Tokat Demokrat Arayış Gazetesi

EN ÇOK OKUNANLAR

FACEBOOK'TA TAKİP ET

REKLAMLAR

BİZE ULAŞIN

HER TÜRLÜ GÖRÜŞ, ELEŞTİRİ, HABER VE REKLAMLARINIZ İÇİN
BİZE ULAŞINIZ

arayisgazetesi2008 @hotmail.com

ATATÜRK KÖŞESİ

Atatürk diyorki;

HABER ARA


Gelişmiş Arama
NİKSAR BELEDİYESİ'NİN BORCU 19 MİLYON LİRA

NİKSAR BELEDİYESİ'NİN BORCU 19 MİLYON LİRA

Tarih 07 Ağustos 2014, 00:06 Editör Tokat Arayış

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, 30 Mart seçimlerinin ardından geçen 4 aylık hizmet dönemini değerlendirdi. Başkan Özcan Niksar Belediyesi'nin borcunun 19 milyon lira olduğu bilgisini verdi...

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, 30 Mart seçimlerinin ardından yaklaşık 4 aylık hizmet dönemini değerlendirerek, "İlçemiz için gereken neyse, belediye olarak mesai merhumu gözetmeden çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

Başkan Özcan, 30 Mart yerel seçimleri sonrasında geride kalan 4 aylık dönemi değerlendiren bir açıklama yaptı. Başkan Özcan açıklamasında, üretimi geçici olarak durdurulan Ayvaz Suyu, belediyenin şu anki borç durumu, projeler, ilçede tarıma verdikleri destek konularına değinerek açıklık getirdi. Ayvaz Suyu'nun kaynağının kuruduğu, fabrikanın başkasına satılacağı iddialarının kamuoyunda konuşulduğunu belirten Özcan, “Niksar'ın gözbebeği olan Ayvaz suyumuzun kaynağının kuruması yada çekilmesi söz konusu değildir, fabrikamızda uzun zamandır yapılmayan revizyon için bir süre çalışmaları durdurduk, Ayvaz Suyu fabrikasının da satılması kesinlikle doğru değildir” diye konuştu.

“31 TEMMUZ İTİBARİYLE BORCUMUZ 18 MİLYON 705 BİN 289,69 TL”

Başkan Özdilek Özcan, 30 Mart Yerel Seçimlerinden sonra, daha verimli, şeffaf, sosyal bir belediye olarak çalışmaya başladıklarını söyleyerek şu bilgileri verdi:

“Görevi devraldığımızda Niksar Belediyesi'nin, 31 Mart 2014 tarihli toplam borcu gecikme faizleriyle birlikte 20 Milyon 782 Bin, 889,22 TL idi, 30 Temmuz 2014 tarihi itibari ile borcumuz 18 Milyon 705 Bin 289,69 TL'dir. Tabi bu rakamlar önceki dönemle kıyaslanmak için değil, borcumuz hangi durumdaydı şimdi hangi duruma geldi bunu kamuoyu görsün istiyoruz. Zaten biz projelerimizi icra etmeye başladıkça bu rakamlar doğal olarak artacak, sadece kamuoyu artışı da eksilişi de görmeli. Neticede biz bir kamu kuruluşuyuz, devleti temsil ediyoruz ve devletin devlete borcu olabilir. Borcu olmayan belediye bulmak neredeyse imkansız bir şey. Amacımız sadece şeffaf olduğumuzu göstermektir. Bizim gizlimiz saklımız yada farklı bir gündemimiz yok. Belki doğal olarak şunu düşünebilir 4 aylık süreçte herhangi bir proje yapılmadı. Ama biz şu anda programımız dahilinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz, hem projelerimizi yapmayı sürdüreceğiz hemde aynı zamanda tasarruf yapacağız. Önceki dönemden kalan projeleri tamamlayacağız ve devamında da bizim kendi projelerimizi hayata geçireceğiz inşallah.

“AYVAZ SUYU TESİSİMİZDE REVİZYON YAPILIYOR FABRİKAYI SATMIYORUZ”

Niksar'ımızın iki önemli değeri var biri 1400 yıllık şifa kaynağı olan Ayvaz Suyumuz ve cevizimiz. Bu marka değerleri üzerinden Niksar'ımızın tanıtımını zaten yeterince yapacağız ve bu iki materyali de ziyadesiyle kullanacağız. Yaklaşık 3 yıldır Ayvaz Su Şişeleme Fabrikası belediyemizin bünyesinde çalıştı. Ancak son 2,5 yıl ve bizimde şu 3 aylık dönemimizi dikkate alırsak yatırım yapılmadan devam eden bir sistem var. Bu sistem şu anda belediye tarafından götürülebilecek bir tablo değil. Bu fabrika her ay 50 Bin TL zarar ediyor. Bizde seçimin hemen arefesinde fırsat buldukça ilgili arkadaşlarımızla belediyedeki teknik arkadaşlarımızla ve fabrikayı yöneten arkadaşlarımızla ve belediye meclis üyelerimizle beraber fabrikanın bu tablosunu ciddi derecede irdeleyip sorgulayıp sağlıklı bir zeminde analizini yaptıktan sonra neler yapabileceğimizin kararına hep beraber vardık. Meclisteki diğer gurubun temsilcisi arkadaşlarımız da onların da katılımlarıyla destek vererek bir yatırım yapma kararı aldık. Bu yatırımla şu an piyasada rekabet edebilir hale gelecek bir fabrikayı kurguluyoruz. İnşallah yeni yapacağımız yatırımla öncelikle piyasada rekabet edebilir bir hale geleceğiz. Bu hem Niksar Ayvaz Suyu hemde diğer suyumuz olan NikSu ile olacak. Ayrıca geçtiğimiz ay belediye meclisimizde yaptığımız olağanüstü toplantıda alınan kararla NikSu üzerinde pazarlıklar esnasında yüzde 5 fiyat indirimi yapma yetkisini encümenimize ve fabrika müdürümüze verdik. Yani piyasaya NikSu %5 daha ucuza verilebiliyor” diye konuştu.

“UYGUN ORTAM OLUŞURSA KİRAYA VERİLEBİLİR”

Ayvaz Suyu'nun kaynağının kuruduğu, fabrikanın başkasına satılacağı iddialarının kamuoyunda konuşulduğunu belirten Başkanımız Özcan, “Önümüzde reel olarak üç seçenek var, ama bizim iki seçeneğimiz var. Birinci seçenek bu fabrika hali hazırda Niksar Belediyesi tarafından işletilir, tabiî ki makine teknolojisine yatırım yaparak devam edebiliriz, ikinci olarak belediyenin bu işletmeyi bu fabrikayı yatırım yaparak yada yatırım yapmadan kiraya vermesi. Ancak birinde yatırım yapma şartı koyarak kiraya vermesi, çünkü alanın da bunu başka türlü karlı bir işletme yapma şansı yok. Yada belediye yatırımını yapar bu yatırımla beraber kiraya verebilir. Yada üçüncü bir seçenek Ayvaz Suyunun fabrikasıyla yeriyle kökten satılması. Ama bu bizim gündemimizde olmayan bir şeydir.

Bu anlamda bu tesisimizin zarar etmemesi için bu hafta yapacağımız bir sözleşmeyle bir makine alımıyla gerçekleştireceğiz, bayi ağını da genişleterek zarar eden tabloyu ortadan kaldıracağız.

“2 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPIYORUZ”

Ayrıca Niksar'ın gözbebeği olan Ayvaz suyumuzun kaynağının kuruması yada çekilmesi söz konusu değildir, fabrikamızda uzun zamandır yapılmayan revizyon için bir süre çalışmaları durdurduk. Yaklaşık 2 Milyon TL'lik bir yatırımla, yeni yalıtım ve izolasyonla çalışma başlattık. Ayvaz Suyu fabrikasının da satılacak olması da kesinlikle doğru değildir. Bu işlemler yaklaşık 1 ay içerisinde tamamlanacak ve inşallah vatandaşlarımız 1 ay sonra yeniden piyasada Ayvaz Suyunu görecekler ve içebilecekler."

“SUYU TASARRUFLU KULLANALIM”

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan ayrıca havaların sıcak gitmesinden ve mevsimsel yağışların azlığından dolayı vatandaşları da uyararak bahçe, araba ve halı yıkamalarında şebeke suyu kullanmamalarını istedi. Halktan tasarruf etmelerini isteyen Özcan, buna uymayanlara ise para cezası uygulandığını ve uygulanmaya devam edeceklerini söyledi.

Başkan Özcan yüksek kesimlerden iki farklı havzadan Niksar'a su getirmek için çalıştıklarını belirterek bunlardan birinin 10 km uzunluğunda olduğunu bildirdi. Özcan şöyle konuştu:

“Bu mevsimsel sıcaklıklardan dolayı birçok köyümüzde su sıkıntısı yaşıyor, bizde belediyemize ait itfaiyelerle birçok köyümüze su götürüyoruz. Hal böyle olunca Çamiçi Yaylasında bulunan depolarımıza da günde en az iki defa içme suyu takviyesi yapılıyor. Çamiçi yaylamızda da su sıkıntısı olduğunu biliyoruz. Çözüm noktasında Orman ve Su İşleri Bakanımızla birebir görüştüğümüz Çamiçi Yaylamızın gölet projesi inşaat proje ihalesi yapılmış projeleri çizilme aşamasında tamamlanmak üzere, ancak bu yılki yatırım programına alınmamıştı. Biz bakanımızla mecliste görüştük ve Çamiçi Yaylamızın içme suyu amaçlı gölet projesini ek yatırım programına aldırdı. İnşallah yetişirse Aralık ayında yetişemezse önümüzdeki yıl bu gölet ihalesi yapılacak. Bu gölet yayladaki içme suyu problemini köküyle halledecek projedir. Ayrıca yaylamızın kanalizasyon sorununu çözmek içinde yine iller bankasından kredi almak için başvurduk. Bununda ihalesi yapıldıktan sonra bu sorunu çözmüş olacağız. Bunun dışında bakanlığımızla devam eden büyük projelerimiz var. Evsel ve sanayi kaynaklı katı atıkların depolanması ve geri dönüşümü adı altında da bir firma ile anlaşma imzaladık. Belediyemizden ÇED'i yapılmış 30 dönümlük bir alanı onlara tahsis ettik. Onlar şu anda bakanlıktan izinlerini almaya çalışıyorlar, izinler alındıktan sonra inşallah bizim katı atık depola ve geri dönüşüm tesisi Niksar'a kazandırmış olacağız."

Entegre su tesisini de hayata geçirmek için çalışmalara başladıklarının altını çizen Başkan Özcan bu projenin öngörülen rakamının 37 Milyon Euro olduğunu söyleyerek, proje çalışmasının müşavir firmaya ihale edildiğini, müşavir firmanın mühendislerinin teknik çalışmalarını bir yıla aşkındır yürüttüklerini ve 2016 yılına kadar da projelerin bitebileceğini kaydederek, “Bu projeler bittiğinde %85'i hibe, %6'sı iller bankası ve %9'u da belediye tarafından karşılanacak olan ihale edilerek Niksar'ın alt yapı sorunu çözülmüş olacak. Böylelikle çevreyi koruyan çevreci bir belediye haline geleceğiz” dedi.

Başkan Özcan kısa süre içerisinde su sayaçlarında akıllı sayaç sistemine geçeceklerini de söyleyerek, “Su tasarrufuna katkı sağlayacağını düşündüğümüz akıllı elektronik su sayaçları uygulamasına da başlayacağız. Meclisimizden almış olduğumuz karar doğrultusunda yetkiyi encümenimize vereceğiz ve en fazla üç firmayla bu anlaşmayı yapacağız. Şu anda abone alanlar için bunu zorunlu kılacağız, mevcutta su sayacı arızalı olanlar için değişimde zorunlu kılacağız, sayacı sağlam olupta 10 yılı geçmiş olanlar içinde bu değişimler yapılacak.Yine araç makine parkımızı güçlendireceğiz, bir iki tane çok fonksiyonlu paletli araç ve özellikle yüksek binalar için tam donanımlı bir itfaiye aracı ve kapalı bir cenaze taşıma aracı ile Ayvaz Fabrikamızda kullanılmak üzere portif alacağız. Öte yandan iş makinesi sıkıntısı çekiyoruz. Bir paletli makinemiz hurdaya çıktı, ekonomik ömrünü tamamlamıştı. Yeni bir makine alımını yaptık 15-20 gün içinde gelecek, onun gelmesiyle daha güçlü ve hızlı bir şekilde hatlarımızı inşallah çekeceğiz” diye konuştu.

Bu haber 1651 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

İLÇE HABER

BU ETKİNLİK 'VERESİYE HESAPLARI' KAPATACAK

BU ETKİNLİK 'VERESİYE HESAPLARI' KAPATACAK Erbaa Belediyesi 29 Ocak Cuma günü geçtiğimiz yıl kutlanmaya başlanan "Osmanlı Haftası Etkinlikleri"nin ikincisini ...

ERBAA'NIN KÖY YOLLARI YAPILIYOR

ERBAA'NIN KÖY YOLLARI YAPILIYOR Tokat İl Özel İdaresi, kırsal altyapı çalışmaları kapsamında yol genişletme ve dolgu hizmetlerine aralıksız devam e...
BİR OĞLUM OLACAK ADI TEMMUZ!24 Haziran 2017

REKLAMLAR

TARİH VE SAAT

GAZETELER

 

Hürriyet Sabah Milliyet
Star Cumhuriyet Radikal
Yeni Şafak Türkiye Gözcü
Akşam Zaman Posta

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi