Tokat Demokrat Arayış Gazetesi

EN ÇOK OKUNANLAR

FACEBOOK'TA TAKİP ET

REKLAMLAR

BİZE ULAŞIN

HER TÜRLÜ GÖRÜŞ, ELEŞTİRİ, HABER VE REKLAMLARINIZ İÇİN
BİZE ULAŞINIZ

arayisgazetesi2008 @hotmail.com

ATATÜRK KÖŞESİ

Atatürk diyorki;

HABER ARA


Gelişmiş Arama
AYDOĞAN'DAN ESNAFA SON UYARI

AYDOĞAN'DAN ESNAFA SON UYARI

Tarih 28 Ekim 2014, 05:27 Editör Tokat Arayış

S.S.Tokat Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan, kooperetife olan borç yapılandırmalarında son tarihin 31 Ekim 2014 olduğuna dikkat çekerek, kooperatif üyelerini uyardı. Başkan Aydoğan açıklamasında şunları kaydetti:

"Değerli basın mensupları, Kooperatifimizin çok kıymetli ortakları, Esnaf Sanatkar kardeşlerim. Ödeme güçlüğüne düşen ortaklarımızdan gelen talepler doğrultusunda Kooperatiflerimizin, Bölge Birliklerimizin taleplerine Merkez Birliğimiz bir yeniden yapılandırma çalışması yaparak, tüm ülke genelinde bir ödeme kolaylığı sağladığı haberini daha önce duyurmuş idik.

Bu bağlamda ortaklarımızın menfaatine olan bu durumu yapılandırmanın son günlerine yaklaştığımız bu dönemde bir kez daha hatırlatmak istedik. Kredileri icra yahut idari takipte olan ortaklarımızın bu fırsatı değerlendirmeleri menfaati icabıdır. 31 Ekim son tarih olması nedeniyle bu süreyi geçirmeden mutlaka Kooperatifimize uğramaları gerekmektedir. Bu tarihten sonraki yapılacak müracaatlar değerlendirilemeyecektir. Bu nedenle ilgili ortaklarımızın bir an önce bu fırsatı değerlendirmelerinde büyük fayda vardır.  

24 Eylül 2014 tarihi itibariyle Merkez Birliğimiz uygulamaya konan bu düzenlemeye göre;

a-) Kredi borcu 30 Nisan 2014 tarihinden (bu tarih dahil) önce Kooperatif takibine intikal eden (icra takibi başlatılmış olsun veya olmasın) ortakların 31 Ekim 2014 Cuma günü mesai bitimine kadar kooperatife başvurmaları halinde;

Kooperatif takibindeki asıl alacak tutarına (Bankaca kooperatif blokeli ve mevduat hesaplarından alınan tutarlar, icra masrafları vs.) hiçbir gecikme faizi hesabı yapılmayacak olup;

1-Borç tutarı defaten ödenmek istendiği takdirde faizsiz tahsil edilecektir.

2-Borcun 6 ay’a kadar taksitlendirilmesi talep edildiği takdirde, asıl alacak tutarına taahhüt tarihinden itibaren %6 faiz oranı üzerinden 6 aylık basit faiz  hesaplanacak ve asıl alacak tutarı ile hesaplanan faiz tutarı toplamı (yapılandırmaya esas borç tutarı) 6 eşit taksitte tahsil edilecektir.

3-Borcun 12 ay’a kadar taksitlendirilmesi talep edildiği takdirde, asıl alacak tutarına taahhüt tarihinden itibaren %12 faiz oranı üzerinden 12 aylık basit faiz  hesaplanacak ve asıl alacak tutarı ile hesaplanan faiz tutarı toplamı (yapılandırmaya esas borç tutarı) 12 eşit taksitte tahsil edilecektir.

4-Borcun 18 ay’a kadar taksitlendirilmesi talep edildiği takdirde, asıl alacak tutarına taahhüt tarihinden itibaren %18 faiz oranı üzerinden 18 aylık basit faiz  hesaplanacak ve asıl alacak tutarı ile hesaplanan faiz tutarı toplamı (yapılandırmaya esas borç tutarı) 18 eşit taksitte tahsil edilecektir.

b-) Kredi borcu, 01 Mayıs 2014 (bu tarih dahil)-24 Eylül 2014 (bu tarih hariç) tarihleri arasında kooperatif takibine intikal eden ( icra takibi başlatılmış olsun veya olmasın) ortaklar ise yapılandırmanın defaten ödemeye ilişkin 1’inci maddesindeki düzenlemeden faydalanabilecek olup, talep edenlerin takibe intikal eden asıl alacak tutarını (bankaca kooperatif blokeli ve mevduat hesaplarından alınan tutarlar, icra masraflar vs.) başvuru süresi içerisinde (24 Eylül 2014-31 Ekim 2014 tarihleri arasında) defaten ödemeleri durumunda kendilerinden herhangi bir gecikme faizi tahsil edilmeyecektir.

Bu yapılandırmadan Türkiye genelinde takriben 91 bin borçlu 130 bin kefil olmak üzere toplamda 221 bin kişinin faydalanacağı değerlendirilmektedir. Tokat Kooperatifinde ise potansiyel olarak 247 kişi borçlu 294 Kefil  olmak üzere 541 Kişinin kendileri talep ettiği taktirde istifade edebileceği hesaplanmıştır.  Defaten ödemelerde bu güne kadar yapılan yeniden yapılandırmaların borçlular açısından en avantajlısı olduğu görülmektedir. Borçlu ortaklarımızın bu avantajı değerlendirmeleri gereğinin altını çizmek istiyorum.ortaklarımızın bu uygulamadan faydalana bilmeleri için gerekli hususlar ise şunlardır.

1-Yapılandırma talebi ortaklardan yazılı olarak alınacaktır.

2-Kooperatif gerekli görüldüğünde icra nezdinde taahhüt alabilecektir.

3-Yapılandırmaya esas tutar; Kooperatifin asıl alacağı olan tutar olup, bankaca kooperatifin blokeli ve/veya mevduat hesaplarından alınan tutarlar ile icra masrafları ve sair masraflardan oluşmaktadır.

4-Rehinli veya haczedilen menkul ve gayrimenkullerde satış istenmiş veya bu aşamaya gelinmiş ise yada borca karşılık araçlarda yakalama gerçekleşmiş ise taksitlendirme işlemleri icra nezdinde taahhüt alma kaydıyla yapılacak ve haciz veya satış işleminden vazgeçilecektir.

5-Taksitlendirme yapılan alacaklarda iki taksit üst üste ödenmediği taktirde yapılandırma işlemi iptal edilecek ve borcun tahsiline yapılandırma kapsamı dışında geçerli uygulama dahilinde devam edilecektir.

6-Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca da uygun görülen bu düzenleme yukarıda belirtilen süre ve şartlar dahilinde uygulanacaktır. Yazılı talep olmaksızın yada 31 Ekim 2014 tarihinden sonraki talepler değerlendirilemeyecektir. İlgili ortaklarımızın ivedilikle Kooperatifimize uğrayarak durumlarına uygun yapılandırmadan faydalanmaları menfaatleri icabıdır.

İlgili arkadaşlarımızın bu fırsatı değerlendirmeleri bizimde Kooperatif olarak arzumuzdur. Kooperatifimize geçerli sürede başvuran herkese elden gelen her türlü imkan sonuna kadar kullanılacaktır.

Bu duygularla bu yeniden yapılandırma başta faydalanacak ortaklar ve kefilleri olmak üzere camiamıza hayırlı olmasını diliyor, saygılar sunuyoruz."

Bu haber 1956 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

STK HABER

TÜRK EĞİTİM SEN İLK DÖNEMİ DEĞERLENDİRDİ

TÜRK EĞİTİM SEN İLK DÖNEMİ DEĞERLENDİRDİ Türk Eğitim Sen Tokat Şube Başkanı Hakan Akkaya, eğitim ve öğretimin ilk yarı tatiline girmesi dolayısıyla yazılı b...

ÇGD TOKAT: 'KAYGIYLA İZLİYORUZ'

ÇGD TOKAT: 'KAYGIYLA İZLİYORUZ' Genel Merkezi Ankara'da bulunan Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Tokat İl Temsilciliği tutuklanan gazeteciler d...
BİR OĞLUM OLACAK ADI TEMMUZ!24 Haziran 2017

REKLAMLAR

TARİH VE SAAT

GAZETELER

 

Hürriyet Sabah Milliyet
Star Cumhuriyet Radikal
Yeni Şafak Türkiye Gözcü
Akşam Zaman Posta

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi