Bu nedenle Tokatlı bir araya gelerek, söz konusu fabrikanın oluşturulan Ortak Akıl Organizasyonu’na yani Tokatlıya devrini talep etmektedir. Bunun için de gerekli olan Portföy C içerisinde bulunan Turhal Şeker Fabrikası’nın portföyden çıkartılarak Kardemir örneğinde olduğu gibi imtiyazlı veya pilot çalışma şeklinde, ücreti karşılığında Turhal Şeker Fabrikası Makine Fabrikası olarak özelleştirilmesidir."

"HAVALİMANI YETERSİZ"

Tokat TSO Başkanı Ahmet Arat, mevcut havalimanının yetersiz olduğunu ifade ederek, "Yolcu sayısında bir problem olmamasına rağmen Tokat Havaalanı mevcut yeri ve pist açısı nedeniyle sıkıntılı durumdadır. Büyük uçakların mevcut piste inmesi mümkün değil. Küçük uçakları elinde bulunduran havayolu firmalarının insafına kalmış durumdayız. Pistin açısının düzeltilmesi bir çözüm olarak görülse de, Tokat'ın acil olarak yeni bir havaalanına ihtiyacı bulunmaktadır. İlgili kurumlar tarafından gerekli inceleme yapılmış olmasına rağmen hangi yönde ilerleneceğine dair bir karar verilmemiş olup, durumun bir an evvel netleştirilmesini talep ediyoruz." dedi.

TOKAT'IN KARAYOLU İHTİYACI

Ahmet Arat, Tokat’ın mevcut karayolu  ve sorunlarına da değinerek, "Ünye-Akkuş-Niksar Karadeniz Bağlantı Yolu ile ilgili proje ihalesi yapılmış olmasına rağmen henüz bir çalışma başlamamış olması ve Zile-Alaca-Sungurlu-Ankara Yolunun da genişletilmesi ve ulusal standartlara getirilmesinde sıkıntılar yaşamaktayız.Ünye-Akkuş-Niksar Karadeniz Bağlantı Yolu ve Zile-Alaca-Sungurlu-Ankara Yolu ilimizi önemli bir kavşak noktası haline getireceğinden ilimizin gelişime çok önemli bir katkı sağlayacaktır. Tokat’ın; Karadeniz’e, İç Anadolu'ya ve Güney'e açılmasını sağlayacak yol, ulaşım maliyetleri ve zaman açısından da büyük avantajlar içermektedir. Ayrıca kısa bir bölümü yıllar sonra tamamlanmış olan Zile-Alaca-Sungurlu Yoluna ciddi anlamda hız verilmeli, her iki yol da yakın zamanda tamamlanmalıdır." ifadelerini kullandı.

"ARAZİLER SUYA KAVUŞMALI"

Tokat’ın tarım kenti olduğunu belirten Başkan Arat, bu nedenle arazilerin acil suya kavuşturulmasını istedi.  Arat, "Yapımı tamamlanan ve 7 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip Süreyya Bey Barajı’nın sulama havzası halen suya kavuşturulabilmiş değildir. Süreyya Bey Barajı’ndan Maşat, Reşadiye ve Zile Ovaları'nda toplamda 20 bin 800 hektarlık bir alan suyla buluşmuş olacak, Boztepe ve Belpınar göletleri de desteklenmiş olacaktır. Maşat ve Reşadiye ovalarının Sulama Projeleri tamamlanmış olup ihaleye çıkılması beklenmektedir. Zile Ovası’nın ise Proje İhalesi yapılmış olup şuan çizim aşamasında bulunmaktadır. Her iki proje işinin de hızlandırılmasını ivedi olarak talep ediyoruz." şeklinde konuştu.

Bu haber 2393 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

STK HABER

TÜRK EĞİTİM SEN İLK DÖNEMİ DEĞERLENDİRDİ

TÜRK EĞİTİM SEN İLK DÖNEMİ DEĞERLENDİRDİ Türk Eğitim Sen Tokat Şube Başkanı Hakan Akkaya, eğitim ve öğretimin ilk yarı tatiline girmesi dolayısıyla yazılı b...

ÇGD TOKAT: 'KAYGIYLA İZLİYORUZ'

ÇGD TOKAT: 'KAYGIYLA İZLİYORUZ' Genel Merkezi Ankara'da bulunan Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Tokat İl Temsilciliği tutuklanan gazeteciler d...
BİR OĞLUM OLACAK ADI TEMMUZ!24 Haziran 2017

REKLAMLAR

TARİH VE SAAT

GAZETELER

 

Hürriyet Sabah Milliyet
Star Cumhuriyet Radikal
Yeni Şafak Türkiye Gözcü
Akşam Zaman Posta

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi