Tokat Demokrat Arayış Gazetesi

EN ÇOK OKUNANLAR

FACEBOOK'TA TAKİP ET

REKLAMLAR

BİZE ULAŞIN

HER TÜRLÜ GÖRÜŞ, ELEŞTİRİ, HABER VE REKLAMLARINIZ İÇİN
BİZE ULAŞINIZ

arayisgazetesi2008 @hotmail.com

ATATÜRK KÖŞESİ

Atatürk diyorki;

HABER ARA


Gelişmiş Arama
REŞADİYE BELEDİYESİ'NDEN SERT AÇIKLAMA

REŞADİYE BELEDİYESİ'NDEN SERT AÇIKLAMA

Tarih 16 Şubat 2014, 09:41 Editör Tokat Arayış

Reşadiye Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, bir yayın organında yer alan haberde yalan yanlış bilgiler verildiği duyuruldu...

Reşadiye Belediye Meclisi'nin Ocak ayı toplantısında almış olduğu “Özel Bankalardan Kredi Çekilmesi” konulu kararının yurttaşlara kasıtlı olarak yanlış aktarıldığını bildiren açıklamada, "Aslında insanların fikri neyse zikri de odur. Çekilecek paranın her bir kuruşunun hesabını vereceğimiz gibi gizli saklı yapılan hiçbir işlem yoktur" denildi.

İşte, o açıklama:

Reşadiye Belediye Meclisinin Ocak ayı toplantısında almış olduğu “Özel Bankalardan Kredi Çekilmesi” konulu meclis kararının amacını ve içeriğini bilmeden ve anlamadan yapılan haberler üzerine halkımızı bilgilendirmenin zorunluluk olduğunu gördüğümüzden bu açıklamayı yapıyoruz.

Reşadiye Belediyesi yıllardan beri İller Bankasından almış olduğu kredilerle yatırımlar yapmıştır. Belediye olarak ilçemizin son yıllardaki gelişimi modern ve çok katlı binaların yapılması ile birlikte acilen itfaiye aracı alımına ihtiyaç duyulmuştur. Bu nedenle İller Bankası ile yapılan görüşmelerde kredilerin seçim sonuna kadar durdurulduğu bildirildiğinden İller Bankasının Belediyelere sunmuş olduğu şartlardan daha uygun olduğu görüldüğünden Reşadiye Belediyemizi zor duruma düşürmeden kredi kullanmak yolu ile İtfaiye aracı alınacaktır. Kredi çekilecek banka krediyi belediyemize İtfaiye Alımı olarak vermektedir. Verilen bu kredi ise başka amaçlı kullanılmamaktadır. Bu sebeple çeşitli özel bankalar ile görüşmeler yapılmış olup aylık ödemeleri 9.000.TL. İle 10.000.TL. arasında değişmekte olduğu görüşü sunulmuştur. “Giderayak atılan son kazık” haberini nasıl bir zihniyetin ortaya attığını anlamak zor değil.

GİZLİ SAKLI HİÇBİR ŞEY YOK

Aslında insanların fikri neyse zikri de odur. Çekilecek paranın her bir kuruşunun hesabını vereceğimiz gibi gizli saklı yapılan hiçbir işlem yoktur. 2013 yılından beri itfaiye aracı alma çabasında olan belediyemiz bu amaçla Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yardım talebinde bulunulmuş bunu sağlayamadığından yıllardır kullanılan eski itfaiye araçlarının kullanımında zorlandığından bu yola başvurmuştur. Özel bankadan çekilen kredi ile nasıl bir kazık atılabileceğini anlamak mümkün değildir. Reşadiye Belediyesi yıllardan beri kendi kıt imkânları ile Reşadiye İlçesine hizmet vermeye çalışan bir belediyedir. Hal böyleyken Belediye Meclisinde alınan bütün kararlar aleni olup kararlar ilan edilerek bütün meclis üyelerine dağıtılmaktadır.

HALİ HAZIRDA KULLANILAN KREDİ YOKTUR

Ve yine alınan meclis kararları 7 gün içerisinde kaymakamlık makamına sunulup uygun olmayan kararlar mülki amir tarafından itiraz edilerek iade edilmektedir. Söz konusu kararda belediye meclisi sadece kredi kullanma hususunda (başvuruda bulunma, takip yetkisi ve imza yetkisi gibi) sadece Belediye Başkanına yetki vermiştir. Hali hazırda bu karara istinaden kullanılan bir kredi bulunmamaktadır. Bu tür kredi kullanımlarından resmi işlemler tamamlanır gerekli şartlar oluşursa ihale yolu ile (Gazete ve KİK) duyurulup alım yapılır. İhaleyi alan firmaya alınan malzemenin belediyemiz demirbaşına kaydı yapıldıktan sonra banka tarafından ilgili firmaya ödemesi yapılır. Almış olduğumuz karar gereği de 04.03.2014 tarihinde itfaiye alımı için ihale günü belirlenmiştir. Ayrıca bunun yanı sıra Vidanjör, yol süpürme makinesi ve park süpürme makinesi alımı da düşünülmektedir. Kredi şartları oluştuğu takdirde bu araç gereçlerin alımı için kredi kullanımı düşünülmekte ancak kredi şartlar oluşmadığı takdirde de kredi kullanımı gerçekleşmeyecektir. Kullanılmak istenilen kredi halkın yararına hizmet amaçlı kullanılmak istenilen kredidir.

REŞADİYELİ HERŞEYİN EN GÜZELİNE LAYIKTIR

Halka hizmetin ne zaman “Giderayak atılan kazık” olduğu hususu da manidardır. 2012 yılında Reşadiye ilçe merkezinde yaşanan sel felaketini hepimiz biliyoruz yakinen de yaşadık. Bu felaket zamanında araç parkurumuzun yetersiz olması sebebi ile çevre ilçelerden araç yardımı takviyesi yapılmış halkımız bu durumda zor durumda kalmıştır. Halka hizmetin hakka hizmet anlayışı ilkesi ile siz değerli Reşadiye Halkımızın her şeyin en güzeline layık olduğu anlayışıyla daha çabuk ve daha iyi hizmet etmek gayretindeyiz. Belediyemiz şeffaf yönetimi anlayışıyla herkese açık olup vatandaşlarımızın bu gibi mesnetsiz açıklamalara itibar etmemeleri hususunu kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Bu haber 2848 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

İLÇE HABER

BU ETKİNLİK 'VERESİYE HESAPLARI' KAPATACAK

BU ETKİNLİK 'VERESİYE HESAPLARI' KAPATACAK Erbaa Belediyesi 29 Ocak Cuma günü geçtiğimiz yıl kutlanmaya başlanan "Osmanlı Haftası Etkinlikleri"nin ikincisini ...

ERBAA'NIN KÖY YOLLARI YAPILIYOR

ERBAA'NIN KÖY YOLLARI YAPILIYOR Tokat İl Özel İdaresi, kırsal altyapı çalışmaları kapsamında yol genişletme ve dolgu hizmetlerine aralıksız devam e...
BİR OĞLUM OLACAK ADI TEMMUZ!24 Haziran 2017

REKLAMLAR

TARİH VE SAAT

GAZETELER

 

Hürriyet Sabah Milliyet
Star Cumhuriyet Radikal
Yeni Şafak Türkiye Gözcü
Akşam Zaman Posta

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi