Tokat Demokrat Arayış Gazetesi

EN ÇOK OKUNANLAR

FACEBOOK'TA TAKİP ET

REKLAMLAR

BİZE ULAŞIN

HER TÜRLÜ GÖRÜŞ, ELEŞTİRİ, HABER VE REKLAMLARINIZ İÇİN
BİZE ULAŞINIZ

arayisgazetesi2008 @hotmail.com

ATATÜRK KÖŞESİ

Atatürk diyorki;

HABER ARA


Gelişmiş Arama
RAFET ERDEM İSYAN ETTİ

RAFET ERDEM İSYAN ETTİ

Tarih 01 Kasım 2012, 08:44 Editör Tokat Arayış

Reşadiye Belediye Başkanının haklı sitemi...

Reşadiye Belediye Başkanı Rafet Erdem isyan etti:

“Nasıl bayramdı, anlamadım anlayamadık… Bayram bu mudur?”

*** 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının halkın katılımı olmadan sönük bir biçimde kutlanmasına, Reşadiye Belediye Başkanı Rafet Erdem tepki gösterdi. Erdem, “Bizler için canını, kanını vermiş ecdadımızın armağanı olan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ülkemizde, ilçemizde böyle olmamalıydı… 8 yıldır Reşadiye’mizde halkımızın teveccühü ile Belediye Başkanlığı yapmaktayım, inanın bu bayram töreni üzüntü ile hatırlayacağım bir gün olarak kalacak hafızamda” dedi.

İşte, Reşadiye Belediye Başkanı Rafet Erdem’in “haklı” isyanıyla dolu bayram açıklaması:

“Bugün 29 Ekim 2012 Pazartesi, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 89. Yıl dönümü. 29 Ekim tarihi, Kurtuluş savaşımız sonrası küllerinden doğan Türkiye Cumhuriyetinin dünyaya ilan edildiği, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK ve çok değerli savaş arkadaşlarınca, dünya sahnesinden Türk Milletini silemezsiniz, yedi düvel tankı, topuyla, gemisiyle bir araya gelseniz de Türk Milletini esir bir millet haline getiremezsiniz deyi haykırdıkları ve Büyük Türk Milletine armağan ettikleri en büyük bayramın adıdır CUMHURİYET…

Cumhuriyet şan’dır, Cumhuriyet şereftir, Cumhuriyet Mehmetçiğindir, Cumhuriyet Öğretmenindir, Öğrencinindir, Cumhuriyet Hakimindir, Savcınındır, Cumhuriyet Valinindir, Kaymakamındır, Cumhuriyet belediye Başkanınındır, muhtarındır, Cumhuriyet Esnafındır, Köylünündür, kentlinindir… Kısaca cumhuriyet milletindir, hepimizin ortak sevdasının adıdır Cumhuriyet…

Büyük Türk Milleti, Sevgili Reşadiyeliler;

Bugün sizinle duygu ve düşüncelerimi paylaşmak istedim, Cumhuriyet Bayramı olarak Milletçe yıllar boyu coşkuyla kutladığımız 29 Ekim’ler bir süredir çeşitli bahane ve düzenlemelerle aksatılmakta veya adı “ Bayram” kendi boş törenlerden ibaret hale getirilmektedir. Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Devletine yakışmayan bu kutlamaları ve sorumluları kınıyorum.

Reşadiye’mizdeki buruk kutlamayı bizzat yaşayanlardan biriyim. Belediye Başkanı olarak ilçe protokolü ile tören alanında yerlerimizi aldık, Pazartesi buranın alış veriş günüdür. İlçemize gelen halk çarşı merkezinde, bayram kutlaması için okullardan görevlendirilen 10–15, öğrenci flamalar, protokol, Reşadiyeliler orada… Cumhuriyetimizin ilanının 89. Yılı coşkusu içimizde, töreni bekliyoruz.

Tören başladı, Sayın Kaymakamımızın halkı selamlaması ve konuşması ardından 10–15 öğrencinin geçiş töreni ve bayram bitti. Nasıl bayramdı, anlamadım anlayamadık… Bayram bu mudur? Bizler için canını, kanını vermiş ecdadımızın armağanı olan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ülkemizde, ilçemizde böyle olmamalıydı… 8 yıldır Reşadiye’mizde halkımızın teveccühü ile Belediye Başkanlığı yapmaktayım, inanın bu bayram törenini üzüntü ile hatırlayacağım bir gün olarak kalacak hafızamda, umarım gelecek yılda böyle üzücü, içi boş, Milli coşkudan uzak törenlerle karşılaşmayız.

Neymiş bayram kutlamaları ve törenler yönetmenliği değiştirilmiş, yok efendim bu törenleri uzatmak gereksizmiş, yok Kurban Bayramı tatiline denk geldi o nedenle böyle oldu, (yok yağmur yağdı böyle oldu) gibi anlamsız, mantıksız gerekçelerle bu durum asla izah edilemez… Bu uygulamaların ardında bilinçli bir tezgâhın olduğu açıktır. Türk Milletinin birlik ve beraberliğinde çok önemli bir yer tutan bayramlarımız önemsiz gibi gösterilmeye, yeni yetişmekte olan ve geleceğimizi emanet edeceğimiz, çocuklarımız, öğrencilerimiz Milli duygu ve değerlerden koparılmaya çalışılmaktadır. Bu devletin adı Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bu hükümet Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Cumhurbaşkanı, Başbakan Sivil toplum örgütleri, Valiler, Kaymakamlar, Savcılar, Hâkimler, Belediye Başkanları, kurum ve kuruluşların başındaki yöneticiler, Türk halkı hepimiz Türkiye Cumhuriyeti Devletinin mensuplarıyız.

Maalesef geçen yıl ki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı da Kaymakamın odasında kutlamıştık. Dileğim şudur ki; bundan sonraki bayramlara Türkiye Cumhuriyetinin yöneticileri, halkımız. Bizler, hepimiz sahip çıkalım, Milli değerimize, dini değerlerimize her zaman her yerde sahip çıkmalıyız. Çünkü bunlar Millet olmasının en büyük özelliklerindendir. Bugün bana üzüntülerini belirten kıymetli Reşadiye halkına buradan seslenmek istiyorum. Bundan sonraki bayramlarımızı hep beraber gerektiği gibi kutlamak için elimizden geleni yapacağız. Bu ortamı ve üzüntüyü bir daha yaşamayacağız, bizler bayramlarımızı gerektiği gibi kutlayacağız, üzülenler başkaları olacak. Kurtuluş savaşımızdan sonra, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarınca kurulan Cumhuriyet olmasaydı, yukarıda saydığım Türkiye Cumhuriyeti, onun kurumları ve hükümeti olmayacaktı, bizler olmayacaktık.

Ben Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bir Belediye Başkanı olarak, iki yıldır yaşanmakta olan bu olumsuz ve izahsız bayram kutlama görüntülerinden dolayı, Cumhuriyetimizi kuran atalarımızdan, bu ülkenin sınırlarını belirleyen Şehitlerimizden, Gazilerimizden özür diliyorum, onlardan utanıyorum, helallik istiyorum… Bugüne kadar Devletim için, Milletim için elimden geleni he şeyi yaptım, yapmaya da devam edeceğim.

Milli ve dini değerlerimize sahip çıkma ve bayramlarımızın olması gerektiği gibi coşkuyla, geniş katılımla, Milli birlik ve beraberlik havasını halkımıza doyasıya yaşatacak bir biçimde kutlanması için gerektiği hassasiyeti gösteren ve gösterecek olan devlet adamlarına, siyasilere, yöneticilere ve halkımıza teşekkürlerimi sunarken;  makamları veya menfaatleri uğruna susup, yapılan yanlış uygulamaları görmezden gelenleri kınıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle Büyük Türk Milletinin ve değerli Reşadiyeli hemşehrilerimin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyor, hep birlikte kıvançla coşkuyla nice 89 yıllara ulaşmanızı diliyorum.

Allah (c.c) Türk Milletini korusun ve yüceltsin. 

Allah (c.c)’a emanet olunuz.

NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE!”

(Arayış)

Bu haber 2578 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

İLÇE HABER

BU ETKİNLİK 'VERESİYE HESAPLARI' KAPATACAK

BU ETKİNLİK 'VERESİYE HESAPLARI' KAPATACAK Erbaa Belediyesi 29 Ocak Cuma günü geçtiğimiz yıl kutlanmaya başlanan "Osmanlı Haftası Etkinlikleri"nin ikincisini ...

ERBAA'NIN KÖY YOLLARI YAPILIYOR

ERBAA'NIN KÖY YOLLARI YAPILIYOR Tokat İl Özel İdaresi, kırsal altyapı çalışmaları kapsamında yol genişletme ve dolgu hizmetlerine aralıksız devam e...
BİR OĞLUM OLACAK ADI TEMMUZ!24 Haziran 2017

REKLAMLAR

TARİH VE SAAT

GAZETELER

 

Hürriyet Sabah Milliyet
Star Cumhuriyet Radikal
Yeni Şafak Türkiye Gözcü
Akşam Zaman Posta

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi